Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Şubat 2019)

Şubat (2019) ayının 3. haftasından (15 – 21 Şubat 2019) herkese merhaba! Teknoloji Haberleri köşemizin bir sonraki bölümünü merakla bekleyen değerli Branding Türkiye okuyucuları, 15 – 21 Şubat 2019 sürecinde teknoloji ve dijital odaklı gelişmelerin neler olduğunu sizin için araştırıp derledik.

Bu hafta daha çok global markaların geliştirdiği projeler, reklam modelleri, teknolojik atılımlar, stratejiler, atamalar ve rekorlar ile dolu geçti. Bir de bizden bir haber var. Branding Türkiye’nin eğitim odaklı alt markası Dijital Markalaşma Eğitimi I DME hakkında bir gelişmeyi paylaştık.

15 – 21 Şubat 2019 / Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (15 – 21 Şubat 2019) öne çıkan teknoloji ve dijital odaklı haberlerinin arasında; Hem Yemeksepeti hem de Migros tarafından yeni piyasaya sürülen anında teslimat servisi markalarına dair haberler var. Ayrıca bu hafta TikTok‘un reklam modeli ile TikTok’u kullanan ülkeler sıralamasına yer verdik. Haftanın gündemi bunlarla sınırlı değil. Bu hafta köşemize taşıdığımız diğer haberlerse şöyle; Apple’ın Netflix’e rakip oluşu, Instagram’da kaybolan takipçiler, Instagram Direct’in web sürümü, Audiotika ile ilgili bir haber ile arama reklam harcamaları istatistiklerine dair detaylar…. Son olarak; Thispersondoesnotexist adlı ilginç bir web sitesine yer verdik.

Sizin de anlamış olacağınız üzere bu haftanın (15 – 21 Şubat 2019) gündemi çok yoğun ve ilgi çekici. O yüzden hiç vakit kaybetmeden başlayalım. İşte karşınızdaHaftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Şubat 2019)” 

Yemeksepeti’nin Anında Teslim Servisi: BANABİ

Yemeksepeti, geçtiğimiz günlerde anında teslimat sağlayacak uygulaması Banabi’yi kamuoyuna tanıttı. Getir’e rakip olarak geliştirilen bir uygulama olan Banabi, bu konuya ilişkin çalıştıklarına dair duyuruyu 2019’un ilk ayında yapmıştı.

Banabi’nin Nisan ayında kullanıma sunulması bekleniyor. Yemeksepeti, BANABİ uygulamasını ilk olarak İstanbul’da test edecek. Bu arada BANABİ harici bir servis olmayacak, yalnızca Yemeksepeti için uygulanabilir olacak. Yemeksepeti’nin de hızlı teslimat işine girmesiyle bu alanda rekabetin yoğunlaşacağına şüphe yok.

Migros’tan Anında Teslim Servisi: Hemen

Yemeksepeti’nin Banabi uygulamasının Nisan ayında pazara sunulacağını bir önceki başlıkta duyurmuştuk. Ve bitirirken sektördeki rekabetin artacağını belirtmiştik. Sektörün güçlü ve yeni oyuncularından bir diğeri Migros oldu. Migros anında teslimat için kurduğu servise “Hemen” adını verdi.

Migros, “Hemen” adını taşıyan anında teslimat uygulamasını kullanıma sundu. Migros, Sanal Market uygulaması ile kullanıcılarına eve servis imkânı sağlıyordu. “Hemen” uygulamasıyla bu hizmet daha kısa sürede ve daha hızlı biçimde gerçekleşecek.

“Hemen”in mobil aplikasyonları hazır. iOS ve Android cihazlara indirilebilir durumda olan Hemen’i denemek isterseniz uygulamayı mobil cihazınıza yükleyebilirsiniz.  Ancak bir hatırlatma yapalım, Hemen uygulaması öncelikle İstanbul Ataşehir’de servise başlayacak. İleride daha geniş bir lokasyonda hizmet vermesi planlanan Hemen, şimdilik teslimat ücreti almıyor. Fakat ileride teslimat bedelinin 5,90 TL olacağı düşünülüyor.

Tiktok, Doğal Video Reklamları Test Ediyor

Tiktok’un yeni reklam modellerine geçiş yaptığını geçen hafta duyurmuştuk. O haberin detaylarını buradan okuyabilirsiniz. Tiktok, şimdi de yeni reklam modellerinden biri olan doğal video reklamları test ediyor. Doğal video reklamlarında, sponsorlu olarak gösteriliyor. Ayrıca reklamlar haber kaynağından gösterilip, “daha fazla bilgi al” butonu ile de destekleniyor. Pop-up banner şeklinde gösterilen bu butonda arada aksaklıklar yaşanabiliyor. Bu ufak problemi reklam modelinin yeni kullanıma sunulmasına bağlayalım.

Bu arada Tiktok profillerinde “popular creator” veya “official account” ibarelerinin yanı sıra turuncu tik işareti de yer alıyor. Tiktok yeni reklam modelleriyle reklam verenlerin karşısına çıktı. Şimdi bekleyip bu modellerin markalar tarafından nasıl değerlendirileceğini görelim.

