Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Ekonomi Muhabirleriyle Toplantı Gerçekleştirdi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ticaret Bakanlığı’nda ekonomi muhabirleriyle bir toplantı gerçekleştirdi. Pekcan toplantıda fahiş fiyatlandırma yapan firma ve esnafla mücadelesi hakkında basın mensuplarına bilgiler verdi.

“6.399 Üründe Haksız Fiyat Artışı Tespit Edildi”

Pekcan, 81 ilde Ticaret İl Müdürlükleri kanalıyla çalıştıklarını söyledi. Bu konuyla ilgili Bakan Pekcan,“Alo 175’e 48 bin civarında şikayet geldi. Çağrı merkezinde 15 kişi vardı 30 kişiye çıkardı, daha sonra da mobil uygulama başlattık. Vatandaşlar da bizimle beraber çalışıyor. Şu ana kadar 5.743 firmadan 81.666 ürün denetledik ve 366 firmanın 6.399 ürününde haksız fiyat artışı tespit ettik” dedi.

“Haksız Fiyat Artışı Yapanlara Ceza Hemen Kesilmiyor”

Pekcan firmaları rahatsız etmeden bu uygulamaları sürdürdüklerini ifade ederek açıklamasını şöyle sürdürdü: “Hemen ceza kesmiyoruz, kendilerinden savunma istiyoruz. Savunma, kurul tarafından inceleniyor, haksız bulunursa ceza uyguluyoruz. İncelemeler halen devam ediyor, süreç işliyor. İş dünyasından gelen biri olarak serbest piyasa ekonomisine inanıyorum ama bu süreçte buna ihtiyaç vardı. Sonra inşallah her şey biraz daha yoluna girince, onu da kaldıracağız”

Fiyatlardaki Artış Fırsatçılar Yüzünden Gerçekleşiyor!

Pekcan, Ağustos ayında piyasada yaşanan fiyat artışları “fırsatçılar” tarafından gerçekleştiğini öne sürdü. Pekcan konuşmasında ürünlerin piyasa dengelerini korumak için her gün takip yaptığının altını çizdi. Bakan Pekcan ayrıca, hasat zamanında ayçiçek, çeltik, pirinç gibi ürünlerde herhangi bir ithalat önlemi uygulamadıklarını da söyledi.

“Bazı Ürünler Gümrük Vergisini İndirmek Durumunda Kaldı”

Pekcan, bazı ürünlerin gümrük vergisini indirmek durumunda kaldığını ve tarım ürünlerinin daha sağlıklı depolanması için lisanslı depoculuğu geliştirdiklerini belirtti. Pekcan konuyla ilgili: “Lisanslı depolardaki ürünlerin elektronik ortamda ticaretine izin veren Ürün İhtisas Borsası’nı kurduk. İnşallah 2019 yılında hasat mevsiminden önce borsayı fiilen devreye sokacağız. Elektronik ortamda lisanslı depolardaki ürünlerin ticareti yapılabilecek” şeklinde konuştu. Bu arada Ticaret Bakanı, “Yeni Hal Yasası” için çalıştıklarını da sözlerine ekledi. Bu arada Ruhsar Pekcan, Türkiye’de yıllık üretilen 50 milyon ton yaş sebze ve meyvenin yaklaşık yüzde 30’unun zayi olduğuna dikkat çekerek konuyla ilgili farkındalık oluşması sağladı.

Üretici Birliklerinin Kooperatifleşmesine Destek Verilecek

Pekcan bununla birlikte üretici birliklerinin kooperatifleşmesi için destek vereceklerini söyleyerek bu konuyu şöyle açıkladı: “Tüketici toptancı halinde üretici birlikleri için kiralar çok daha düşük olacak. Onlara yüzde 75 indirim sağlayacağız. Hal rüsumunu kaldıracağız. Vergi oranı herkese yüzde 4 ise üretici birliklerine yüzde 2 olarak uygulayacağız. Herhangi bir ticaret erbabının, esnafın zarar görmesini kesinlikle istemeyiz. Şu anki durumda her şey üreticinin sırtında. Mevcut sistemin ne üreticiye faydası var ne tüketiciye. Biz bunu düzgün kurguladığımız zaman herkesin memnun olacağı bir sistem olacak.” 

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir