Dün yani 20 Aralık 2021 tarihinde gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamada “yeni bir finansal alternatif”ten bahsedilmişti. Bugünse saat 14:00’da Hazine ve Maliye Bakanlığı ‘dövize endeksli Türk lirası mevduat’ düzenlemesinin ayrıntılarını açıkladı. Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat hakkında tüm detaylar!

Dolar art arda kırdığı rekorlardan sonra en son dün 18 TL’ye kadar yükselmiş ancak Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamayla 13 TL’nin altına kadar düşmüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünkü Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamaya göre kurdaki dalgalanmayı durdurarak nispi bir istikrarı sağlamak için serbest piyasa ekonomisi kuralları çerçevesinde yeni araçlar devreye alınacaktı. (AA) İşte bu aksiyonlardan biri olan Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat ile ilgili detaylar Hanize Ve Maliye Bakanlığı tarafından kamuoyuyla paylaşıldı.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat

Hazine ve Maliye Bakanlığı, saat 14 sularında dövize endeksli Türk Lirası mevduat sistemine dair ayrıntıları açıkladı. İşte bakanlık tarafından yayınlanan o duyuru ve konuya ilişkin detaylar;

“Birikimlerini TL mevduat olarak değerlendiren vatandaşlarımızın kurlardaki oynaklık karşısında mağdur olmaması için Sn. Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı gibi “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat” ürünü devreye alınmıştır.

Ürün, gerçek kişilerce TL vadeli hesaplar üzerinde işleyecek faiz ile hesap açılış ve vade tarihlerindeki kur değişim oranı kıyaslanacak; yüksek olan oran üzerinden hesap nemalandırılacak ve bu mevduat ürününe stopaj uygulanmayacaktır.

Kur farkı hesaplamaları için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası her gün saat 11:00’de USD döviz alış kuru yayınlayacaktır.

Vade sonunda kur değişiminin faiz oranı üzerinde kalması halinde oluşabilecek fark müşteri hesabına TL olarak yansıtılacaktır.

Hesaplar 3, 6, 9 ve 12 ay vadeler ile açılabilecek olup; minimum faiz oranı TCMB Politika Faiz Oranı olarak uygulanacaktır.

Sisteme isteyen her banka katılabilecektir.

Vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda hesap vadesiz hesaba dönüşecek, faiz hakkı ortadan kalkacaktır. Hesabın açıldığı tarihteki TCMB kuru ile hesabın kapatıldığı tarihteki TCMB kurundan düşük olan üzerinden hesap bakiyesi güncellenecektir.

Öte yandan söz konusu ürünün Katılım Bankacılığı’nda da uygulanması konusunda çalışmalar sürdürülmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Kaynak: Hazine Ve Maliye Bakanlığı

Sosyal Medyada Takip Edin

Bütünleşik Pazarlama ve İş – Ekonomi Mecrası Branding Türkiye’yi sosyal medyada takip etmek için link arşivinin yer aldığı mikro siteyi BURADAN ziyaret edebilirsiniz.


TOGG Hatıra Biletinizi Aldınız Mı?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.