Türkiye, TikTok’u En Çok Kullanan Ülkeler Arasında

Son zamanların en popüler video içerik platformu TikTok indirme adedi olarak büyük bir sayıya ulaşmıştı. 500 milyon indirme sayısına sahip TikTok, şu sıralar dünyada en çok indirilen uygulamalardan birisi.

Priorita’nın hazırladığı verilere göre; TikTok uygulaması 500 milyon indirmeyi geçti. En çok TikTok uygulamasını kullanan ülkelerin ilk sırasında Hindistan var. 119,3 milyon izlenme sayısı ile birinciliği göğüsleyen Hindistan’ı ABD takip ediyor. ABD ise 39, 6 milyon TikTok video izlenmesine sahip.

Türkiye ise Hindistan ve ABD’den sonra TikTok kullanım sıralamasında üçüncülüğe sahip. Türkiye, TikTok uygulamasında, 28,4 milyon izlenme ve indirme sağlamış.

Apple, Netflix’e Rakip Oluyor

Apple, Netflix’e benzer yeni bir ücretli sistem sunmaya hazırlanıyor. Apple’ın 25 Mart’ta gerçekleşecek olan tanıtımında duyurmayı planladığı video abonelik servisi ile ilgili içerikler hakkında bilgiler sızmaya başladı.


İlginizi Çekebilir: Netflix Bilinçaltınıza İşleyen Algoritması Sayesinde İzlenmelerini Nasıl Artırıyor?


Apple, ortaya koyacağı bu yeni hizmetin tanıtımı için çok çalışıyor. Hizmetin tanıtımında Apple’ın Hollywood oyuncularını kullanarak tam bir yıldızlar geçidi oluşturması planlanıyor. Özgün içerikler ile dizi ve film sunacak olan Apple, projenin diğer servislere de uyumlu biçimde çalışması için hazırlanıyor.

Instagram Direct Web Sürümüne Geliyor

Instagram Direct, web sürümünde de kullanılabilir hale getiriliyor. Instagram bu özelliğini kullanıcılarına sunmadan evvel ilk olarak şirket içinde deneme sürecine aldı. Instagram Direct’in web sitesi üzerinden de kullanılabilir hale gelmesi, kullanıcılar için büyük kolaylık sağlayacak.

Whatsapp, Facebook gibi sosyal medya platformlarında web üzerinden mesajlaşma özelliği çok önceden gerçekleştirilmişti. Şimdi Instagram’a bu özellik getiriliyor. Böylece Direct Message ile reklam modelleri geliştirilebilecek.

Audioteka Türkiye’ye Geldi

Polonyalı sesli kitap girişimi Audioteka, Türkiye pazarına giriş yaptı. Dünyada ve Türkiye’de birçok yayınevi ortaklıkları sürdüren Audioteka pek çok çeviri kitaba sahip. Audioteka sesli kitap girişiminde, kitabı dinlemek isteyen kişi, ilgili kitabı satın alarak uygulamadan yararlanabiliyor. Kullanıcılara sesli kitap kütüphanesi deneyimi yaşatan Audioteka’nın Türkiye pazarındaki aksiyonları merakla bekleniyor.

Audioteka, Türkiye pazarına giriş yaparken n11.com, Caffe Nero, Samsung gibi şirketlerle işbirliği yaptı. Yayınevi işbirliklerinde ise Can Yayınları, Kırmızı Kedi Yayınevi, Mavibulut, Destek Yayınları gibi ortaklıklar bulunuyor.

Arama Reklamı Harcamaları %10 Arttı

Arama reklam harcamaları son zamanlarda artmaya devam ediyor. Arama reklamlarının artmasıyla birlikte reklam harcamaları da artmaya başladı. Marin Software’in 2018 4. Çeyrek Dijital Reklam Karşılaştırma Raporu’nun sonuçlarına göre; harcamalar %10 artış gösterdi.

Reklam harcamalarının en fazla finansal hizmetlerde olduğu da raporun içinde yer alıyor. 2018 yılında ortalama tıklama oranı 3,16, tıklama başına maliyet ise 0,74 oranında gerçekleşti.

Sahte İnsan Yüzleri Oluşturan Site; This Person Does Not Exist

Thispersondoesnotexist adlı internet sitesi, gerçek olmayan yüzler oluşturuyor. Yapay zekâ destekli web sitesi, kendi kendine yeni insan yüzlerinin görüntülerini oluşturuyor. Uber yazılım geliştiricisi Philip Wang tarafından oluşturulan internet sitesi, yapay zekânın kendini ne kadar başarılı biçimde yönetilebileceğinin bir kanıtı gibi. Web sitesi, gerçek insan yüzlerini öğrenerek, yeni yüz şekilleri ortaya çıkartıyor.

Bu web sitesi, yapay zeka teknolojisinin geldiği noktayı anlamak adına önemli bir proje olarak yorumlanabilir.

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha geride bıraktık. Aynı zamanda Şubat (2019)’ın üçüncü haftasını (15 – 21 Şubat 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Şubat (2019) ayının üçüncü haftası (15 – 21 Şubat 2019) teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta yine haftanın teknoloji haberlerinde görüşmek üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir