Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Haziran ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Haziran 2020)

Haziran ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Haziran’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Haziran 2020)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Haziran 2020)

Bu haftanın (15 – 21 Haziran 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Facebook, Wikipedia Kartları Gösterecek
 • Instagram, Algoritmasını Değiştirebilir
 • Epic Games 17 Milyar Dolar Değerlemeye Ulaştı
 • App Store 519 Milyar Dolar Satışa Ulaştı
 • Çin, Uzaya Yer Gözlem Uydusu Fırlattı
 • Netflix’in Türkiye’deki Abone Sayısı Ve Kazancı
 • Ayın Teknoloji Haberleri (Mart 2020) Yayınlandı
 • Whatsapp Para Transfer Özelliği
 • Branding Türkiye Öneriyor: AnadoluPass
 • YÖK, YKS’nin Ertelenmeme Nedenini Açıkladı
 • Kütüphane İstatistikleri (2019)
 • Ayın Teknoloji Haberleri (Nisan 2020) Yayınlandı

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Teknoloji Haberleri (15 - 21 Haziran 2020) - Facebook Wikipedia

Facebook, Wikipedia Kartları Gösterecek

Dünyanın en popüler sosyal ağı ve teknoloji şirketi olan Facebook, Wikipedia bilgi kartları göstermeye başlayabilir. Bu konuya dair testlerini sürdüren popüler sosyal ağ, tıpkı Google’da olduğu gibi aramalarda Wikipedia verilerini kullanıcılara sunmak üzere çalışmalara başladı. Kullanıcılar tarafından yapılan aramalar sonucunda ilgili konu sağ taraftaki alanda Wikipedia kartları şeklinde gösterilecek. Bu arada kullanıcılar bu içeriği görüntülemek için yeni bir sekmeye geçmek zorunda kalmayacak.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Haziran 2020) - Instagram Algoritması

Instagram, Algoritmasını Değiştirebilir

Yakın zaman önce George Floyd adlı siyahi bir Amerikalı’nın bir polis tarafından öldürülmesinin akabinde başlatılan Black Lives Matter hareketine birçok marka destek oldu. Bunlardan biri de sosyal ağ devlerinden biri olan Instagram’dı. Buna göre Instagram CEO’su Adam Mosseri, geçtiğimiz günlerde bir paylaşım yaparak Instagram algoritmasını değiştireceklerini açıkladı. Ceo Mosseri’nin yapmış olduğu paylaşım ile şirketin dört alana odaklanacağı öğrenildi. Bunlar, taciz, hesap doğrulama, içerik dağıtımı ve algoritmik önyargı olacak.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Haziran 2020) - Epic Games 17 Milyar Dolar

Epic Games 17 Milyar Dolar Değerlemeye Ulaştı

1991’de Tim Sweeney tarafından kurulan ve bugün oyun dünyasının en önemli markalarından biri olan Epic Games, son yatırım turunda 750 milyon dolar fonlama elde ederek 17 milyar dolar değerine ulaştı. Yaklaşık 30 yıldır piyasada olan bir oyun firması olan Epic Games birbirinden meşhur ve ilgi çeken oyunların sahibi olmasıyla biliniyor.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Haziran 2020)- App Store 519 Milyar Dolar

App Store 519 Milyar Dolar Satışa Ulaştı

Dünyanın en popüler ve değerli teknoloji markalarından biri olan Amerika merkezli Apple’ın sahibi olduğu uygulama market, App Store, bağımsız ekonomistlerin açıkladığı verilere göre geçtiğimiz sene 519 milyar dolarlık bir satış rakamına ulaştı.

