Rekabet Kurulu e-ticaret sitelerine yönelik inceleme başlatıldığını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre; bu sitelerin iş politikaları ve neler yaptıkları araştırılacak.

Rekabet Kurulu e-ticaret sitelerinin; fiyatlama, platform hizmetleri ve tedarik davranış yoluyla dışlayıcı vs. uygulamalarda bulunma gerekçesiyle bu sitelere yönelik inceleme başlattı. 11.06.2020 tarih ve 20-28/353-M sayılı kararla başlatılan bu sektör incelemesi neticesinde ise adı geçen sitelere çeşitli ceza ve yaptırımlar uygulanabilir.

Rekabet Kurulu E-Ticaret Sitelerine İnceleme Başlattı

Rekabet Kurulu tarafından kamuoyuyla paylaşılan bilgiye göre; piyasada fazla büyüyen ve bu yönyüyle de tekel olma durumuna gelen e-ticaret platformları incelenecek. Elde edilen bulgular neticesinde bu firmalara para cezası başta olmak üzere çeşitli yaptırımlar uygulanabilir. İşte Rekabet Kurulu’nun konuya ilişkin kamuyouna yaptığı açıklama;

“Rekabet hukuku perspektifinden bakıldığında, veri sahipliği ve ağ etkilerine bağlı pazar güçlerinin, pazarda hem platform sahibi hem satıcı olarak yer almalarına dayanan eşanlı rollerinin de etkisiyle kötüye kullanma endişelerini de beslediği görülmektedir. Bu bağlamda, e-pazaryerlerinin fiyatlama, platform hizmetleri ve tedarik davranışları yoluyla dışlayıcı ve/veya sömürücü uygulamalarda bulunabilecekleri tüm dünyada gerek rekabet hukuku incelemelerinde gerekse literatürde artan sıklıkla gündeme gelmektedir. Rekabet Kurulu önüne gelen dosyalarda da; sektörün farklı rekabet dinamiklerine sahip olduğu ve bu yönüyle geleneksel yasal çerçevenin öngördüğünden farklı ve karmaşık bir yapı ve işleyiş içerdiği tespiti göze çarpmaktadır.

Yukarıda yer verilen çerçeve dâhilinde, e-pazaryerlerinin yol açtığı rekabetçi ve rekabet karşıtı etkilerinin anlaşılması ve bunlara dayanan etkin politikaların kurgulanması, yeni ekonominin sağlıklı bir rekabetçi düzene sahip olmasında önemli bir adım teşkil etmektedir. E-Pazaryeri Platformları Sektör İncelemesi Rekabet Kurulu tarafından bu adıma öncülük etmek amacıyla başlatılmıştır.

Bu arada Rekabet Kurumu’nun resmi web sitesinde yer alan Rekabet Kurulu tarafından E-Pazaryeri Platformları Sektör İncelemesi Başlatıldı (16.7.2020) başlıklı bültende bu konunun detaylarına ilişkin tüm bilgiler yer almaktadır.

Rekabet Kurulu tarafından başlatılan inceleme sürecinin neticesine dair detayları sizlere aktarıyor olacağız. Bakalım Rekabet Kurulu’nun başlatmış olduğu bu incelemeden hangi e-ticaret markaları ne düzeyde etkilenecek…


💡 2019’da 71 Yeni Canlı Keşfedildi

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.