Son zamanların popüler sosyal ağı Clubhouse bilindiği üzere sadece iOS kullanıcıları için kullanılabilir durumdaydı. Uygulama nihayet Android’e de geldi. Biz de bunu Müjde Clubhouse artık Android’de diyerek duyurmak istedik.

Her yeni ve popüler sosyal ağın akabinde “Bunu da yaptılar. Acaba artık farklı nasıl bir sosyal ağ çıkar?” diye düşünmeden edemiyorum. Clubhouse duyurulduğunda da bunu demiştim. Bu noktada aklıma Charles Duell geliyor. Okuduklarımdan hatırladığım kadarıyla 1899’da mucitlere bir laf ediyor. Bu arada Charles Duell o dönemde Amerikan Patent Dairesi Başkanı.  Evet, Duell şöyle diyor; “İcat edilecek her şey icat edildi. Boşuna bizi büyük dosyalarınız ve cihazlarınızla oyalamayın”  bazı kaynaklarda Duell’in sözü “İcat edilebilecek her şey icat edilmiştir. Patent bürosu kapatılsın” dediği iddia edilir.

Charles Duell’ler bitmedi.

Açıkçası sözü kelimesi kelimesine değerlendirmeyi bir kenara bırakıp manasına odaklanacak olursak, Charles Duell büyük bir yanılgıya sahipmiş diyebiliriz. Peki Charles Duell’ler bitti mi derseniz tabi ki hayır. Özellikle Türkiye’de çok sayıda Charles Duell mantığında insan var. Üstelik bu kişiler ekosistemin önemli bir paydaşı olarak görülen yatırımcılar.

Neyse biz şimdi burada meseleyi noktalayıp asıl konumuza dönelim. Ne diyorduk; Müjde Clubhouse Artık Android’de!

Müjde Clubhouse Artık Android’de

Belki hala “Clubhouse nedir?”, “Clubhouse ne işe yarar?”, “Clubhouse nasıl bir mantığa sahiptir?” veya “Clubhouse nasıl bir sosyal ağ?” diye merak edenler olabilir. Burada uzun uzadıya anlatmak istemiyorum. Zira bu konuya dair daha evvel Branding Türkiye’de bir makale yayınlamıştık. “Sosyal Ağlar” yazı dizisinin devamı olarak yayınladığımız “Clubhouse Nedir? Nasıl Kullanılır?” başlıklı yazıda Clubhous’a dair tüm detayları aktardık. Şimdiyse uygulamanın Android sürümünde de kullanılabilir olduğunu duyuracağız.

Hatırlanacağı üzere Clubhouse, sadece Apple cihazlarda daha doğrusu iOS işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılabiliyordu. Dolayısıyla Android veya herhangi bir işletim sistemine sahip cihazda bu sosyal ağı kullanmak mümkün değildi. Dün yapılan duyuruyla birlikte uygulamanın artık Android 8 ve üzeri cihazlarda da kullanılabileceği duyuruldu. Her ne kadar uygulama Android için temel seviyede gözükse de kısa zaman içinde güncelleneceğini umuyoruz.

Bu arada uygulamanın Android’de listelenmesi yeni değil. Aslında Clubhouse birkaç hafta evvel Android marketlerde yer almaya başladı. Fakat sadece belirli ülkelerdeki Android kullanıcıları uygulamaya erişebiliyordu. Şimdiyse tüm ülkelerde Android kullanıcıları uygulamayı indirebiliyor.

Hızlı yükselip bir anda etkisi azalan ve bazı stratejistlere göre geleceği olmayan Clubhouse, Android hamlesiyle yeniden baştaki popülerliğine ulaşacak mı? Bekleyip göreceğiz. Bu arada beni “Clubhouse”da takip etmek isterseniz kullanıcı adım; @MurselSaglam 🙂 

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.