Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Aralık (2019) ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Aralık 2019)

Aralık ayının üçüncü haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı teknolojik gelişmeler yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Aralık’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Aralık 2019)”

15 – 21 Aralık 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (15 – 21 Aralık 2019) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Google, Türk Telekom İle Anlaşmaya Vardı
 • PUBG’nin Kurucusu Prologue Oyunu İle Geliyor
 • Mesut Özil PES 2020 Çin Versiyonundan Çıkarıldı
 • Vogue Türkiye Turkuvaz Grubu’na Geçiyor
 • League of Legends Dünya Şampiyonası Finali İzleyici Rekoru Kırdı
 • 2019’da En Çok Kazanan Youtuber Belli Oldu
 • Facebook, İşletim Sistemi Geliştirecek
 • Ziraat Bankası Simit Sarayı’nı Satın Alıyor
 • Google Türkiye’ye Yaptırım Uygulayabilir
 • Sihirli Deneyimler Etkinliği 20 Aralık’ta
 • TÜİK İşsizlik Rakamları (Eylül 2019)
 • 15. Genç Akademi Etkinliği 21 – 22 Aralık’ta
 • Google Çöktü: Gmail, Youtube Gibi Servislere Ulaşılamıyor
 • Markalaşmada 2020 Trendleri Ne Olacak?

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Google İle Türk Telekom Anlaştı

Google, Türk Telekom İle Anlaşmaya Vardı

Google geçtiğimiz aylarda Android cihazlar için lisans vermeyeceğini duyurmuştu. Bu gelişmenin ardından Google, Türk Telekom ile anlaşmaya gitti. 2020 yılında Google’un sunucuları, Türk Telekom ile uygulamalara lisans verilecek. Türkiye’de yeni çıkacak akıllı cihazların Android modellerinin bağlı olacağı Google sunucuları, ilk etapta 8 ayrı merkezde kurulacak. Google’ın Türkiye’deki internet trafiğinin için kurguladığı merkezler gelecekte artış gösterecek. Ayrıca olası problemler uygulamaların kullanımlarında aksama yaşanmadan çözülebilecek.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Aralık 2019) - Prologue

PUBG’nin Kurucusu, Prologue Oyunu İle Geliyor

Pubg’nin kurucusu, yeni bir oyun ile oyunseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Tanıtım filmini yayınladığı Prologue oyununun çıkış tarihi henüz netleşmiş değil. Prologue, oyun fragmanında yeşil bir ormanda, yağmurlu bir havada korkmuş bir çocuk ve havlayan bir köpek görülüyor. Gizemli bir tanıtım filmiyle oyunseverleri daha da heyecanlandıran Prologue hakkında ilk duyuru The Game Award 2019 etkinliğinde yayınlanmıştı. Prologue oyununun web sitesinde oyun ile ilgili ise şöyle bir açıklama yer bulunuyor;

“Prologue, yeni teknolojilerin ve oyun deneyimlerinin keşfi. Bu oyundaki amacımız, oyunculara her oynadıklarında benzersiz ve unutulmaz deneyimler yaşatmak.”

Bakalım merakla beklenen oyun, piyasaya ne zaman çıkacak…

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Aralık 2019) - Mesut Özil PES 2020

Mesut Özil PES 2020 Çin Versiyonundan Çıkarıldı

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ne ilginç bir gelişmeyle devam ediyoruz. Arsenal’de oynayan Türk futbolcu Mesut Özil, Çin hükumetinden tepki aldı. Mesut Özil Çin’in, Uygur Türklerine yönelik işkence ve zulümlerini protesto etmişti. Protesto üzerine Çin başarılı futbolcuya ambargo uyguladı. Buna göre; Özil, PES 2020 oyununun Çin’de satılan versiyonundan çıkarıldı.

PES oyununun Çin’deki dağıtımını sağlayan Net Ease şirketi konuyla ilgili;

“Mesut Özil sosyal medyada Çin ile ilgili radikal açıklama yapmıştır. Bu sözler, Çinli futbolseverlerin duygularını incitmiş ve sporun sevgi ve barış ruhunu ihlal etmiştir. Bunu anlamıyoruz, kabul etmiyoruz ve affetmiyoruz.”

Arsenal ise meseleyi “Özil’in kişisel yorumu.” şeklinde değerlendirdi.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Aralık 2019) - Vogue Türkiye Turkuvaz

Vogue Türkiye Turkuvaz Grubu’na Geçiyor

Vogue Türkiye, yeni yıl ile beraber yayın grubunda el değişikliğine gidiyor. Doğuş Grubu’nun bünyesinde yer alan Vogue Türkiye, Ocak 2020 itibariyle yeni sahiplik yapısı ile yayın hayatına devam edecek. Bilindiği üzere Vogue Türkiye 2009 yılından bu yana Türkiye’de yayın hayatını sürdürüyor. Bu arada derginin Türkiye’ye girişinden bu yana yayın yönetmenliğini sürdüren Seda Domaniç yıl sonunun gelmesiyle beraber görevi bırakacağını duyurdu.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Aralık 2019) - League Of Legends 2019 Turnuva

League of Legends Dünya Şampiyonası Finali İzleyici Rekoru Kırdı

Dünyada en çok oynanan oyunlar arasında yer alan League of Legends, 2019 yılı biterken Dünya Şampiyonası odağında final karşılaması gerçekleştirdi. Dünya Şampiyonası final karşılaşması dakikada ortalama 21.8 milyon kişi tarafından izlenerek yeni bir dünya rekoruna imza attı. 16 farklı dilde ve 20’den fazla platformda eş zamanlı olarak yayınlanan müsabaka toplam 44 milyon izleyiciye ulaştı. Fransa’da düzenlenen Dünya Şampiyonası final karşılaşması için 5 hafta boyunca farklı şehirlerde turnuvalar gerçekleştirildi. LOL 2020 Dünya Şampiyonası ise Çin’in Şangay Stadyumu’nda gerçekleşecek.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Aralık 2019) - En Çok Kazanan Youtuber

2019’da En Çok Kazanan Youtuber Belli Oldu

2019 dair “yılın enleri” serisi devam ediyor. Geçen hafta “yılın enleri” odağında birçok mecraya dair haberler aktarmıştık. Bu hafta yine Youtube’dan bir “yılın enleri” haberi var. 2019’un en çok kazanan Youtuber’ı belli oldu. Buna göre 8 yaşındaki Ryan Raji Youtube’dan en çok para kazanan Youtuber oldu. 22,9 milyon takipçisi olan Ryan Raji, oyuncak tanıtım videoları ile popülerliğe ulaşmıştı. Forbes’da da geçen yıl en çok kazananlar listesinde yer alan Raji, bu yıl da 26 milyon dolarlık geliri ile Youtube’un en çok kazananları listesinde ilk sırada yer aldı. Raji’nin ardında; 20 milyon dolarlık gelir ile Dude Perfect ve 18 milyon dolarlık gelir ile Nastya var.

Facebook İşletim Sistemi

Facebook, İşletim Sistemi Geliştirecek

Bir sosyal ağdan ziyade artık bir teknoloji şirketi gibi faaliyet gösteren Facebook, şimdi de yeni işletim sistemi geliştiriyor. Android’e bağımlılığı ortadan kaldırmak isteyen Facebook, kendine özel işletim sistemi geliştirmeye karar verdi. Yeni işletim sistemi için ekibe, Microsoft eski mühendisi Mark Lucovsky liderlik yapacak. Yeni işletim sistemi ile her konuda kendi kendine yetebilen bir şirket olmayı hedefleyen Facebook, Google’ın Facebook üzerindeki kontrolünü azaltacak. Facebook’un yeni işletim sisteminin doğrudan akıllı cihazlarda olmayacağı ifade edilirken, çalışmanın 2023 yılına kadar tamamlanması hedefleniyor. Ayrıca Facebook’un sesli asistan özelliğini de geliştirmesi bekleniyor.

