Son dönemde esnafların kullanabilecekleri kredi seçenekleri daha fazla gündeme gelmeye başladı. Bunlardan biri de esnaf kefalet kredisi ve bu kredi girişimlerin de faydalanabileceği kredi alternatiflerinden biri oluyor. Esnaf kefalet kredisi, bankalar tarafından sunuluyor ve bu krediden KOBİ’ler sıklıkla faydalanıyor. Çünkü esnaf kefalet kredisi ticari faaliyetlerine devam etmek için nakit paraya ihtiyaç duyan küçük ve orta ölçekte işletmelerin başvurabileceği bir kredi ürünüdür.

Bu kredi ile işletmelerin ticari faaliyetleri için kullanmaları gereken ekipman ya da makinaları satın almaları mümkündür. Girişimciler de yeni başlayacakları ticari faaliyetler için bu kredi ile ihtiyaçlarını karşılayabilir. İşyeri açılışı, reklam ya da pazarlama çalışmaları için ihtiyaç duyulan bütçenin kredi desteği ile elde edilmesi mümkün oluyor. Esnaf kefalet kredisinin farklı türleri bulunuyor. KOBİ’lerin kullanım amacına göre işletmelerine uygun türdeki kredi için başvuru yapmaları gerekiyor.

Peki, kredinin koşulları neler? Elbette bu finansman desteğinden faydalanabilmek için gerekli koşullar hangi bankanın tercih edildiğine göre değişebilir. Ancak genellikle bankaların sundukları şartlara şu örnekleri verebiliriz:

  • Başvuru yapacak olan kişinin esnaf olması gerekir.
  • En az 1 yıl Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıtlı olarak faaliyette bulunuyor olunması gerekir.
  • Kredi için başvuru yapanlardan pek çok banka iki kefil ister.
  • İşyeri adresinin ya da ikamet adresinin kooperatifin çalışma bölgesi sınırları içerisinde olması gerekir.
  • Başvuru yapacak olan kişinin ipotek gösterebileceği bir taşınmaz malının olmaması halinde kefil istendiğini ekleyelim.
  • Başvuru sahibinin ticari faaliyetlerinin Türkiye’de gerçekleştiriyor olması gerekir.

Bu koşullara uygun olanlar seçtikleri bir bankaya esnaf kefalet kredisi başvurusunda bulunabilir. Ancak başvurunun kabul edilmesi için kişiden bazı belgeler de istenecektir. Bu belgelerin hazır olması durumunda kısa zamanda başvuru gerçekleştirilebilir. Eğer eksik belge ya da hatalı hazırlanmış bir belge ile başvuru yapılırsa başvurunun otomatik olarak reddedildiğini de eklemeliyiz.

Peki, bu krediden faydalanırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Esnaf kefalet kredi limiti nasıl belirleniyor ve limit belirlemede dikkate alınan faktörler neler? Bu soruların yanıtını öğrenmek için Kolaybi.com adresine tıklayabilirsiniz. Esnaf kefalet kredisi hakkında merak edilen tüm soruların en güncel yanıtları sitede yer alıyor.


Kitap Önerisi: Derleme VI

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.