Teknoloji Haberleri (22 – 30 Haziran 2022)

Teknoloji Haberleri (22 - 30 Haziran 2022)

Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Haziran ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 30 Haziran 2022)

Haziran ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Haziran’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 30 Haziran 2022)”

Teknoloji Haberleri (22 – 30 Haziran 2022)

Bu haftanın (22 – 30 Haziran 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Branding Türkiye Öneriyor’da Bu Hafta
 • Internet Explorer Kapatıldı
 • Twitter, TikTok Gibi Olabilir
 • Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Mayıs 2022)
 • Tüketici Güven Endeksi (Haziran 2022)
 • İşsizlik (Mart 2022)
 • İşsizlik (Nisan 2022)
 • Cüneyt Arkın Hayatını Kaybetti
 • Türkiye’nin En Değerli 100 Markası (2022)

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti. İşte bu haftanın teknoloji gündemi!


Branding Türkiye Öneriyor’da Bu Hafta

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un Kitap Önerileri kısmında bu hafta yer alan kitaplar şöyle;

Internet Explorer Kapatıldı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine sosyal medyaya dair bir haber ile başlıyoruz. Microsoft’un pek kullanılmayan ama hemen her bilgisayarda olan internet tarayıcısı, Internet Explorer kapatıldı. 15 Haziran 2022 itibariyle kullanımına son verilen emektar tarayıcısını tamamıyla hayatımızdan çıkarmamız için birkaç ay daha gerekecek. Zira Microsoft tarayıcıyı tamamen kaldırmak için bir güncelleme yayınlamaya hazırlanıyor. Yakın gelecekte Microsoft işletim sistemi için getirilecek olan bu güncellemeyle birlikte cihazlardaki Internet Explorer kaldırılacak veya bu tarayıcı için artık herhangi bir güncelleme sunulmayacak.

Twitter, TikTok Gibi Olabilir

Elon Musk’ın Twitter’ı daha ileri boyuta taşımak için planı ise TikTok’a benzemek. Yani Twitter yakında TikTok olabilir. Musk, henüz resmi olarak satın almamış olsa da Twitter ile ilgili planlarını geçtiğimiz günlerde Twitter çalışanlarıyla yaptığı soru-cevap etkinliğinde / konuşmasında açıkladı. Bu bağlamda Elon Musk, platformun 1 milyar kullanıcı barajına ulaşması ve bunu sayıyı aşması için oldukça sıra dışı bir fikir öne sürdü. Musk, Twitter’ın bu hedefe ulaşmak için TikTok gibi bir platform haline gelmesi gerektiğini söyledi.

Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Mayıs 2022)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine bir rapor ile ilgili bir haber ile devam ediyoruz. Türk-İş tarafından her ay hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması, Mayıs 2022 için yayınlandı. Rapora göre Mayıs 2022’de 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 19.602,14 TL oldu.

Tüketici Güven Endeksi (Haziran 2022)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine bir rapor ile ilgili bir haber ile devam ediyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Haziran ayında bir önceki aya göre %6,2 oranında azaldı; Mayıs ayında 67,6 olan endeks, Haziran ayında 63,4 oldu.

İşsizlik (Mart 2022)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine işsizlik raporu ile ilgili bir haber ile devam ediyoruz. Türkiye’deki işgücüne dair güncel durumu gösteren ve önemli olan işsizlik rakamları raporu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanarak Mart 2022 için yayınlandı. Buna göre Mart 2022’de  işsizlik, bir önceki aya göre 153 bin kişi artarak 3 milyon 894 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise %11,5 seviyesinde gerçekleşti.

İşsizlik (Nisan 2022)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine işsizlik raporu ile ilgili bir haber ile devam ediyoruz. Türkiye’deki işgücüne dair güncel durumu gösteren ve önemli olan işsizlik rakamları raporu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanarak Nisan 2022 için yayınlandı. Buna göre Nisan 2022’de  işsizlik, bir önceki aya göre 65 bin kişi artarak 3 milyon 853 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise %11,3 seviyesinde gerçekleşti.

Cüneyt Arkın Hayatını Kaybetti

Yeşilçam’ın ustası Cüneyt Arkın, dün gece saatlerinde rahatsızlanarak Beşiktaş Ulus’ta bulunan özel bir hastanede tedavi altına alındı. Eşi Betül Cüreklibatır ve yakınları hastaneye geldi. Ancak tüm müdahalelere rağmen 85 yaşındaki usta sanatçı, burada hayatını kaybetti.

Türkiye’nin En Değerli 100 Markası (2022)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini iş dünyasına dair çok önemli bir haber ile tamamlıyoruz Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance “Türkiye’nin En Değerli 100 Markası” adlı raporunu 2022 özelinde yayınladı. Brand Finance’ın bu yıl 15. kez hazırladığı raporda, ilk sırayı 2019, 2020 ve 2021 yıllarında olduğu gibi yine Türk Hava Yolları – THY aldı. Listedeki Türk markalarının toplam değeri ise geçen yıla nazaran (21,45 milyar dolar) yüzde 25 azalarak 16 milyar dolar olarak hesaplandı. 2021’de de 2020’ye göre %12,7’lik bir değer kaybı yaşanmıştı.

Listedeki ilk 3 marka ve sahip oldukları maddi değer sırasıyla şöyle; 

 • Türk Hava Yolları – 1 Milyar 604 Milyon Dolar
 • Arçelik 1 Milyar 452 Milyon Dolar
 • Ford Otosan 819 Milyon Dolar

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Haziran (2022) ayının dördüncü haftasını da (22 – 30 Haziran 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Haziran’ın 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Temmuz 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (15 – 21 Haziran 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

İnternet Gurusu

İnternet Gurusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.