Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Şubat (2019) ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Şubat 2019)

Şubat ayının üçüncü haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Şubat’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Şubat 2019)”

15 – 21 Şubat 2019 Teknoloji Gündemi

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Şubat ayının üçüncü haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere Yemeksepeti, Banabi, Migros, Hemen, TikTok, Apple, Netflix, Instagram, Google, Audioteka ve This Person Does Not Exist ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Yemeksepeti Banabi

Yemeksepeti’nin Anında Teslim Servisi: BANABİ

Yemeksepeti, geçtiğimiz günlerde anında teslimat uygulaması Banabi’yi kamuoyuna tanıttı. Getir’e rakip olarak geliştirilen bir uygulama olan Banabi ile ilgili çalışmaların olduğu şirket tarafından 2019’un ilk ayında duyurulmuştu. Banabi’nin Nisan ayında kullanıma sunulması bekleniyor. Yemeksepeti, BANABİ uygulamasını ilk olarak İstanbul’da test edecek. Bu arada BANABİ harici bir servis olmayacak, yalnızca Yemeksepeti için uygulanabilir olacak.

Migros Hemen

Migros’tan Anında Teslim Servisi: Hemen

Yemeksepeti’nin Banabi uygulamasının ardından hızlı teslimat sektörüne şimdi de Migros girdi. Migros’un anında teslimat servisinin adı ise Hemen. Bilindiği üzere Migros, Sanal Market uygulaması ile kullanıcılarına eve servis imkânı sağlıyordu. İşte, “Hemen” uygulamasıyla bu hizmet artık daha kısa sürede ve daha hızlı biçimde gerçekleşecek.

“Hemen”in mobil aplikasyonları hazır. Yani iOS ve Android cihazlara indirilebilir durumda olan Hemen’i denemek isterseniz uygulamayı mobil cihazınıza yükleyebilirsiniz.  Ancak bir hatırlatma yapalım, Hemen uygulaması öncelikle İstanbul Ataşehir’de hizmet verecek. İleride daha geniş bir lokasyonda hizmet vermesi planlanan Hemen, şimdilik teslimat ücreti almıyor. Fakat ileride teslimat bedelinin 5,90 TL olacağı düşünülüyor.

TikTok Yeni Reklam Modelleri

Tiktok, Doğal Video Reklamları Test Ediyor

Tiktok’un yeni reklam modellerine geçen hafta duyurmuştuk. O haberin detaylarını buradan okuyabilirsiniz. Tiktok, bu sıralar yeni reklam modellerinden biri olan “doğal video reklamları”nı test ediyor. Bu reklamlar haber kaynağından gösterilip, “daha fazla bilgi al” butonu ile destekleniyor. Bu arada pop-up banner şeklinde gösterilen bu butonda arada aksaklıklar yaşanabiliyor. Bunun dışında Tiktok profillerinde “popular creator” veya “official account” ibarelerinin yanı sıra artık turuncu tik işareti de yer almaya başladı.

Türkiye, TikTok’u En Çok Kullanan Ülkeler Arasında

Teknoloji Haberleri’nde bu hafta TikTok’tan bir gelişmeyi daha paylaşacağız. Priorita’nın hazırladığı verilere göre; TikTok uygulaması 500 milyon indirmeyi geçti. TikTok’u en çok kullanan ülkelerin ilk sırasında Hindistan var. 119,3 milyon izlenme sayısı ile birinciliği göğüsleyen Hindistan’ı ABD takip ediyor. ABD ise 39, 6 milyon TikTok video izlenmesine sahip. Türkiye ise Hindistan ve ABD’den sonra TikTok kullanım sıralamasında üçüncülüğe sahip. Türkiye, TikTok uygulamasında, 28,4 milyon izlenme ve indirme sağlamış.

