Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Ocak ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Ocak 2020)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Ocak ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 🙂

Günün Gündemi (Ocak 2020)

Ocak (2020) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Ocak 2020!

‍∴


💡 Günün Gündemi konsepti 15 Ocak 2020 itibariyle başlamıştır. O nedenle bu ay için geçerli olmak üzere, gündeme direkt olarak üçüncü haftadan başlanmıştır.


Üçüncü Hafta (15 – 21 Ocak 2020)

 • 29 Nisan 2017 tarihinde erişime kapatılan Wikipedia, 2 yıl 9 ay sonra, 15 Ocak 2020’de erişime açıldı.
 • Konya Büyükşehir Belediyesi, kendi kripto para birimini çıkarmaya hazırlanıyor. İsminin “Şehir Coin” olması planlanıyor.
 • WhatsApp, “Hikayeler” kısmı için planladığı reklam gösterme stratejisini, gelen tepkiler nedeniyle şimdilik rafa kaldırdı.
 • Amazon CEO’su Jeff Bezos, şirket hisselerindeki düşüş nedeniyle, dünyanın en zengin unvanını kaybetti. Bu unvan artık LVMH CEO’su Bernard Arnault’a ait.
 • WhatsApp’ta gün boyu erişim sorunu yaşandı. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu pek çok ülkede kullanıcılar medyalı paylaşım yapamadı.
 • Türk Telekom’a yapılan siber saldırı nedeniyle erişim sorunu yaşandı. Türk Telekom kullanıcıları sabit ve mobil internet kullanımımda gün boyu problem yaşadı.
 • İspanya merkezli teslimat girişimi Glovo, aralarında Türkiye’nin de olduğu bazı pazarlardan çıkış yapma kararı aldı. Glovo Türkiye’de; İstanbul, Ankara ve İzmir’de olmak üzere üç farklı şehirde faaliyet gösteriyordu.

Dördüncü Hafta (22 – 31 Ocak 2020)

 • Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve dünyanın çeşitli bölgelerine yayılan, Corona Virüsü Türkiye’yi de alarma geçirdi. Yetkililer Çin’den İstanbul’a uçuşu olan tüm havayolu şirketlerini tedbir almaları konusunda uyardı.
 • MEB, 1 milyon meslek lisesi öğrencisine yazılım eğitimi vermek amacıyla bir grup ile anlaşarak okullarda Delphi öğretilmesine karar verdi.
 • Fatih Sultan Mehmet’in yükselişini ve İstanbul’un Fethi’ni konu alan Netflix orijinal yapımı Rise of Empires: Ottoman bugün yayınlandı.
 • Elazığ’da yaşanan 6,8 büyüklüğündeki depremin üzerinden 24 saat geçti. Bu sürede; 505 artçı deprem oldu. Deprem nedeniyle 72 bina yıkıldı, 514’ü ise ağır hasar aldı. Enkaz altında kalanlardan 43’ü kurtulurken 29 kişi hayatını kaybetti. 1466 yaralının tedavisi ise sürüyor.
 • Los Angeles Lakers’in 41 yaşındaki efsane basketbolcusu Kobe Bryant, Calabasas kentindeki yoğun sis nedeniyle yaşanan helikopter kazasında, hayatını kaybetti.
 • Vine kurucu ortağı Dom Hofmann tarafından geliştirilen ve 2017’den beri merakla beklenen Byte yayında! 6 saniyelik videoların yayınlanacağı bir sosyal ağ olan Byte, henüz Türkiye’de indirilemiyor.
 • Deprem sonrası yaşanan iletişim ve haberleşme problemini ortadan kaldırmak için Bilgi Teknolojileri Ve İletişimi Kurumu (BTK) tarafından Ulusal Mobil Uyarı Sistemi kuruluyor.
 • Yeni Google Search Console’a, URL Kaldırma Aracı nihayet eklendi. Bu sayede site sahipleri, URL Kaldırma (Removals Report) Özelliği sayesinde istedikleri bir sayfayı/içeriği Google arama sonuçlarından geçici olarak kaldırabilecek.
 • Dünya Sağlık Örgütü, ilk olarak Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan Corona Virüsü salgınıyla ilgili uluslararası acil durum ilan ettiğini açıkladı.
 • ÖSYM’nin, resmi Twitter hesabından porno içerik paylaşan bir hesabı takibe aldığı görüldü. Durumun fark edilmesinin ardından gerekli müdahale yapıldı ve takipten çıkıldı.

💡 Branding Türkiye’den Günün Gündemi

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.