Pazarlama Ve Renkler temalı yazı dizisi devam ediyor. Bu defa rengimiz kahverengi. Bu makalede kahverenginin anlamı, kahverengi logolu markalar, tek renk kullanımında kahverengi başta olmak üzere kahverengine dair tüm detayları aktardık! İşte; pazarlama ve markalaşmada kahverengi etkisi…

Evet, Branding Türkiye‘nin Pazarlama Ve Renkler konulu yazı dizisinin bu bölümünde kahverengi renk var. O halde hiç vakit kaybetmeden detayları aktaracak olduğumuz makaleye Pazarlama Ve Renkler: Kahverengi Etkisi diyerek başlayalım.

Pazarlama Ve Renkler: Kahverengi Etkisi

Kahverenginin rahatlık, kararlılık ve monotonluk gibi anlamları vardır. Toprağın rengidir. Dolayısıyla doğallığı simgeler. Güç, zenginlik ve sağlamlık çağrışımı vardır. Ayrıca monotonluk ve süreklilik gibi özelliklere de sahiptir. Kahverenginin  kırmızı, sarı, turuncu, yeşil,  gri ve siyah renklerle etkileşimli baskın tonları mevcuttur. Bu arada kahverenginin etkileri diğer renklerle etkileşime girdiğinde ekstra bir etki gösterir.

Kahverenginin Anlamı

Kahverengi, insandaki rahatlığı ön plana çıkarır. Bu rengin tercih edilmesi, pazarlama çalışanlarını resmiyetten uzak bir diyalog kurmaya iter. Kahverengi kişiler arasındaki dostluk bağını güçlendirir. Kahverengi sayesinde müşteriyle birebir iletişim daha samimi biçimde ilerler.  Ayrıca kahverenginin etkin kullanımı müşterilerin marka bağlılığı sürekli hale getirir.

Başlarken belirttiğimiz gibi kahverengi  yeryüzünün daha doğrusu toprağın rengidir. Bu nedenle de kullanıldığı ortama doğallık hissi katar. Ayrıca kullanıldığı mekanda açıklık / ferahlık / doğallık etkisi oluşturur. Özellikle zemin rengi olarak kullanılması dayanıklılık algısının oluşmasını sağlar. Böylece kahverenginin tercih edildiği mekanda müşteriler ve personeller “güvenilir mekan” hissini taşır.

Kırmızıda bahsettiğimiz iştah açıcı ve harekete geçirici etkiler kahverenginde de görülür. Diğer bir deyişle kahverengi ortamın atmosferini hızlandırır. Kısacası durağanlığı ortadan kaldırır. Cafe – restoran sektöründeki mekanlar tarafından kullanıldığında, müşterilerin bir an önce yemeklerini yemesini masadan kalkmasını sağlar.

Kültürel Farklılıklar Açısından Kahverengi

Kahverengi Japonya’da doğallığın rengidir. Batı kültüründe ise kahverengi; sağlık, sadakat ve güvenilirlik özelliklerini taşır. Hastane ve ilaç sektörü bu rengi; gerek kampanyalarda gerekse kurumsal kimliğinde muhakkak kullanır. Kolombiya’da ise pazarlama alanlarında kahverenginin kullanılması satışları olumsuz etkiler. Fakat Amerikan yerlileri iş disiplinini sağlamak için kahverengi tonlarını özellikle kullanır.

Özetle kültürel etkiler ve yerel algılar bazı renkler için algı değişikliğine neden olabilir. Globalde marka haline gelmek ve renkler nedeniyle herhangi bir olumsuz durum yaşamamak için bir rengin ara tonlarını iyi kullanmayı bilmek gerekir.

Tek Renk Kullanımında Kahverengi Etkisi

Haki Rengi

Kıyafetlerde gündelik görüntüden şık ve A+ bir duruşa geçmek için kullanılır. Klasik anlam taşır. Asker üniformalarında kamuflaj amaçlı kullanılır.

Bronz Rengi

Duyarlılık ve şefkat duygularını harekete geçirir. Personel müşteriye hassas davranır. Böylece daha sağlıklı bir iletişim gerçekleşir. Bunun yanında kahverenginin bu tonu altın ve parayı da çağrıştırır. Bu sebeple finans kuruluşlarının logolarında ve para işaretlerinde bronz çokça tercih edilir. Herhangi bir sektörde ise bronz renk markayı rakiplerine karşı üstün gösterir. Bu rengi kullanan firmanın ürünleri lüks olarak algılanır.

Bakır Rengi

Doğallık ve sadelik anlamı taşır. Bir mekanda kullanıldığında geçmişi anımsatır. Köklü bir geçmişi olduğunu iddia eden firmalarca kesinlikle tercih edilen bir renktir. Kahverenginin bu tonu aynı zamanda kendi içerisinde çilek kızılı, zengin kumral, ateşli bakır ve kızıl kahve gibi tonlar barındırır.

Kestane Rengi

Duygusal bir rahatlık sağlar. Bu rengin kullanıldığı mekanda kişiler daha huzurlu olurlar. Kestane rengine maruz kalan insanlar kendisini rahat biçimde ifade etme imkanı bulur. Ayrıca kahverenginin bu tonunda olgunluk etkisi bulunur. Diğer kahverengi tonları gibi kestane renginin de doğallık çağrışımı vardır.

Koyu Kahverengi

Diğer kahverengi tonlarına kıyasla koyu kahverengi daha resmidir. Ve özellikle ciddiyet gerektiren kampanyalarda kullanılır.

Çoklu Renk Kullanımında Kahverengi Etkisi

Kahverengi diğer renkler ile uyumsuz kombin edildiğinde neşeden uzak aşırı sakinlik etkisi oluşturur. Müşteri iletişiminde taraflarda karmaşık duyguların meydana gelmesine neden olur. Kısacası kahverengi iyi kombin edilmediğinde gerginlik meydana getirebilir. Her ne kadar ciddi bir ton olarak gözükse de uyumsuz kullanımında resmiyetten uzak bir hava oluşturur.

Çoklu renk kullanımında kahverengi iyi kombin edilmezse kişinin kendini pasif hissetmesine dahi neden olabilir. Hatta bu sebeple Avusturya’da kahverengi tonlar takım elbiselerde özellikle tercih edilmemektedir.

Özetlemek gerekirse çoklu renk kullanımında tonlar kahverengiyle iyi harmanlanmaz ise kahverengi ciddiyet ve titizlik değil tam aksine kirlilik ve ciddiyetsizlik algısı oluşturur.

Kahverengi Logolu Markalar

Kahverengi Logoya Sahip Markalar

Kullanıcıya / hedef kitleye “Doğallık”, “Rahatlık”, “Sürdürülebilirlik” mesajı veren kahverengiyi genellikle kahve zincirleri, fast food zincirleri yani gıda sektörü kullanıyor olsa da her sektörden markaların kahverengi tonlarını; kurumsal kimliğinde veya kampanyasında kullanabildiği görülmektedir.

İşte kahverengi kullanan markalardan bazıları;

  • UPS
  • M&M’s
  • Cornetto
  • Nespresso
  • Gloria Jean’s
  • Cafe Nero
  • Nestle Aero
  • Hersheys

     Kaynakça

  • Farklı Kültürlerde Renklerin Anlamları – Vural ÇEKİNMEZ (İGEME Şube Müdürü)
  • Farklı Kültürlerde ve Eğitimsel Süreçte Renklerin Dili – Nihat ÇALIŞKAN, Elif KILIÇ 
Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.