Yörsan Gıda Konkordato İlan Etti

Her hafta en az birkaç büyük firmanın konkordato ilan ettiğini buradan sizlere üzülerek de olsa duyuruyoruz. Konkordato sayılarının her geçen gün artması üzücü olduğu kadar düşündürücü.

Evet, hemen her gün bir konkordato ilanının duyuyoruz veya görüyoruz. Bu şekilde devam ederse Branding Türkiye‘de konkordato ilanları için ayrı bir kategori açmamız gerekebilir. En son süt ve süt ürünleri sektöründe 1964 yılından beri faaliyet gösteren Yörsan Gıda konkordato (iflas anlaşması) istedi.

Yörsan Gıda konkordato başvurusunu Susurluk Asliye Hukuk Mahkemesi‘ne yaptı.  Yörsan Gıda tarafından yapılan dava başvurusuna göre, şirketin mali yönden güçlük çektiği vurgulandı. Dava dilekçesinde ekonomide yaşanan genel sıkıntıların şirketin mali yapısını olumsuz etkilediği de belirtildi. Yörsan Gıda’ya yakın bir kaynaktan öğrenilenlere göre; zincir marketlere satılan ürünlerin kâr marjındaki düşüş, akaryakıt nedeni ile artan lojistik giderleri ve kredi maliyetlerindeki yükseliş şirketin mali dengesini bozdu. Yörsan Gıda’nın konkordato talebinden sonra bazı alacaklıların icra takibine geçtiği de öğrenildi.

Yörsan Gıda Bugünlere Nasıl Geldi?

Yörsan Gıda’nın temelleri 1964 yılında Yörükler Gıda Limited Şirketi’nin kurulması ile atıldı. Yörsan Gıda 1978 yılında Susurlukta bir mandıra satın aldı. 1984 yılında ise süt ürünleri fabrikası inşa edildi. Böylelikle Yörsan A.Ş 1984 yılında faaliyete geçti. Yörsan 4 yıl önce Dubai merkezli Abraaj Group‘a satıldı. Yörsan’ın yüzde 96 hissesi Abraaj Grubu’nun kontrolündeki Dairy Fresh Süt Ürünleri Ve Gıda Yatırımları San. Ve Tic. AŞ‘ye, geriye kalan yüzde 4 hissesi ise Yörsan‘ın üç kurucu ortağından biri olan Şerafettin Yörük’e ait. 3 ay önce Şerafettin Yörük ile Abraaj’ın davalık oldukları gündeme gelmişti. Yörük, ‘adil olmayan sermaye artırımlarıyla şirketteki hisselerinin yüzde 20’den yüzde 3’e inmesine neden olunduğu’ gerekçesiyle yargı yoluna gitmişti.

Konkordato ilanlarına tüm detaylarıyla yer vermeyi sürdürüyoruz. Medyadan takip ettiğimiz ve bize ulaşan bilgilerden derlediğimiz konkordato ilanlarına ekleme, katkı yapmayı isterseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir