Geçen yıl (2018) tanıtılan ve bir süredir üzerinde çalışılan Türkiye Kart ile ulaşımda tek kart dönemine geçilecek. Bu arada proje ilk etapta 7 şehirde test edilecek.

2018’de dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından “Tek Kartla Her Yere Her Ödeme” ifadeleriyle tanıtımı yapılan Türkiye Kart projesiyle ilgili son aşamaya gelindi. Buna göre Türkiye’nin her yerinde ulaşım için tek kartın kullanılacağı projenin pilot uygulaması 7 ili kapsayacak şekilde başlıyor.

Kartın depozito bedeli ve diğer detaylarla ilgili ise henüz net bir açıklama yapılmadı. Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığı tarafından kamuoyuna verilen bilgi sadece projenin pilot uygulamasının hangi şehirleri kapsayacağıyla ilgiliydi.

Sanıyoruz ki proje resmen hayata geçmeden önce daha geniş çaplı bir kamuoyu bilgilendirilmesi yapılacaktır. Şimdilik elimizde olan kısıtlı bilgiyi size aktarmakla yetineceğiz. İşte Türkiye Kart ile ulaşımda tek kart projesine ilişkin tüm detaylar!

Türkiye Kart Projesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 2019 yılının sonuna kadar 7 şehirde pilot uygulamasına başlanacak olan projeyle “ulaşımda tek kart” dönemine geçileceğini belirtti.

Tüm şehirlerde geçerli olacak bu kart sayesinde metrodan otobüse, vapurdan metrobüse kadar tüm toplu ulaşım araçlarına tek kartla binilecek. Böylece şehir değiştirildiğinde o şehir için ayrı bir kart almak gerekmeyecek. Bu arada belediyeler eğer isterlerse bu karta kendi şehirlerine özel şehircilik uygulamaları da yükleyebilecekler.

Ulaşımda Tek Kart Dönemi

Türkiye Kart projesi olarak adlandırılan ve “Ulaşımda Tek Kart” vurgusuyla hayata geçirilen projeye dair Bakan Cahit Turhan kamuoyuna bilgilendirme yaptı. Bakan, yıl sonuna kadar 7 şehirde pilot uygulamasına başlanacak bu proje için PTT’yi görevlendirdiklerini ifade etti.

İşte “ulaşımda tek kart dönemi” vurgusuyla tanıtılan Tek Kart’a ilişkin Bakan Cahit Turhan’ın açıklamaları

“Bu kapsamda PTT gerekli çalışmaları sürdürüyor. Projenin 2019 yılı sonuna kadar Konya başta olmak üzere Ankara, İstanbul, Bursa, Kayseri, Kahramanmaraş ve Düzce illerinde uygulamaya alınmasını planlamış bulunuyoruz ve bu doğrultuda da hızla ilerliyoruz. Türkiye Kart, vatandaşların ulaşım hizmetlerine tam entegrasyonunu gerçekleştiren daha uygun şartlarda tek kart üzerinden bütün hizmetlerin satın almasını sağlayan önemli bir proje. Vatandaşımız, tüm Türkiye’deki kara, hava ve deniz yolu ulaşım araçlarını Türkiye Kart ile kullanabilecek ve bu tek kart sayesinde vatandaşımızın hayatı kolaylaşacak.”


💡 İstanbulkart’a Pet Şişe İle Dolum

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.