Ziraat Bankası Simit Sarayı

Ziraat Bankası Simit Sarayı’nı Satın Alıyor

Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı, devletten aldığı teşviklerle büyümeye çalışan Simit Sarayı’nın %51 hissesini devralmak için Rekabet Kurulu’na başvurdu. Buna göre Ziraat Bankası Simit Sarayı’nın çoğunluk hissesini alarak şirketteki kontrol hissesini elde etmiş olacak.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Google Türkiyeye Yaptırım

Google Türkiye’ye Yaptırım Uygulayabilir

Rekabet Kurumu tarafından teknoloji devi Google’a 93 milyon TL tutarında “haksız rekabet cezası” kesilmesi üzerine Amerikalı şirket, iş ortaklarına bir mektup göndererek Türkiye’deki Android telefonlara lisans verilmeyeceğini duyurdu. Bu durum Google Türkiye’ye yaptırım uyguluyor yorumlarına neden oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Sihirli Deneyimler Etkinliği 20 Aralık'ta

Sihirli Deneyimler Etkinliği 20 Aralık’ta

“Haftanın Teknoloji Haberleri”nde şimdi de sponsor olduğumuz bir etkinliği aktaracağız. İlki 21 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirilen Sihirli Deneyimler etkinliğinin ikincisi 20 Aralık‘ta düzenlenecek. 20 Aralık Cuma günü Bahçeşehir Üniversitesi‘ndeki etkinliğin ana teması; “Duygularından Güç Al Yıldızını Parlat” olarak belirlendi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

İşsizlik Rakamları Eylül 2019

TÜİK İşsizlik Rakamları (Eylül 2019)

TÜİK İşsizlik Rakamları Eylül 2019 için açıklandı. 2019 yılının 31-43. haftalarını içine alan ve Ağustos, Eylül ve Ekim aylarını kapsayan raporda işsizliğin daha da arttığı görüldü.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

15. Genç Akademi Etkinliği

15. Genç Akademi Etkinliği 21 – 22 Aralık’ta

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ne sponsor olduğumuz bir etkinlikle devam ediyoruz. “Türkiye’nin Üniversite Buluşması” sloganıyla Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Operational Research Kulübü tarafından düzenlenen ulusal öğrenci sempozyumu Genç Akademi Etkinliği, bu yıl 15. kez düzenlenecek. 21 – 22 Aralık’taki zirveye Türkiye genelinde 71 farklı üniversiteden, 82 farklı bölümden 1600 seçkin öğrencinin katılım göstermesi bekleniyor.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Google Çöktü

Google Çöktü: Gmail, Youtube Gibi Servislere Ulaşılamıyor

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ne ilginç bir gelişmeyle devam ediyoruz. Son birkaç gündür Türkiye’nin gündemini meşgul eden Rekabet Kurumu ile Google arasındaki anlaşmazlık halen devam ediyor. Daha bu konu soğumamışken bu defa da Google çöktü. Öyle ki; Gmail, Youtube başta olmak üzere Google servislerine ulaşılamıyor.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Markalaşmada 2020 Trendleri Ne Olacak?

Markalaşmada 2020 Trendleri Ne Olacak?

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ni yine bir “yılın trendleri” haberiyle bitiriyoruz. Türkiye’nin en popüler bütünleşik pazarlama ve iş mecrası Branding Türkiye‘nin Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam, Markalaşmada 2020 Trendleri ne olacak konulu bir makale hazırladı. Dijital Markalaşma Uzmanı ve Sosyal Medya Stratejisti Mürsel Ferhat Sağlam, 2020’nin markalaşma trendlerini; departman dönüşümü, kurumsal akademi ve dijital markalaşma olarak özetledi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Aralık 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Aralık (2019) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Aralık 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Aralık’ın 3. haftası teknoloji odaklı gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Aralık 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 31 Aralık 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.