Kovid-19 salgını ile ilgili dünya genelinde birçok ülke ikinci dalgayı yaşamamak adına yeniden çeşitli tedbirler almaya başladı. Bu kervana Türkiye de katıldı. Peki yeni Korona tedbirlerinde ikinci perde olarak adlandırılan bu kısıtlamalar tam olarak neleri kapsıyor? İşte tüm detaylar!

Kasım ayının ilk haftası hatırlayacağınız üzere Yeni Korona Tedbirlerinde Birinci Perde başlıklı bir makale yayınlamıştık.

Koronavirüs tedbirlerine ilişkin alınan kararları bu başlıkta vermemizin nedeni tedbirler silsilesinin en az birkaç periyot halinde sunulacağına dair öngörümüzdü. Gerçekten de öyle oldu. Zira dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kameraların karşısına geçti ve Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan yeni kararları kamuoyuyla paylaştı. Biz de o bilgileri derleyerek Koronavirüs tedbirlerinde ikinci perdeyi temsil eden bu makaleyi hazırladık

Yeni Korona Tedbirlerinde İkinci Perde

Geçen sene (2019) bu aylarda Çin’in Wuhan kentinde başlayarak kısa sürede tüm dünyaya yayılan ve pandemi halini alan yeni tip Koronavirüs ile ilgili birinci dalga geçtiğimiz yaz tamamlandı. Türkiye bu süreçte gerçekten de iyi bir sınav vererek Kovid-19 salgınını en az zararla atlatmayı başaran nadir ülkelerden biri oldu. Bugünlerde ise tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de salgının ikinci dalgasına dair bir endişe söz konusu.

İşte bu korku nedeniyle şimdilerde birçok ülke Koronavirüs salgınına dair sert tedbirler almaya başladı. Dün açıklanan ve “Yeni Korona Tedbirlerinde İkinci Perde” olarak adlandırdığımız bu kısıtlamalar arasında kısmi sokağa çıkma yasağından, online eğitime kadar birçok detay var.

Hangi Tedbirler Alındı?

Dün (17 Kasım 2020) Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni Korona tedbirlerine ilişkin kamuoyunu bilgilendirdi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu yeni Korona önlemlerine ilişkin tüm detaylar;

 • Hafta sonları, tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde, 10:00 ile 20:00 saatleri dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak.
 • Ara tatilde olan okullardaki eğitim – öğretim yıl sonuna kadar online olarak sürdürülecek.
 • Halen 65 yaş üstü için uygulanan belirli saatlerde sokağa çıkma yasağı uygulaması, çalışanlar hariç olmak üzere 20 yaş altına da uygulanacak. 
 • Alışveriş merkezleri, marketler, berber ve kuaförler gibi işletmelerin çalışma süreleri saat 10:00 ile 20:00 arası olarak sınırlanacak.
 • Korona tedbirleri kapsamında sinemalar yıl sonuna kadar kapalı olacak.
 • Restoran ve kafelerde sadece paket servis uygulamasına geçilecek.
 • Kıraathaneler bir süreliğine kapalı kalacak.
 • Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanacak.
 • Korona önlemleri kapsamında halı sahaların faaliyetlerine ara verilecek.
 • Şehirlerin ana cadde ve meydanlarında sigara içme yasağı devam edecek.
 • Kamu ve özel sektörü işyerlerindeki esnek mesai düzeni uygulamasına hassasiyet gösterilecek.

Evet, Yeni Korona Tedbirlerinde İkinci Perde alınan önlemlerle bu şekilde tamamlanmış oldu. Bakalım ilerleyen süreçte bu tedbirlere herhangi bir ekleme yapılacak mı…

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.