Kabine Toplantısı sonrası yeni Korona tedbirlerini açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önlemler kapsamında eğitime online olarak devam edileceğini belirtmişti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise dün yaptığı açıklamayla uzaktan eğitimin detayları hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

Kasım ayının ilk haftası hatırlayacağınız üzere Yeni Korona Tedbirlerinde Birinci Perde başlıklı bir makale yayınlamıştık. Dün ise bu yazının ikinci bölümünü teşkil eden Yeni Korona Tedbirlerinde İkinci Perde başlıklı yazıyı paylaştık. Zira Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 gün evvel gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı‘nın ardından kameraların karşısına geçerek yeni önlemlere ilişkin vatandaşları bilgilendirdi.

Tedbirler kapsamında eğitimin uzaktan devam edeceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sonra dün Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bir açıklama yaparak 20 Kasım Cuma gününden 4 Ocak Pazartesi gününe kadar resmi, özel, örgün ve yaygın eğitim öğretim faaliyetlerine uzaktan eğitimle devam edileceğini bildirdi.

Uzaktan Eğitimin Detayları Açıklandı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nda alınan karar gereği uzaktan eğitimin nasıl uygulanacağıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Gerek dünyada ve gerekse Türkiye’de salgının seyrinde meydana gelen yükselişten eğitim kurumlarında yüz yüze eğitime devam eden öğrenci, öğretmen ve çalışanların etkilenmemesini amaçladıklarını vurgulayan Milli Eğitim Bakanı Selçuk, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı;

“Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığındaki Kabine Toplantısı’nda alınan karar gereği 20 Kasım Cuma gününden 4 Ocak Pazartesi gününe kadar resmi, özel, örgün ve yaygın tüm eğitim öğretim faaliyetlerine uzaktan eğitim yoluyla devam edeceğiz. Bakanlığımıza bağlı tüm okul öncesi kurumlar, kreşler, ilkokul, ortaokul ve liseler, özel eğitim okulları ve sınıfları, meslek liselerindeki uygulamalı dersler ile özel öğretim kursları da bu kapsamda olacaklar. Destekleme ve yetiştirme kursları ve takviye kurslarında da bu süreçte yüz yüze eğitim yapılmayacaktır.”

Milli Eğitim Bakanı yaptığı açıklamada şu ifadeler de yer aldı;

“5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamındaki özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerindeki ‘bireysel eğitimler’ yüz yüze gerçekleştirilebilecektir.” 

Bakan Selçuk uzaktan eğitim sürecinde, TRT EBA başta olmak üzere çeşitli kaynak ve kanallardan öğrencilerin yanında olacaklarını da belirtti.

Kaynak: AA


💡 Yılın Kelimesi Açıklandı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.