Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Kasım ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Kasım 2020)

Kasım ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Kasım’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Kasım 2020)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Kasım 2020)

Bu haftanın (8 – 14 Kasım 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • IBM’in Ücretsiz Dijital Eğitim Platformu Türkçe Oldu
 • Facebook’ta Videolara Reklam Ekleme Özelliği Türkiye’de
 • EFT’de Saat Sınırı Kalkıyor
 • Sigara İçme Yasağı Geldi (Koronavirüs Tedbirleri)
 • Rekabet Kurumu’ndan Google’a 196 Milyon TL Ceza
 • Branding Türkiye Öneriyor
 • Berat Albayrak İstifa Etti
 • İnternette 1 Dakikada Neler Oluyor?
 • Enflasyon Rakamları Açıklandı
 • Ekim Ayı Zam Şampiyonu
 • 2020’nin Kelimesi Belli Oldu

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Teknoloji Haberleri (8 - 14 Kasım 2020) - IBM Open Tech

IBM’in Ücretsiz Dijital Eğitim Platformu Türkçe Oldu

Dünyaca ünlü teknoloji firması IBM’in bu yılın ilk yarısında Türkiye’de kullanıma sunduğu dijital eğitim platformu Open P-TECH artık Türkçe dil desteğine sahip. Katılımcılara yapay zeka, bulut bilişim ve siber güvenlik gibi teknolojilerle buluşturma amacıyla kullanıma sunulan platform bunun yanı sıra tasarım odaklı düşünme, çeviklik gibi yeni nesil profesyonel beceriler konusunda da katılımcıları bilgilendirecek içeriklere sahip.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Kasım 2020) - Video İçi Reklam

Facebook’ta Videolara Reklam Ekleme Özelliği Türkiye’de

2,7 milyar kullanıcısıyla dünyanın en çok kullanıcıya sahip sosyal ağı olan Facebook önemli bir özelliğini daha Türkiye’de aktif etti. Son zamanlarda video konusunda bir takım yenilikler getiren Facebook bu defa Türkiye’deki içerik üreticilerini sevindiren bir güncelleme yaptı. Buna göre yayın içi reklamlar özelliğini Türkiye’de aktif eden Facebook, Türkiye’deki içerik üreticilerinin videolara reklam almasının önünü açmış oldu.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Kasım 2020) - EFT FAST

EFT’de Saat Sınırı Kalkıyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) olarak isimlendirilen yeni bir ödeme sistemi için hazırlıkların tamamlandığını duyurdu. Bu sistem ile vatandaşların farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini 7 gün 24 saat gerçekleştirmeleri öngörülüyor. 18 Aralık 2020 tarihinden itibaren pilot uygulama olarak hizmete alınması ve kademeli bir şekilde vatandaşların kullanımına açılması planlanan FAST Sistemi ile birlikte, para transferlerindeki havale, EFT ayrımı da ortadan kalkacak.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Kasım 2020) - Açık Alanda Sigara Yasağı

Sigara İçme Yasağı Geldi (Koronavirüs Tedbirleri)

Koronavirüs tedbirleri odağında İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeyle tüm illerde valilik ve kaymakamlıklarca belirlenecek bazı cadde ve sokaklarla ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda sigara içmek yasaklandı.

Google'a 98 Milyon TL Ceza

Rekabet Kurumu’ndan Google’a 196 Milyon TL Ceza

Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd Şti, Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc hakkında “genel arama pazarındaki hakim durumunu kötüye kullandığı” gerekçesiyle yürütülen soruşturma tamamlandı. Bu kapsamda Rekabet Kurumu, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği gerekçesiyle Amerikalı teknoloji devi Google’a 196 milyon 708 bin 54 lira idari para cezası verilmesine hükmetti.

Branding Türkiye Öneriyor Banner

Branding Türkiye Öneriyor 

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir listeyle devam ediyoruz. Türkiye’nin en çok okunan bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin fenomen kategorilerinden olan Branding Türkiye Öneriyor‘un “Etkinlik Önerileri” ve “Kitap Önerileri” bölümlerinde yer alan içerikler şöyle;

Berat Albayrak İstifa

Berat Albayrak İstifa Etti

2015 – 2018 yılları arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev yapan, Temmuz 2018’de ise Hazine ve Maliye Bakanı olan Berat Albayrak, Instagram hesabından yaptığı bir paylaşımla görevinden istifa etmiş olduğunu duyurdu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

İnternette 1 Dakikada Neler Oluyor? (2020)

İnternette 1 Dakikada Neler Oluyor?

Mobil teknolojinin gelişmesi, internet ağının yaygınlaşması, yapay zekanın ilerlemesi ve sosyal ağların hayatımıza girmesiyle birlikte internette geçirdiğimiz vakit bir hayli arttı. Peki tam olarak internette 1 dakikada neler oluyor dersiniz. Lori Lewis ve Chadd Callahan tarafından hazırlanan ve her yıl kamuoyuyla paylaşılan infografik internette 60 saniye içerisinde neler olduğunu gözler önüne seriyor. En son 2020 verileri baz alınarak hazırlanan İnternette 1 Dakikada Neler Oluyor (2020) infografiğini sizler için derledik.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Enflasyon Rakamları (Ekim 2020) Açıklandı

Enflasyon Rakamları Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) her ayın ilk haftası açıkladığı ve kamuoyu tarafından merakla beklenen enflasyon rakamlarını Ekim 2020 için açıkladı. Buna göre Ekim ayında TÜFE aylık %2,13 artarken, yıllık bazda enflasyon %11,89 oldu. Ekim ayının zam şampiyonu ise fiyatı %38,58 artan erkek kazağı oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Ekim (2020) Zam Şampiyonu Erkek Kazağı

Ekim Ayı Zam Şampiyonu 

Teknoloji Haberleri’ne yine bir TÜİK raporuyla devam ediyoruz. TÜİK tarafından Ekim (2020) enflasyon verilerinin açıklanmasıyla fiyatı en fazla artan ve en çok azalan ürünler de belli oldu. Bu istatistiğe göre Ekim ayında erkek kazağı yüzde 38,58 oranında fiyat artışıyla zam şampiyonu oldu. Bu arada fiyatı en fazla azalan ürün ise -%30,94 oranında bir düşüşle limon oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

2020 Yılının Kelimesi Tecrit

2020’nin Kelimesi Belli Oldu

Teknoloji Haberleri’ni ilginç bir haberle tamamlıyoruz. Her sene, yılın kelimesini kamuoyuyla paylaşan Dünyaca ünlü İngilizce sözlük “Collins Dictionary”ye göre 2020 yılının kelimesi tecrit oldu. Collins Dictionary, dünya genelinde milyarlarca insanın paylaşımlarını inceleyerek yılın kelimesini belirlediklerini ifade ederken, sözlükbilimciler “tecrit” / “karantina” kelimesinin geçen yıl sadece 4 bin civarında kullanıldığını buna karşın 2020 yılında “tecrit” kelimesinin 250 binden fazla kullanıldığını belirtti.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Kasım (2020) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Kasım 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Kasım’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Kasım 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Kasım 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.