İstanbul Ticaret Odası’nın “İhracata İlk Adım Programı” çerçevesinde, KOBİ’lere 4 ay süreyle İhracat Koçu olarak adlandırabileceğimiz bir danışman temin edecek. İşte, İTO’dan KOBİ’lere ihracat koçu hizmeti hakkında tüm detaylar.

İTO tarafından başlatılan İhracata İlk Adım Programı kapsamında, daha evvel ihracat yapmamış veya gerçekleştirdiği ihracat oranı 100 bin doların altında olan KOBİ’lere 4 ay süreyle danışmanlık yapacak bir “ihracat koçu” atayacak.

İTO’dan KOBİ’lere İhracat Koçu

İTO 5 ila 250 arasında personele sahip KOBİ’leri ihracata yönlendirmek amacıyla İhracata İlk Adım Programı’nın yeni etabına start verdi. Programa katılmak isteyen firmaların, İTO’nun web sitesi üzerinden gerekli işlemleri yapabileceğini belirtelim.

Bu arada programa katılmak isteyen KOBİ’lerin, İTO’nun sitesinde yer alan başvuru formunu en geç 5 Mart tarihine kadar doldurması gerekmekte. Aksi halde bu imkandan yararlanmaları mümkün olmayacak.

İhracatı Artırmak Zorundayız 

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, geçtiğimiz sene beliren ve zorlu bir sürecin başlamasına neden olan ekonomik kıskaçtan sonra Türkiye için tek çıkış yolunun ihracat olduğunu belirtti. İhracatı rutinleştirmek gerektiğini vurgulayan Avdagiç konuya ilişkin yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

İhracat, hem ürünlerimizin niteliğini hem de her türlü taarruza karşı direnç gücümüzü artıracaktır. İhracat ekonomide her derde devadır. İstihdam sağlar, katma değer oluşturur, fabrikaların çarklarını döndürür, hanelere refah getirir. Ne pahasına olursa olsun ihracatı artırmak zorundayız. Birinci ligin kalıcı üyesi olmanın tek yolu, ihracattır. Bu yüzden İTO tarafından birkaç fazlı olarak yürütülmüş ve çok da başarılı sonuçlar alınmış İhracata İlk Adım Programı’nı yenilenen içeriğiyle yeniden faaliyete geçirmeye karar verdik.”

KOBİ’ler 4 Ay Danışmanlık Hizmeti Alacak

Şekib Avdagiç, yaptığı açıklamada bugüne kadar 246 firmanın yararlandığı İhracata İlk Adım Programı‘nın yenilenen etabında yer alacak firmalara uzmanlar tarafından yerinde danışmanlık hizmeti verileceğini bildirdi. Özetle, bu program kapsamında KOBİ’lere özel bir ihracat paketi sunuluyor. Konuya dair detayları aktaran İTO Başkanı, İhracatta İlk Adım Programı’nı şu sözlerle detaylandırdı:

“İTO’nun internet sitesinden yapılacak başvurular sonunda programa katılacak firmaları tespit edeceğiz. Ardından her 5 firmaya bir danışman olacak şekilde eşleştirme yapacağız. Danışmanlarımız, firmalara her hafta 4 saat, kendi şirketlerinde hizmet verecek. Böylece 4 ay süresince her bir firmanın 64 saat danışmanlık hizmeti alması sağlanacak.”

İTO’yu bu anlamlı hizmeti için tebrik ediyor, KOBİ’lere bu fırsattan kesinlikle yararlanmalarını öneriyoruz. Zira ihracat, yükselen bir değer olduğu kadar yakın geleceğin de ticaret trendi olma konumundadır.


 💡 KOBİ’ler İçin Dijital Pazarlama Önerileri

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.