Kimsenin aklına gelmeyecek bir şey oldu, Facebook ve Google tam 122 Milyon Dolar dolandırıldı. Litvanya’da yaşayan bir adam 2013 ve 2015 yılları arasında yaptığı bir planla dünya devi teknoloji şirketlerini ağına düşürdü.

Türkiye’de son yıllarda hemen her hafta hatta her gün bir dolandırıcılık haberleriyle karşılaşıyoruz. Genelde kendini emniyet mensubu olarak tanıtan dolandırıcılar, korku oluşturarak insanların maneviyatını maniple ediyor. Bu arada dolandırılmanın yaşı, mesleği, eğitim seviyesi, cinsiyeti, ili, ilçesi, kültürü vs. yok. Her meslek grubundan, her yaştan, her eğitim seviyesinden insan ne yazık ki dolandırıcıların ağına düşüyor.

Bazen de firmalar dolandırıcıların hedefi oluyor. Böyle olunca ne yazık ki oldukça yüksek miktarda paranın dolandırıcılar tarafından ele geçirildiğini görüyoruz. Belki buraya kadar sıradan şeylerden bahsettiğimi düşünüyorsunuz, ancak birazdan son zamanların en ilginç ve en büyük dolandırıcılık haberini okuyacaksınız. Hazır olun!

Facebook Ve Google 122 Milyon Dolar Dolandırıldı 

Litvanya’da yaşayan Evaldas Rimasauskas isimli bir adam, 2013 – 2015 yılları arasında Facebook’tan 99 Milyon Dolar, Google’dan 23 Milyon Dolar olmak üzere teknoloji devi iki firmadan toplamda 122 milyon dolar çaldı. Ve Evaldas Rimasauskas gerçekleştirdiği bu dolandırıcılık faaliyetini Amerika Birleşik Devletleri’nde görülen dolandırıcılık ve kimlik hırsızlığı davasında kabul etti.

Facebook Ve Google Nasıl Dolandırıldı? 

Olay kısaca şöyle; Litvanya’dan Evaldas Rimasauskas adındaki bir adam, verdiği siparişlerin gelmediği gerekçesi ile Facebook’tan 99 milyon dolar, Google’dan ise 23 milyon dolar ödeme aldı.

Detaylar ise şöyle; Rimasauskas, bazı siparişlere ait kontratlar, imzalı belgeler ve sahte faturalar hazırlayıp bunların gerçekçi görünmelerini sağladı. Ayrıca sahte e-postalar hazırladı. Bununla da yetinmeyip, bu e-postaları şirketlerin destek ekiplerinden gelmiş gibi gösterdi.

Boingboing.net‘in haberine göre Rimasauskas, Google ve Facebook’a, mütemadiyen satın almadığı ürünlere ait faturalar gönderiyor ve bu şirketlerden ödeme talep ediyordu. Verdiği siparişlerin gelmediğini iddia ederek Facebook ve Google’dan ödeme talep eden bu adam, Facebook ve Google’ı bu şekilde tam 122 milyon dolar dolandırdı. Olayın diğer boyutu da Facebook ve Google’ın böyle bir ödeme emri çıkarılıp çıkarılmadığını kontrol etmeden gerekli ödemeyi yapmasıdır.

Geçen hafta ABD’de hakim karşısına çıkan ve suçunu kabul eden Rimasauskas, Tayvanlı bir donanım malzemeleri üreticisi olan Quanta Computer Inc’ten fatura gönderiyormuş gibi davranıyordu. Hatta Rimasauskas, planın gerçekçi olması için aynı isimle Litvanya’da bir şirket dahi kurmuştu.

Suçunu Kabul Etti

Google bir süre sonra bu olayın farkına varıp hemen harekete geçti. Ardından Rimasauskas’a evrakta sahtecilik, kara para aklama gibi suçlamalarla dava açtı. 29 Haziran’da gerçekleşen mahkeme sonucunda Rimasauskas, 50 milyon dolar para cezasını ödemeyi kabul etti. Rimasauskas, parayı ödemediği takdirde yaklaşık 30 yıl hapis cezasına çarptırılacaktı.

“122 Milyon Dolar”ın Geri Kalanına Ne Oldu?

Facebook ve Google’ı 122 milyon dolar dolandıran Rimasauskas, aldığı parayı Kıbrıs, Litvanya, Macaristan, Slovakya ve Letonya’daki banka hesaplarına aktardı. Mahkemenin sonucunda suçlu bulunan ve bu yüzden 50 milyon dolar para cezasına çarptırılan Evaldas Rimasauskas bu parayı ödemeyi kabul etti. Ancak paranın geri kalanına ne yaptığı bilinmiyor.


💡 Anlık bilgi paylaşımı için Branding Türkiye Telegram Kanalı‘na katılın!

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.