Dünyaca ünlü İngilizce sözlük Collins Dictionary, her yıl olduğu gibi bu sene de yine yılın kelimesinin ne olduğunu açıkladı! İşte 2020 yılının kelimesi!

2020 yılı ülke veya bölge fark etmeksizin dünyanın her yerinde oldukça problemli geçti. Zira Çin’in Wuhan kentinde 2019’un son aylarında başlayan ve sonrasında tüm dünyaya yayılarak pandemi halini alan salgın 2020’nin hiç şüphesiz en büyük sorunuydu. Sonradan Dünya Sağlık Örgütü tarafından Covid-19 olarak adlandırılan bu virüs, yazılı ve sözlü iletişime de yansıdı. Zira yıl boyunca en çok kullanılan 10 kelimenin 6’sının Koronavirüs (Covid – 19) ile ilgili olduğu ortaya çıktı.

2020 Yılının Kelimesi Tecrit Oldu

Her sene, yılın kelimesini kamuoyuyla paylaşan Dünyaca ünlü İngilizce sözlük “Collins Dictionary”ye göre 2020 yılının kelimesi tecrit oldu.

Koronavirüs Sonrası İş Hayatı (Rapor)

Collins Dictionary, dünya genelinde milyarlarca insanın paylaşımlarını inceleyerek yılın kelimesini belirlediklerini ifade ederken, sözlükbilimciler “tecrit” / “karantina” kelimesinin geçen yıl sadece 4 bin civarında kullanıldığını buna karşın 2020 yılında “tecrit” kelimesinin 250 binden fazla kullanıldığını belirtti. Bu oran dahi yılın kelimesinin niçin “lockdown” yani “tecrit” olduğunu kanıtlar nitelikte.

Ayrıca Koronavirüs pandemisinin yazılı ve sözlü iletişime ne denli etki ettiğini de yine Collins Dictionary’nin bu analiziyle görmüş olduk.

10 Kelimenin 6’sı Coronavirus İle İlgili

Collins Dictionary tarafından yayınlanan bu analize göre; 2020 yılında en çok kullanılan 10 kelimenin 6’sı Koronavirüs / Pandemi ile ilgili. Bu bilgiler ışığında şimdi 2020’de en çok kullanılan ve pandemiyle bağlantılı olan o sözcüklerin neler olduğuna bakalım;

  • Corona Virus
  • Ücretsiz izin anlamına gelen Furlough
  • Sağlık alanında kilit işçi anlamına gelen Key Worker
  • kendini tecrit etme anlamına gelen Self-Isolate
  • Sosyal mesafe anlamına gelen Social Distancing

Bu arada 2020 yılının kelimesi olan “tecrit” sözcüğü; Collins Dictionary‘de; “seyahat, sosyal etkileşim ve kamusal alanlara erişimde katı kısıtlamaların uygulanması” şeklinde tanımlanıyor.

Tecrit kelimesi dışında dikkat çeken bir diğer kelime ise 2020 yılına damga vuran ve George Floyd’un ABD’deki ölümünün ardından başlayan Black Lives Matter hareketi için kullanılan “BLM” kısaltması oldu. Bu kelimenin kullanımı 2020’de %581 artış kaydetti.


💡 İnternette 1 Dakikada Neler Oluyor?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.