Tavukçuluk sektörünün önemli oyuncularından biri olan Garip Tavukçuluk konkordato ilan etti. 

Hemen her gün hiç beklemediğimiz şirketlerin konkordato ilan ettiğini görüyoruz veya duyuyoruz. Buna en son geçtiğimiz günlerde konkordato ilan eden Garip Tavukçuluk eklendi.

Garip Tavukçuluk Konkordato İlan Etti

Adana bölgesinin ihracat şampiyonlarından biri olan 40 yıllık tavuk firması Garip Tavukçuluk konkordato (iflas anlaşması) ilan etti.

Garip Tavukçuluk, konkordato ilan etme nedenlerini “yüksek faiz oranları” ve “yem ham madde stokçuluğu” olarak açıkladı. Şirket, konkordato talebi için Adana 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvurdu. Konuyla ilgili Adana 1. Asliye Ticaret  Mahkemesi, Garip Tavukçuluk’a 15 Ocak itibarıyla 3 aylık geçici mühlet tanıdı.

3 Milyon Canlı Tavuk

İşlerini kaybetmek istemeyen işçiler ve firma yetkilileri, açlıktan telef olma riskiyle karşı karşıya olan 3 milyon canlı tavuğun olduğunu belirttiler. İşçiler ve firma yetkilileri firma önünde eylem yaparak duruma dikkat çekmeye çalıştı. Konkordato talebine dair Planlama Şefi Serkan Dönmez ile İşçilerden İlhan Ünal bir konuşma yaptı.

“Garip Tavukçuluk”ta Planlama Şefi  olan Serkan Dönmez, ekonomik sıkıntılardan dolayı konkordato talebinde bulunduklarını kaydetti. Dönmez yaptığı açıklamada;

“Talebimiz kabul edildi fakat gerekli desteği alamadık. Sahada canlı hayvanlarımız mevcut fakat onlara maddi imkansızlıklardan dolayı yem gönderemedik. Onları yemsiz bırakmak zorunda kaldık. O hayvanların ölüm riski mevcut. Yaklaşık 650 çalışanımız ve bunların aileleri herkesin bir mağduriyeti söz konusu. Bizim tek derdimiz firmamız kapanmasın. çalışanlarımızdan memnunuz, insanlar burada ekmek yemeye devam etsin. Bu konuda devlet büyüklerimizden destek bekliyoruz.”

Üretim Olsun İstiyoruz

Garip Tavukçuluk firmasında şef olarak çalışan Yılmaz Börçün de işçi ve işveren olarak aile ortamında çalıştıklarını ifade etti. Börçün konuya dair şöyle bir açıklama yaptı;

“Bu işverenler neden bu duruma geldi? Neden bankalar faizlerini bu kadar arttırdı? Neden yem hammadde stokçuları ortaya çıkıp da uçuk rakamlar çıkardı? Devletten istediğimiz burada üretim olması. 40 bin kesimden 120 bin kesime çıkmış, devletine kaynak oluşturmuş ve bu bölgenin ihracat şampiyonu olmuş bir firmadan bahsediyoruz burada. Basit bir fabrika değil burası.”

Buraya Kadarmış

Garip Tavukçuluk işçileriden İlhan Ünal ise çok üzgün olduklarını söyledi. Ünal’ın açıklaması şöyle;

“Biz işimizi, ekmeğimizi bu fabrikaya borçluyuz. Ve bunları hak etmiyoruz. Bugün bana işverenim ‘elinize sağlık arkadaşlar buraya kadarmış’ dediler ama biz gidemedik. Bizim ekmeğimizi aşımızı verdi bu insanlar. Devletimiz elini bizden çekerse biz ne yapacağız?”


💡 Anlık bilgi paylaşımı için Branding Türkiye Telegram Kanalı‘na katılın!

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.