Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Eylül ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 30 Eylül 2022)

Eylül ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Eylül’ün 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 30 Eylül 2022)”

Teknoloji Haberleri (22 – 30 Eylül 2022)

Bu haftanın (22 – 30 Eylül 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • Merkez Bankası Faiz Kararı
 • Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi
 • TİM’den Önemli Rapor
 • İran’da Starlink Hamlesi
 • Amazon Tuzla’da Lojistik Üssü Açtı
 • Forbes 400 Yayınlandı
 • Traffic Summit Gerçekleşti
 • Göçebe Oyunları Gerçekleşti
 • Rusya’dan Önemli Hamle
 • Anadolu Bilişim Buluşmaları Etkinliği
 • Branding Türkiye İle Medya Takip Merkezi Anlaştı

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti. İşte bu haftanın teknoloji gündemi!


Merkez Bankası Faiz Kararı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 100 baz puan azaltarak yüzde 13’ten yüzde 12’ye indirdi.

Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. Türk Hava Yolları (THY), Londra’da düzenlenen Dünya Havayolları Ödülleri töreninde havacılık değerlendirme kuruluşu Skytrax tarafından “Avrupa’nın en iyi hava yolu şirketi” seçildi.

TİM’den Önemli Rapor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlenen bilgilere göre; Elektrik – elektronik sektörü, 2022’nin Ocak – Ağustos döneminde 9 milyar 620 milyon dolarlık ihracata imza attı.

İran’da Starlink Hamlesi

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine teknoloji odağında önemli bir haberle devam ediyoruz. Elon Musk, ABD’nin İranlılara sunulan internet hizmetlerinin kapsamının genişletilmesine izin veren genel lisans yayımlamasının ardından uydu internet sistemi Starlink’i İran’da devreye soktu.

Amazon Tuzla’da Lojistik Üssü Açtı

e-Ticaret devi Amazon, İstanbul’un Tuzla ilçesinde Türkiye’deki ilk lojistik üssünü açtı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, 100 milyon doları aşan bir yatırımla kurulan üssün, 1 yıl içerisinde 1000’den fazla istihdam oluşturması bekleniyor.

Forbes 400 Yayınlandı

FORBES 400 yayınlandı. 41. defa yayınlanan ve “The 2022 Forbes 400: The 20 Richest People In America” adlı listede Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk, 1. sırada yer aldı. Listenin 2. sırasında Amazon’un Kurucusu Jeff Bezos yer alırken 3. sırada ise Microsoft’un sahibi Bill Gates yer aldı. Bu arada 14 yıl sonra ilk defa zenginlerin toplam gelirinde azalma görüldü.

Traffic Summit Gerçekleşti

Dijital pazarlama, kripto para, e-ticaret, influencer pazarlama, dijital markalaşma, fintech, sosyal medya, internet reklamcılığı başta olmak üzere dijital ve teknoloji odağında konuların değerlendirildiği global organizasyon Traffic Summit başladı. Dünya genelinden birçok uzmanın konuşma yaptığı ve çok sayıda teknoloji girişimi ile markanın yer aldığı zirvenin medya sponsoru ise Branding Türkiye oldu. Hani Kurumsaldık tarafından da desteklenen Traffic Summit’in dünya çapındaki business influencerları arasında ise Branding Türkiye’nin CEO’su Mürsel Ferhat Sağlam yer aldı. 

Göçebe Oyunları Gerçekleşti

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından düzenlenen 4. Dünya Göçebe Oyunları’nın resmi açılış töreni gerçekleştirildi. Bursa’nın İznik ilçesindeki İznik Gölü kıyısında oluşturulan alanda gerçekleştirilen oyunların açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldı.

Rusya’dan Önemli Hamle

Moskova’daki Kremlin Sarayı’nda Rusya Devlet Başkanı Putin Ukrayna’da ilhak edilen 4 bölgenin (Donetsk, Luhansk, Herson, Zaporijya) Rusya’ya bağlanmasına yönelik anlaşmaları imzaladı. Böylece Rusya, Kırım’dan sonra Ukrayna topraklarının yaklaşık yüzde 15’ini daha ilhak etmiş oldu.

Anadolu Bilişim Buluşmaları Etkinliği

Anadolu Bilişim Buluşmaları tarafından “Gastronomi İle Şehirleri Güçlendirmek” ana temasıyla önemli bir etkinlik gerçekleştirilecek. 29 Eylül 2022’de 10:30 ile 16:30 arasında online ortamda düzenlenecek olan etkinlik “Açılış Ve Vizyon” konuşmalarıyla başlayacak. Birçok özel oturuma ev sahipliği yapacak olan etkinlikte alanında uzman isimler, bilgi ve tecrübe aktarımında bulunacaklar. Etkinliğin medya partnerleri Branding Türkiye ve Hani Kurumsaldık oldu!

Branding Türkiye İle Medya Takip Merkezi Anlaştı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini önemli bir haberle tamamlıyoruz. Branding Türkiye’nin medya takip sponsoru belli oldu. Medya monitöring ve analizi konusunda dünya standartlarında bir alt yapıya ve kurumsal değerlere sahip olan Medya Takip Merkezi; bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin medya takip sponsorluğunu üstlendi. Devamını oku

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Eylül (2022) ayının dördüncü haftasını da (22 – 30 Eylül 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Eylül’ün 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ekim 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (15 – 21 Eylül 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.