Garip Tavukçuluk Konkordato İlan Etti

Hemen her gün hiç beklemediğimiz şirketlerin konkordato ilan ettiğini görüyoruz veya duyuyoruz. En son geçtiğimiz günlerde Garip Tavukçuluk konkordato ilan etti. 

Adana bölgesinin ihracat şampiyonlarından biri olan 40 yıllık tavuk firması Garip Tavukçuluk konkordato (iflas anlaşması) ilan etti.

Garip Tavukçuluk, konkordato ilan etme nedenlerini “yüksek faiz oranları” ve “yem ham madde stokçuluğu” olarak açıkladı. Garip Tavukçuluk konkordato talebi için Adana 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvurdu. Konuyla ilgili Adana 1. Asliye Ticaret  Mahkemesi, Garip Tavukçuluk’a 15 Ocak itibarıyla 3 aylık geçici mühlet tanıdı.

3 Milyon Canlı Tavuk

İşlerini kaybetmek istemeyen işçiler ve firma yetkilileri, açlıktan telef olma riskiyle karşı karşıya olan 3 milyon canlı tavuğun olduğunu belirtti. İşçiler ve firma yetkilileri firma önünde eylem yaptı. Konkordato talebiyle ilgili Planlama Şefi Serkan Dönmez ve İşçilerden İlhan Ünal konuşma yaptı.

 

Planlama Şefi  olan Serkan Dönmez, ekonomik sıkıntılardan dolayı konkordato talebinde bulunduklarını kaydetti. Dönmez, “Talebimiz kabul edildi fakat gerekli desteği alamadık. Sahada canlı hayvanlarımız mevcut fakat onlara maddi imkansızlıklardan dolayı yem gönderemedik. Onları yemsiz bırakmak zorunda kaldık. O hayvanların ölüm riski mevcut. Yaklaşık 650 çalışanımız ve bunların aileleri herkesin bir mağduriyeti söz konusu. Bizim tek derdimiz firmamız kapanmasın. çalışanlarımızdan memnunuz, insanlar burada ekmek yemeye devam etsin. Bu konuda devlet büyüklerimizden destek bekliyoruz” dedi.

Üretim Olsun İstiyoruz

Firmada şef olarak çalışan Yılmaz Börçün de işçi ve işveren olarak aile ortamında çalıştıklarını ifade etti. Börçün, “Bu işverenler neden bu duruma geldi? Neden bankalar faizlerini bu kadar arttırdı? Neden yem hammadde stokçuları ortaya çıkıp da uçuk rakamlar çıkardı? Devletten istediğimiz burada üretim olması. 40 bin kesimden 120 bin kesime çıkmış, devletine kaynak oluşturmuş ve bu bölgenin ihracat şampiyonu olmuş bir firmadan bahsediyoruz burada. Basit bir fabrika değil burası” dedi.

Buraya Kadarmış

İşçilerden İlhan Ünal ise çok üzgün olduklarını söyledi. Ünal, “Biz işimizi, ekmeğimizi bu fabrikaya borçluyuz ve bunları hak etmiyoruz. Bugün bana işverenim ‘elinize sağlık arkadaşlar buraya kadarmış’ dediler ama biz gidemedik. Bizim ekmeğimizi aşımızı verdi bu insanlar. Devletimiz elini bizden çekerse biz ne yapacağız?” diye konuştu.

Yüzlerce işçi, işverenlerinin yanında olduklarını söyleyerek firma önünde destek amaçlı eylem yaptı ve yetkililerden kendilerine yardım etmelerini istedi. Biz de Garip Tavukçuluk‘a ve konkordato ilan eden diğer tüm firmalara yaşadıkları sürecin olumlu şekilde sonuçlanmasını dileriz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir