Her hafta en az birkaç büyük firmanın konkordato ilan ettiğini buradan sizlere üzülerek de olsa duyuruyoruz. Bu defa Yörsan Gıda konkordato ilan etti. Konkordato sayılarının her geçen gün artması üzücü olduğu kadar düşündürücü.

Türkiye ekonomisi zor bir süreçten geçiyor. Bunun bir yansıması olarak ise hemen her gün bir firmanın konkordato ilan ettiğini duyuyoruz veya görüyoruz. Bu şekilde devam ederse Branding Türkiye‘de konkordato ilanları için özel ve ayrı bir kategori açmamız gerekebilir. Ancak umuyoruz ki  böyle bir şeye gerek kalmaz.

Daha evvel birçok büyük firmanın konkordato ilanını sizlerle paylaşmıştık. Bu kervana; süt ve süt ürünleri sektöründe 1964 yılından beri faaliyet gösteren Yörsan Gıda konkordato isteyerek katılmış oldu.

Yörsan Gıda Konkordato İlan Etti

Yörsan Gıda konkordato (iflas anlaşması) başvurusunu Susurluk Asliye Hukuk Mahkemesi‘ne yaptı.  Yörsan Gıda tarafından yapılan dava başvurusuna göre, şirketin mali yönden güçlük çektiği vurgulandı. Dava dilekçesinde ekonomide yaşanan genel sıkıntıların şirketin mali yapısını olumsuz etkilediği de belirtildi. Yörsan Gıda’ya yakın bir kaynaktan öğrenilenlere göre; zincir marketlere satılan ürünlerin kâr marjındaki düşüş, akaryakıt nedeni ile artan lojistik giderleri ve kredi maliyetlerindeki yükseliş şirketin mali dengesini bozdu. Bu arada Yörsan Gıda’nın konkordato talebinden sonra bazı alacaklıların icra takibine geçtiği de öğrenildi.

Dünden Bugüne Yörsan Gıda

Yörsan Gıda’nın temelleri 1964 yılında Yörükler Gıda Limited Şirketi’nin kurulması ile atıldı. Yörsan Gıda 1978 yılında ise Susurluk’ta bir mandıra satın aldı. 1984 yılına gelindiğinde süt ürünleri fabrikası inşa edildi. Böylelikle Yörsan A.Ş 1984 yılında faaliyete geçti. Aradan geçen süre içerisinde büyümesini sürdüren Yörsan A.Ş, 4 yıl önce Dubai merkezli Abraaj Group‘a satıldı. Yörsan’ın yüzde 96 hissesi Abraaj Grubu’nun kontrolündeki Dairy Fresh Süt Ürünleri Ve Gıda Yatırımları San. Ve Tic. AŞ‘ye ait. Şirketin geriye kalan yüzde 4 hissesi ise Yörsan‘ın üç kurucu ortağından biri olan Şerafettin Yörük‘e ait.

Ortaklar Arasında Anlaşmazlık

En son 3 ay önce Şerafettin Yörük ile Abraaj’ın davalık oldukları gündeme gelmişti. Yörük, ‘adil olmayan sermaye artırımlarıyla şirketteki hisselerinin yüzde 20’den yüzde 3’e inmesine neden olunduğu’ gerekçesiyle yargı yoluna gitmişti.

Konkordato ilanlarına tüm detaylarıyla yer vermeyi sürdürüyoruz. Kamuoyundan takip ettiğimiz ve bize ulaşan bilgilerden derlediğimiz konkordato ilanlarına ekleme, katkı yapmayı isterseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.