İş ve kariyer odaklı sosyal medya platformu Linkedin 1 milyar kullanıcı barajını aştı.

Sosyal Ağ tarihinin ilklerinden olan Linkedin kurulduktan yaklaşık 20 yıl sonra 1 milyar kullanıcı barajını geçti. Aralık 2002‘de ABD’de kurulan Linkedin’in web sayfası 5 Mayıs 2003‘te kullanıma açılmıştı. O günden bugüne internette birçok değişim yaşandı, mobil teknolojide inanılmaz gelişmeler oldu ve bunlarla bağlantılı olarak birbirinden farklı yüzlerce sosyal medya platformu hayatımıza girdi. Bazısı tutunabildi. Bazısı ise pazardan silindi. Bazı sosyal ağlar ise kurucuları tarafından yüz milyonlarca üyeye sahip olmasına rağmen kapatıldı.

Kısacası sosyal ağ pazarında dinamikler çok değişken ve burada alışılmışın dışında şeyler oluyor. O nedenle Linkedin’in 1 milyar üyeye ulaşması hafife alınacak türden değil. Gerçekten önemli bir başarı.

Linkedin 1 Milyar Kullanıcı Barajını Aştı

Microsoft’un sahibi olduğu iş ve kariyer odaklı sosyal ağ Linkedin, 1 milyar üye barajını aştığını açıkladı. Bunu bir dönüm noktası olarak yorumlamak abartı olmaz. Bu arada platformun dönüm noktalarından biri 2016 yılında Microsoft tarafından 26 milyar dolar bedel ile satın alınmış olmasıdır. O tarihe kadar belli bir standartta hatta belirgin bir güncelleme yapılmadan varlık gösteren Linkedin 2016 sonrasında yapısal ve teknik birçok dönüşüm yaşadı. Tüm bunların yanında Linkedin, ana odağını kaybetmedi. Bu da Linkedin’i değerli kılan en önemli fark…

Evet, Linkedin diğer sosyal ağlar gibi değil. Mesela bundan yaklaşık 2 yıl kadar önce Linkedin’e sosyal medyanın fenomen içerik konsepti olan “Hikayeler” özelliği gelmişti. Ancak bu güncelleme Linkedin kullanıcıları tarafından pek benimsenmedi. Böyle olunca da stories özelliği kısa süre sonra platformdan kaldırıldı.

Bu örnekten de anlaşılacağı üzere Linkedin, temel misyonunu sürdürmekte oldukça başarılı. O yüzden Linkedin’in 1 milyar kullanıcı barajını aşmış olması bir hayli önemli!

Yapay Zeka Entegrasyonu

Yeni süreçte Linkedin’de birçok ek geliştirme ve güncelleme olacak. Yapay zeka entegrasyonlarının artırılması bunların başında geliyor. Otomatik işe alım mesajı, iş tanıtımı ve yapay zekâ destekli profil yazma önerileri gibi araçları kullanıma sunan Linkedin geçtiğimiz günlerde yeni bir yapay zeka aracını daha kamuoyuna tanıttı. Bu yeni araç aslında yapay zekâ destekli bir chatbot. Araç, kullanıcıların iş arama sürecini kolaylaştırıyor.

Branding Türkiye Linkedin Topluluğu

Linkedin’den bahsetmişken bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin Linkedin topluluğunu takip edebileceğinizi hatırlatmadan olmazdı. Aşağıdaki butona tıklayarak topluluğumuza katılabilirsiniz.


A’DAN Z’YE LINKEDIN

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.