Çalışan Verimliliği İçin Yaşam Kılavuzu (1. Bölüm)

Beslenme alışkanlığı hayat standartlarımızı belirler. Kurumsal beslenme alışkanlığı ise çalışma performansında önemli bir etkiye sahiptir. Bu makale, iş hayatında çalışan verimliliği için yaşam kılavuzu niteliğinde. Ancak konuya tam anlamıyla hakim olmak için yazı dizisinin diğer bölümlerini okumayı unutmayın. 

“Ne yersen osun.”

Evet, gerçekten de beslenme alışkanlıkları bireyin; başarını, psikolojisini, sosyal dünyasını ve iş hayatını direkt olarak etkiliyor. Temizliğin en güzeli kirletmemek olduğu gibi, sağlıklı olmanın en kolay yolu da aslında hiç hasta olmamaktır.

Peki hasta olmamak için ne yapmak gerekiyor?

Bu soruya yanıt olarak hem bireylerin hem de kurumların beslenme süreçlerinde dikkat etmesi gereken temel prensiplerle ilgili bilgi paylaşımında bulunacağım. Başlarken belirttiğimiz gibi bu makalede daha çok, çalışan verimliliğini artırmak için doğal yöntemlerden bahsedeceğiz. İş dünyası profesyonellerini ve şirketleri ilgilendiren bu yöntemleri ben 3’e indirgedim. Bunlar;

  • Nefes
  • Tuz – Su
  • Beslenme

Tüm bunlar önleyici tıbbın da özünü oluşturuyor.

Çalışan Verimliliği İçin Yaşam Kılavuzu

İnsanın hayatını sürdürebilmesi için üç temel şeye ihtiyacı vardır. Birincisi nefes alıp vermektir. İkincisi su içmektir. Üçüncüsü ise beslenmedir.

İnsan bu üçünü doğru şekilde karşılarsa aslında kolay kolay hasta olmuyor. Modern tıp maalesef genellikle hastalıkları iyileştirmek için değil, baskılamak ve ötelemek üzerine kuruludur. Örneğin, şeker hastalığı tedavi edilmez, bu yüzden de ne yazık ki şeker hastaları ömür boyu ilaç kullanmak zorundadırlar. Tansiyon hastası olanlar için de aynı durum geçerlidir. Hatta bazen bir hastalığı tedavi edelim derken başka bir rahatsızlığa sebebiyet veriliyor. En basitinden ağrı kesicinin yan etkileri listesine baksanız o ilacı kesinlikle ağzınıza almazsınız.

Özetlemek gerekirse sağlığa bütünsel bakmak gibi bir zorunluluğumuz bulunmaktadır. İnsanlar bireysel olarak yediklerine içtiklerine dikkat etmeye çalışsalar da özellikle iş hayatında çalıştıkları kurumların beslenme düzenleri bu prensiplerden uzak oluyor maalesef.

Kurumsal Sağlıklı Beslenme NedirKurumsal Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Kurumsal sağlıklı beslenme olarak kavramsallaştırabileceğimiz olgu çok maliyetli olmasa da göze görünür bir giderdir. Ve kurumlar / şirketler genelde en ucuzu, en hesaplısı hangisiyse onu tercih eder. Oysa kurumsal sağlıksız beslenme sonucu hasta olan çalışanının işe gelmemesinden dolayı o şirketin uğradığı kayıp çok daha büyüktür.

Öte yandan gün içerisinde şirket bünyesinde gerçekleştirdiği beslenme aksiyonundan dolayı hareket melekeleri zayıflayan, düşünce dimağı bulanıklaşan bir personelin kuruma verdiği zararı kimse düşünmemektedir.

Kısacası beslenme konusunda hem bireylere hem de kurumlara / şirketlere birçok önemli ve ihmal edilmemesi gereken sorumluluk düşüyor.

4 bölümden oluşan yazı dizimizin birinci bölümüne bu şekilde giriş yapmış olduk. Başlarken belirttiğimiz 3 doğal yönteme dair detaylar yazı dizisinin diğer bölümlerinde mevcut. Takip etmenizi öneririz. Yazı dizisine dair tüm makaleleri okumak için aşağıdaki indeksten yararlanabilirsiniz.

1. Bölüm2. Bölüm – 3. Bölüm – 4. Bölüm 

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir