Türkiye Kart İle Ulaşımda Tek Kart Dönemi

Geçen yıl (2018) tanıtılan ve bir süredir üzerinde çalışılan Türkiye Kart projesinin pilot uygulaması başlıyor. “Ulaşımda Tek Kart” mottosuyla hayata geçirilecek olan proje ilk etapta 7 şehirde test edilecek. 

2018’de dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından “Tek Kartla Her Yere Her Ödeme” ifadeleriyle tanıtımı yapılan Türkiye Kart projesiyle ilgili son aşamaya gelindi. Türkiye’nin her yerinde ulaşım için tek kartın kullanılacağı projenin pilot uygulaması 7 ili kapsayacak şekilde başlıyor. Kartın depozito bedeli ve diğer detaylarla ilgili henüz net bir açıklama yapılmadı. Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığı tarafından kamuoyuna verilen bilgi projenin pilot uygulamasının hangi şehirleri kapsayacağıyla ilgili oldu. Proje resmen hayata geçmeden önce daha geniş çaplı bir kamuoyu bilgilendirilmesi yapılacaktır.

Türkiye Kart Geliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 2019 yılının sonuna kadar yedi şehirde pilot uygulamasına başlanacak olan projeyle “ulaşımda tek kart” döneminin başlayacağını belirtti. Tüm şehirlerde geçerli olacak bu kart sayesinde metrodan otobüse, vapurdan metrobüse kadar tüm toplu ulaşım araçlarına tek kartla binilecek. Böylece şehir değiştirildiğinde o şehir için ayrı bir kart almak gerekmeyecek. Bu arada belediyeler eğer isterlerse bu karta kendi şehirlerine özel şehircilik uygulamaları da yükleyebilecek.

Ulaşımda Tek Kart Dönemi

Türkiye Kart projesi olarak adlandırılan ve “Ulaşımda Tek Kart” vurgusuyla hayata geçirilen projeye dair Bakan Cahit Turhan kamuoyuna bilgilendirme yaptı. Bakan, yıl sonuna kadar 7 şehirde pilot uygulamasına başlanacak bu proje için PTT’yi görevlendirdiklerini ifade etti. Bakan Cahit Turhan’ın açıklamasının detayları şöyle;

“Bu kapsamda PTT gerekli çalışmaları sürdürüyor. Projenin 2019 yılı sonuna kadar Konya başta olmak üzere Ankara, İstanbul, Bursa, Kayseri, Kahramanmaraş ve Düzce illerinde uygulamaya alınmasını planlamış bulunuyoruz ve bu doğrultuda da hızla ilerliyoruz. Türkiye Kart, vatandaşların ulaşım hizmetlerine tam entegrasyonunu gerçekleştiren daha uygun şartlarda tek kart üzerinden bütün hizmetlerin satın almasını sağlayan önemli bir proje. Vatandaşımız, tüm Türkiye’deki kara, hava ve deniz yolu ulaşım araçlarını Türkiye Kart ile kullanabilecek ve bu tek kart sayesinde vatandaşımızın hayatı kolaylaşacak.”

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir