1937 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren köklü otobüs firmalarından Ulusoy Seyahat’in tüm marka hakkını alan ve konkordato başvurusu yapan bunun sonucunda ise 3 ay mühlet verilen Ulusoy Ulaşım iflas etti.

Türkiye’nin en köklü şehirler arası ulaşım firmalarından biri olan Ulusoy Ulaşım’ın konkordato talebi geçtiğimiz günlerde Anadolu 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde gerçekleştirilen duruşmada görüldü. Duruşmaya Ulusoy Ulaşım’ın vekili Abidin Oğul ile alacaklılar İro Turizm, Temsa, Loukoil ile Akpet, Coca Cola, Mapar Otomotiv, Enerjisa, Osmanlı Turizm ve Yapı Kredi Bankası’nın vekilleri katıldı.

Ulusoy Ulaşım İflas Etti

Ulusoy Ulaşım’ın avukatı Abidin Oğul, komiser heyeti raporunda konkordato yönünden rakamın doğru tespit edilemediğini belirterek bu konuda bir açıklamada bulundu. Abidin Oğul’un konuya dair yaptığı açıklama şöyle;

“Borca bataklık hesaplaması doğru değildir. Ayrıca markaların değerine ilişkin değerleme yapılmamıştır. Şirket iflas ettiği takdirde dosyada rehin alacaklıları dışında diğer alacaklılar mağdur olacaktır. Otobüs firmaları mevsime göre kârlılık durumu değişen firmalardır. Özellikle kış aylarında genellikle zarar ederler. Kesin mehil verilmesini talep ediyoruz. Şirketin (Ulusoy Ulaşım) faaliyeti devam etmektedir.”

Kesin Mehil Talebi Reddedildi

Mahkemede konuya ilişkin söz isteyen bir kısım alacaklı şirketlerin avukatları, Ulusoy Seyahat’in kesin mehil verilmesi talebini reddetti. İro Turizm ve Mapar Otomotiv’in avukatları ise kesin mühlet verilmesini istedi. Ancak mahkeme Ulusoy Ulaşım‘ın kesin mühlet talebini reddetti. Buna göre mahkeme Ulusoy Ulaşım’ın 20 Şubat 2018 itibarıyla iflasına karar vermiş oldu.


Ulusoy Ulaşım I Hakkında

Ulusoy, 1937 yılında ilk temelleri atıldığı günden bugüne, 80 yılı aşkın süredir, taşımacılığın bugün geldiği noktayı tanımlayan ve dünyanın en iyi yolcu karayolu taşımacılık sisteminin oluşmasında etken olan bir kilometre taşı olmuştur. Bu arada Ulusoy Seyahat, karayolu ulaştırma sektörünün SUPERBRANDS ÖDÜLÜ alan ilk Seyahat Firmasıdır.

Ulusoy, Türkiye’de en yaygın ulaşım ağına sahip firmalarından biridir. Günümüze kadar yolcu taşımacılığı işini Ulusoy, sektörün öncüsü olma vizyonuyla çağı yakalayarak, yenilenerek gerçekleştirmiştir. Ulusoy, bugün Türkiye’de yaygın ulaşım ağındaki seferleri, yüksek standartlı ve donanımlı yaklaşık 320 otobüslük filosu ile yılda ortalama 3,5 milyon yolcu taşımaktadır.


💡 Anlık bilgi paylaşımı için Branding Türkiye Telegram Kanalı‘na katılın!

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.