Çin Yer Gözlem Uydusu

Çin, Uzaya Yer Gözlem Uydusu Fırlattı

Xinhua ajansının haberine göre, Gao Fın- 903 yer gözlem uydusu, Çin’in Ciuçüen Uydu Fırlatma Merkezi’nden yerel saatle 15.19’da fırlatıldı. Long March-2D taşıyıcı roketiyle yörüngesine gönderilen uydu, optik uzaktan algılama teknolojisiyle bir metre altında çözünürlükle görüntü toplayacak. Çin tarafından uzaya gönderilen yer gözlem uydusu; genel anlamda arazi gözlem, şehir planlama, yol şebekelerinin tasarımı, ürün hasat tahmini, doğal afetlerin etkilerinin hafifletilmesi gibi amaçlar için kullanılacak.

Netflix Türkiye Abone Sayısı

Netflix’in Türkiye’deki Abone Sayısı Ve Kazancı

Netflix, Türkiye’de sahip olduğu abone sayısına ve kazancına ilişkin bir rapor yayınladı. Buna göre; Netflix’in Türkiye’deki abone sayısının 1.7 milyonu geçtiği öğrenildi. 2019’u yaklaşık olarak 1.5 milyon abone ile kapatan Netflix, 2020’nin ilk çeyreğinde ise Türkiye’den 53 milyon dolar civarında bir gelir elde etmiş.

Ayın Teknoloji Haberleri (Mart 2020)

Ayın Teknoloji Haberleri (Mart 2020)

Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi “Teknoloji Haberleri”nde yayınlanan ve her hafta Türkiye ve dünyadan güncel gelişmelerin yer aldığı “Haftanın Teknoloji Haberleri”ni tek başlıkta topladık. Aylık bir arşiv niteliği taşıyan bu içerik aracılığıyla ay boyunca teknoloji ve dijital odaklı tüm gelişmelere hakim olabilirsiniz. İşte Ayın Teknoloji Haberleri (Mart 2020)

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Whatsapp Para Transfer Özelliği

Whatsapp Para Transfer Özelliği

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamalarından biri olan WhatsApp’ta para transferi dönemi başlıyor. Peki, WhatsApp’tan para transferi nasıl yapılır? İşte Whatsapp para transfer özelliği ile ilgili tüm detaylar!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

AnadoluPass Yemek Kartı

Branding Türkiye Öneriyor: AnadoluPass

Mobil teknolojideki gelişmeler ve dijital dönüşüm öyle bir noktaya geldi ki artık dolaylı olarak değil direkt bir şekilde hayatımıza fayda sağlayan girişimlerle karşılaşıyoruz. Bunlardan biri de “AnadoluPass Yemek Kartı”. %100 yerli ve milli imkanlarla geliştirilen yeni nesil yemek kartı girişimi AnadoluPass birçok avantajı bünyesinde barındırıyor. İşte Branding Türkiye Öneriyor’un “Girişim Öneri” kategorisinde yer verdiğimiz AnadoluPass’a dair tüm detaylar.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

YÖK YKS nin Ertelenmeme Nedenini Açıkladı

YÖK, YKS’nin Ertelenmeme Nedenini Açıkladı

ÖSYM ve YÖK bir süredir gündemi meşgul eden ve yaklaşık 2,5 milyon adayın gireceği YKS’nin ertelenmeme sebebini mahkemede açıkladı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Kütüphane İstatistikleri Raporu (2019)

Kütüphane İstatistikleri (2019)

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanan ve Türkiye’deki kütüphanelere dair rakamsal verilerin yer aldığı Kütüphane İstatistikleri Raporu (2019) yayınlandı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Ayın Teknoloji Haberleri (Nisan 2020)

Ayın Teknoloji Haberleri (Nisan 2020)

Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi “Teknoloji Haberleri”nde yayınlanan ve her hafta Türkiye ve dünyadan güncel gelişmelerin yer aldığı “Haftanın Teknoloji Haberleri”ni tek başlıkta topladık. Aylık bir arşiv niteliği taşıyan bu içerik aracılığıyla ay boyunca teknoloji ve dijital odaklı tüm gelişmelere hakim olabilirsiniz. İşte Ayın Teknoloji Haberleri (Nisan 2020)

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Haziran (2020) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Haziran 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Haziran’ın 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Haziran 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Haziran 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.