Teknoloji Haberleri 15 - 21 Şubat 2019 - Apple Tv

Apple, Netflix’e Rakip Oluyor

Amerikalı teknoloji şirketi Apple, Netflix’e benzer yeni bir ücretli sistem sunmaya hazırlanıyor. Apple’ın 25 Mart’ta gerçekleşecek olan tanıtımında duyurmayı planladığı video abonelik servisi ile ilgili içerikler hakkında bilgiler kamuoyuna sızmaya başladı. Bu arada Apple, çıkaracağı bu yeni hizmetin tanıtımı için epey çalışıyor. Hatta hizmetin tanıtımında Apple’ın Hollywood oyuncularını kullanarak tam bir yıldızlar geçidi oluşturması planlanıyor. Teknoloji Haberleri 15 - 21 Şubat 2019 - Instagram DM

Instagram Direct Web Sürümüne Geliyor

Instagram Direct, web sürümünde de kullanılabilir hale getiriliyor. Instagram bu özelliğini kullanıcılarına sunmadan evvel ilk olarak şirket içinde deneme sürecine aldı. Instagram Direct’in web sitesi üzerinden de kullanılabilir hale gelmesi, kullanıcılar için büyük kolaylık sağlayacak. Bilindiği üzere Whatsapp ve Messenger gibi Facebook’a bağlı diğer sosyal medya platformlarında web üzerinden mesajlaşma özelliği çoktandır kullanılıyor. Şimdi bu özellik Instagram’a da getirilecek.

Teknoloji Haberleri 15 - 21 Şubat 2019 - Audioteka Türkiye'de

Audioteka Türkiye’ye Geldi

Teknoloji Haberler’ine kitapseverler için güzel bir gelişmeyle devam ediyoruz. Polonyalı sesli kitap girişimi Audioteka, Türkiye pazarına giriş yaptı. Dünyada ve Türkiye’de birçok yayınevi ortaklıkları sürdüren Audioteka pek çok çeviri kitaba sahip. Audioteka sesli kitap girişiminde, kitabı dinlemek isteyen kişi, ilgili kitabı satın alarak uygulamadan yararlanabiliyor. Kullanıcılara sesli kitap kütüphanesi deneyimi yaşatan Audioteka’nın Türkiye pazarındaki aksiyonları ise merakla bekleniyor. Audioteka, Türkiye pazarına giriş yaparken n11.com, Caffe Nero, Samsung gibi şirketlerle işbirliği yaptı. Şirketin işbirliği yaptığı yayınevleri arasında ise Can Yayınları, Kırmızı Kedi Yayınevi, Mavibulut, Destek Yayınları gibi firmalar var.

Arama Reklamı Harcamaları Arttı

Arama Reklamı Harcamaları %10 Arttı

Arama reklam harcamaları son zamanlarda artmaya devam ediyor. Arama reklamlarının artmasıyla birlikte reklam harcamaları da artmaya başladı. Marin Software’in 2018 Yılı 4. Çeyrek Dijital Reklam Karşılaştırma Raporu’nun sonuçlarına göre; harcamalar %10 artış gösterdi. Bu arada reklam harcamalarının en fazla finansal hizmetlerde olduğu görülüyor. Öte yandan 2018 yılında ortalama tıklama oranı 3,16 olurken tıklama başına maliyet ise 0,74 oranında gerçekleşti.

Teknoloji Haberleri 15 - 21 Şubat 2019 - İnsan Yüzlerini Taklit Eden Yapay Zeka

Sahte İnsan Yüzleri Oluşturan Site; This Person Does Not Exist

Teknoloji Haberleri’ni ilginç bir web sitesiyle devam ediyoruz. This Person Does Not Exist adlı internet sitesi, gerçek olmayan yüzler oluşturuyor. Yapay zekâ destekli web sitesi, kendi kendine yeni insan yüzlerinin görüntülerini oluşturuyor. Uber yazılım geliştiricisi Philip Wang tarafından oluşturulan internet sitesi, yapay zekânın kendini ne kadar başarılı biçimde yönetilebileceğinin bir kanıtı gibi. Bu web sitesi, gerçek insan yüzlerini öğrenerek, yeni yüz şekilleri ortaya çıkartıyor.

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Şubat 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Şubat (2019) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Şubat 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Şubat’ın 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Şubat 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 28 Şubat 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.