Türk Telekom’un, yaklaşık 23 bin TL maaş alan milletvekilleri için uyguladığı özel tarife sosyal medyanın gündemine oturdu. İşte Türk Telekom’un tepkilere neden olan milletvekili tarifesi ile ilgili tüm detaylar.

Türk Telekom, yine sosyal medyanın gündemine oturdu. Bu defa konu Türk Telekom’un Milletvekili Tarifesi’ydi.

Şirketin resmi web sitesinde “Milletvekili Tarifesi” olarak adlandırılan Türk Telekom’un milletvekilleri için uyguladığı özel paket, binlerce kullanıcıdan yoğun eleştiri aldı. Zira aynı paketi kullanmak isteyen normal vatandaşlar yaklaşık 2 kat fazla para ödemek zorunda. İşte ciddi bir tepkiye neden olan tarifenin detayları!

Türk Telekom’un Milletvekili Tarifesi

Türk Telekom’un resmi internet sitesinde “Milletvekili Tarifesi” başlığıyla yayınlanan ve “Vekillere Özel” ifadesinin kullanıldığı özel tarifenin fiyatı sadece 29 TL. 

Yaklaşık 23 bin TL maaş alan milletvekillerine uygulanan bu fiyat politikası Türk Telekom’u zor duruma düşürdü. Zira birkaç gündür sosyal medya ağırlıklı olmak üzere tüm medya kanallarında şirketin bu fiyat politikası konuşuluyor.

Milletvekili Tarifesi

Peki bu tarifenin içeriği nedir?

İşte milletvekilleri için özel olarak uygulanan tarifenin / paketin içeriği;

  • 8000 dakika
  • 1000 sms
  • 20 gb internet

Twitter başta olmak üzere tüm sosyal ağlarda tepkilerini dile getiren kullanıcıların odağında ise paketin fiyatından ziyade milletvekili olmayanlara uygulanan fiyattı. Buna göre 20 gb internetin yer aldığı paketi kullanmak isteyen normal vatandaşlar milletvekilleri için uygulanan tarifenin (Milletvekili Tarifesi) yaklaşık iki katını ödeme zorunda kalıyor

Türk Telekom’un normal kullanıcılar için Efsane Prime olarak adlandırılan bir paketi var. Bu paketin içerisinde 20 gb internet, 1000 dakika, 1000 sms bulunuyor. Paketin fiyatı ise 45 TL. 

Efsane Prime Paketi

Şimdi Türk Telekom’un tepkileri dindirmek adına nasıl bir strateji izleyeceği merak konusu. Efsane Prime paketinin fiyatı mı düşürülür yoksa “Milletvekili Tarifesi”nin fiyatı mı artırılır bilmiyoruz. Bunu zaman gösterecek.

Yanlış Fiyat Politikası Krize Neden Olabilir

Yeri gelmişken bir detaydan bahsetmekte yarar var. Girişimciler / şirketler, müşteri segmentasyonu konusunda stratejik davranmadıklarında; kampanya ve indirim gibi firmaya level atlatacak ve dönüşüm sağlayacak süreçlerden zararlı çıkabilirler. O yüzden ister giden müşteriyi kazanmak için oluşturulan anlık ve o müşteriye özel indirimlerde, ister “daha çok harcayan müşteri”ler için kurgulanan satış stratejisinde dikkatli olmakta yarar var. Çünkü kimse aynı hizmet/ürün için aynı anda alışveriş yaparken farklı fiyat ödemek istemez.

Eğer müşteriyi böyle bir pozisyona sokarsanız bu durum online itibar yönetimiyle ilgili bir krize dönüşebilir


💡 E-Ticarette Müşteri Segmentasyonu

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.