Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’deki olaylar hakkında “endişeliyiz” açıklaması geldi.

T.C. Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin başkentinde, Washington’da, Başkan Donald Trump’ın mitingi sonrası yaşananlardan endişe duyulduğunu belirten bir açıklama yayınladı. Bakanlığın resmi Twitter adresinden paylaşılan açıklamada Türk vatandaşlarının kalabalık mekanlar ve gösteri yapılan yerlerden uzak durmaları tavsiye edildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’deki Olaylara Dair Açıklama

Amerika’da dün çok tuhaf ve tarihe geçen bir olay yaşandı. Tüm dünyanın endişeyle ve şaşkınlıkla izlediği bu tarihi vaka ile ilgili Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’ndan “endişeliyiz” açıklaması geldi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Başkan Donald Trump’ın seçim sonuçlarını protesto etmek amacıyla başkent Washington’da, Beyaz Saray önünde gerçekleştirdiği protesto mitingine on binlerce Cumhuriyetçi seçmen katıldı. Buraya kadar her şey normal diyebilirsiniz. Fakat miting sonrası büyük bir kalabalık, ABD Kongresi binasına yürüyerek kapıları kırdı ve içeri girdi. Polisin ve askerin müdahil olduğu olaylar uzun bir süre yatıştırılamazken Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı konuya ilişkin hızlı bir aksiyon alarak resmi bir açıklama yayınladı.

Bakanlık, yaptığı açıklamada Amerika Birleşik Devletleri’nde Başkanlık seçimlerinin ardından yaşanan ve Kongre binasının göstericiler tarafından basılması teşebbüsüne kadar varan iç gelişmelerin endişeyle takip edildiğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı’nın resmi web sitesinde yer alan “No: 7, 6 Ocak 2021, ABD’de Meydana Gelen Olaylar Hk.” başlıklı açıklamanın tam metni şöyle;

“ABD Başkanlık seçimlerinin ardından yaşanan ve bugün Kongre binasının göstericiler tarafından basılması teşebbüsüne kadar varan iç gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz.

ABD’deki tüm tarafları itidal ve sağduyuya davet ediyoruz. ABD’nin bu iç siyasi krizi olgunluk içinde aşacağına inanıyoruz.

ABD’deki vatandaşlarımızın kalabalık mekanlar ve gösteri yapılan yerlerden uzak durmalarını tavsiye ediyoruz.”

Sokağa Çıkma Yasağı

Bu arada Trump’a destek gösterisi düzenleyen bir grup protestocunun “Amerika Birleşik Devletleri Kongre Binası”na girmesiyle başlayan şiddet olayları üzerine “sokağa çıkma yasağı” ilan edildi. Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, yerel saatle 18.00’den sabah 06.00’ya kadar şehirde “sokağa çıkma” yasağı ilan ettiğini duyurdu. Belediye Başkan Bowser, medya çalışanları da dahil, temel hizmet sektörü dışındaki herkesten belirtilen saatler arasında dışarı çıkmamalarını istedi.

Kaynak

  • AA
  • Dışişleri Bakanlığı Web Sitesi

💡 Pandemi Sürecinde Kriz İletişimi

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.