Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Temmuz ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Temmuz 2020)

Temmuz ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Temmuz’un 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Temmuz 2020)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Temmuz 2020)

Bu haftanın (8 – 14 Temmuz 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Twitter’a Ücretli Abonelik Sistemi Gelebilir
  • Scooter Düzenlemesi Geliyor
  • Storytel, Kitap Sawti’yi Satın Aldı
  • Amazon, Çalışanlarına TikTok’u Yasakladı
  • Mobil İnternetin En Ucuz Ve Pahalı Olduğu Ülkeler
  • Günün Gündemi (Ocak 2020)
  • En Çok Çalışılmak İstenen Şirketler (2020)
  • Ayın Teknoloji Haberleri (Haziran 2020)
  • Wayfair İddiaları
  • Koronavirüs Sonrası İş Hayatı Raporu

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Temmuz 2020) - Twitter Abonelik

Twitter’a Ücretli Abonelik Sistemi Gelebilir

Mikroblog odaklı popüler sosyal ağ Twitter’a dair önemli bir söylenti bu hafta epey konuşuldu. Buna göre Twitter’a ücretli bir abonelik sistemi gelebilir. Şirketin, bu sisteme ‘Gryphon’ kod adını verdiği öğrenildi. Olayın çıkış noktası ise Twitter’ın abonelik sistemine yönelik yayınladığı bir iş ilanıydı.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Temmuz 2020) - Scooter Yasal Düzenleme

Scooter Düzenlemesi Geliyor

Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yaptığı bir açıklamayla tüm dikkatleri Scooter’lara çekti desek yeridir. Zira Bakan Karaismailoğlu Scooter’lar ile ilgili yasal bir düzenlemenin geleceğini duyurdu. Bunun nedeni olarak ise Scooter ile yolcu taşımayı ve bu araçların trafiğe çıkıyor oluşunu gösterdi.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Temmuz 2020) - Storytel Kitap Sawti

Storytel, Kitap Sawti’yi Satın Aldı

Popüler sesli kitap uygulaması Storytel, Arap bölgesindeki rakibi olan kitap dinleme hizmeti Kitab Sawti‘yi satın aldı. Bu sayede kütüphanesine zengin bir Arapça içerik katmış olan Storytel, pazardaki hakimiyetini de iyiden iyiye arttırmış oldu. Bu arada Kitab Sawti’nin kurucu ortağı ve şu anki CEO’su Sebastian Bond, Storytel’in, Storytel Arabia ve Kitab Sawti operasyonlarından oluşan MENA’yı yönetecek.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Temmuz 2020) - Amazon TikTok'u Yasakladı

Amazon, Çalışanlarına TikTok’u Yasakladı

Teknoloji Haberleri’ne veri skandallarıyla girmeye başlayan TikTok’a bir şok da Amazon’dan geldi. The New York Times’ta yer alan habere göre Amazon çalışanlarına TikTok’u kullanmayı yasakladı. Son dönemlerde veri ihlalleri nedeniyle gündemin ilk sırasında olan TikTok, bir süre önce Hindistan’da  da yasaklanmıştı.

Mobil İnternet Fiyatları

Mobil İnternetin En Ucuz Ve Pahalı Olduğu Ülkeler

Mobil cihazların (akıllı telefon, tablet, akıllı saat vs.) yaygınlaşmasıyla ve sosyal ağların da etkisiyle birlikte mobil internet kullanımı bir hayli arttı. Hatta son 3 – 4 yılda yüz milyonlarca yeni kullanıcı mobil interneti ağırlıklı olarak kullanmaya başlarken Cable.co.uk adlı bir site mobil internete dair dikkat çeken bir infografik yayınladı. Bu infografikte göre mobil internetin en ucuz ve en pahalı olduğu ülkeler listelendi. Peki Türkiye kaçıncı sırada?

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Günün Gündemi (Ocak 2020)

Günün Gündemi (Ocak 2020)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Ocak ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

En Çok Çalışılmak İstenen Şirketler (2020)

En Çok Çalışılmak İstenen Şirketler (2020)

Glassdoor adlı bir iş ve işe alım şirketi geçtiğimiz günlerde Best Places To Work 2020 adlı bir liste yayınladı. İlk akla gelen firmaların hemen hiçbirinin ilk 10’a giremediği “En Çok Çalışılmak İstenen Şirketler (2020)” listesine dair detayları sizler için derledik.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Ayın Teknoloji Haberleri (Haziran 2020)

Ayın Teknoloji Haberleri (Haziran 2020)

Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi “Teknoloji Haberleri”nde yayınlanan ve her hafta Türkiye ve dünyadan güncel gelişmelerin yer aldığı “Haftanın Teknoloji Haberleri”ni tek başlıkta topladık. Aylık bir arşiv niteliği taşıyan bu içerik aracılığıyla ay boyunca teknoloji ve dijital odaklı tüm gelişmelere hakim olabilirsiniz. İşte Ayın Teknoloji Haberleri (Haziran 2020)

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Wayfair İle İlgili Skandal İddia

Wayfair İddialarıyla İlgili Tüm Detaylar

Birkaç gündür Twitter’da dünya geneli gündem “Wayfair”di. 2002’de Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan, dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya sahip olan, milyarlarca dolar geliri ve binlerce çalışanı bulunan mobilya ve ev eşyaları odaklı bir ürün yelpazesine sahip olan Wayfair, iddialara göre insan kaçakçılığı yapıyordu. Özellikle son birkaç gündür tüm sosyal ağlarda, sözlüklerde, haber sitelerinde, bloglarda, televizyonlarda, radyolarda bu skandal iddiayla ilgili haberler dolaşıyor. Peki bu işin aslı nedir? İşte skandal olarak anılan Wayfair iddialarıyla ilgili tüm detaylar!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Koronavirüs Sonrası İş Hayatı

Koronavirüs Sonrası İş Hayatı Raporu

Branding Türkiye’nin yayıncılık odaklı alt markası Branding Türkiye Yayınları tarafından hazırlanan “Koronavirüs Sonrası İş Hayatı” temalı rapor yayınlandı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Temmuz (2020) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Temmuz 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Temmuz’un 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Temmuz 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Temmuz 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.