Google Arama Sonuçlarını Taraflı Sunuyor Olabilir

Amerikan Davranış Araştırmaları ve Teknolojisi Enstitüsü’nde psikolog olan Dr. Robert Epstein, popüler arama motoru Google’ın, arama sonuçlarını yanlı olarak sunduğu ve dünyadaki seçimlerin sonuçlarının yüzde 25’ini etkilediğini ifade etti.

The Wall Street Journal, Google’ın arama sonuçlarını yanlı olarak sunduğu konusuyla ilgili bir haber yaptı. Bu haberde Google çalışanlarının “İslamofobi” ve “Önyargı” olarak gördükleri şeylere mücadele için arama sonuçlarını değiştirmeye çalıştığı ileri sürdü.

Dr. Robert Epstein, arama sonuçlarında değişiklik yapıldığından emin olduğunu belirtti. Epstein, “Google çalışanları ve yöneticilerin, arama sonuçlarını değiştirmek konusunda hassas olup şirket için güvenli olacak şekilde davrandığının uzun zamandır farkındayım. Geçen yıl AB, Google’a, şirketin alışveriş hizmeti lehine olacak arama sonuçları sunduğu için 2.4 milyar euro ceza verdi. Bu manipülasyonun düzenli olarak yapıldığına şüphe yok.” dedi.

Epstein, Google yönetiminin Donald Trump’ın ABD başkanlığına gelmesinden ve Demokrat Parti’nin kaybetmesinden duydukları üzüntüyü dile getirerek “Bence burada büyük bir problem var çünkü arama motorları sonuçlarının belirli bir aday, sebep veya üründen yana olduğu zaman davranış, düşünceleri ve doğrudan oyları çarpıcı şekilde değiştiriyor. Bu ciddi bir sonuç ve devlet yetkilileri tarafından ciddi şekilde ilgilenilmesi gerekiyor. Bu yalnızca ABD’de değil belki de tüm dünya için gerekli” şeklinde bir açıklama yaptı. Epstein, ilgi çeken açıklamasına şöyle devam etti: “Bu kişiler manipülasyona uğradıklarını anlamazlar bile. Manipülasyonlar bu kadar güçlü. İnsanlar için tamamen görünmezler ve davranış bilimlerindeki en güçlü manipülasyonlardan biri. Washington Post geçen yıl benim ABD’deki seçimlerden önce 2016’da geliştirdiğim gözlem sistemimle ilgili haber yaptı. Google’daki ilk 10 arama sonucunda yoğun bir yanlılıkla karşılaştık. Hepsi Hillary Clinton’dan yanaydı. Yanlı arama sonuçları düşünce, davranış ve oyları etkiliyor. Bu çok ciddi. Bugün muhafazakâr içeriği, yarın Liberal içeriği baskılayabilirler. Bu önemli değil. Google bu tür bir güce sahip olmamalı. Zira bu dünyadaki oyları değiştiriyor. Dünyadaki seçimlerin yüzde 25’inin Google tarafından belirlendiğini tespit ettim”

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir