Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mayıs ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mayıs 2022)

Mayıs ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Mayıs’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mayıs 2022)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mayıs 2022)

Bu haftanın (15 – 21 Mayıs 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Branding Türkiye Öneriyor’da Bu Hafta
  • Bir Devrin Sonu: Alexa Kapandı
  • Twitter’daki Sahte Hesapların Oranı Açıklandı
  • Ekonomik Güven Endeksi (Mart 2022)
  • Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Nisan 2022)
  • Case Hunter (2022) – Vaka Analiz Yarışması
  • Günün Gündemi (Mart 2022)
  • 5. İstanbul Kobiler Ve Bilişim Kongresi 25 – 26 Mayıs 2022’de
  • Marketing Camp Etkinliği İçin Geri Sayım

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan bu haftanın teknoloji haberleri nelermiş detaylı bir şekilde bakalım.


Branding Türkiye Öneriyor’da Bu Hafta

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine Branding Türkiye Öneriyor’daki bir haber ile başlıyoruz. Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’da bu hafta şu kitaplar yer aldı;

Bir Devrin Sonu: Alexa Kapandı

25 yıl önce kurulan ve 20 yıldır internet sitelerinin analizini ve sıralamasını sunan Amazon’un bir markası olan Alexa 1 Mayıs 2022 itibariyle kapandı. Son yıllarda her ne kadar nitelikli bir veri sunamasa da Alexa’nın sektördeki birçok kişi tarafından halen referans alınan bir araç olduğu bilinen bir gerçekti. Sembolik bir değeri olan Alexa.com’un kapatılmasıyla gerçekten de bir devir sona ermiş oldu.

Twitter’daki Sahte Hesapların Oranı Açıklandı

Nisan ayının sonunda Twitter’ı 44 milyar dolara satın alan Elon Musk, geçtiğimiz günlerde ise satış sürecini etkileyecek bir açıklama yaptı. Musk, kişisel Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, Twitter’ın sahte/spam/bot hesapların %5’inden daha azını oluşturduğuna dair açıklamasına güvenmediğini belirtti. Bu konuyu araştıracağını söyleyen Elon Musk, ekibiyle birlikte Twitter’daki sahte – bot hesapları tespit edeceğini duyurarak herkesi bu sürece davet etti.

Ekonomik Güven Endeksi (Mart 2022)

Tüketicilerin ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bileşik bir endeks olan Ekonomik Güven Endeksi, TÜİK tarafından Mart 2022 için açıklandı. Mevsim etkilerinden arındırılmış; tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşan Ekonomik Güven Endeksi bir önceki aya göre Mart 2022’de azalış gösterdi.

Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Nisan 2022)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine ekonomi odaklı bir haber ile devam ediyoruz. Türk-İş tarafından her ay hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması, Nisan 2022 için yayınlandı. Rapora göre Nisan 2022’de 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 17.340,47 TL oldu.

Case Hunter (2022) – Vaka Analiz Yarışması

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine etkinlik odaklı bir haber ile devam ediyoruz Vaka Analiz Yarışması olan Case Hunter başvuruları 18 Nisan – 6 Mayıs tarihleri arasındaydı. İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgili Girişimciler Kulübü tarafından organize edilen yarışmaya katılmak için belli şartları sağlamak gerekiyor. Yarışmanın şartları arasında Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Fakültesi veya Sosyal Bilimler Fakültesi bölümlerinden birinde okuyor olmak var. Ancak tek şart bu değil. Case Hunter’a başvurmak için aynı zamanda üniversitenin 3 ya da 4 sınıf öğrencisi olmak lazım. Bu arada Branding Türkiye’nin Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam Case Hunter’ın mentörleri arasında yer alıyor. Etkinliğin medya sponsoru ise Branding Türkiye oldu.

Günün Gündemi (Mart 2022)

Djital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Mart ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

5. İstanbul Kobiler Ve Bilişim Kongresi 25 – 26 Mayıs 2022’de

“Yeşil Dünya, Teknoloji ve İhracatçı KOBİ’ler” ana temasıyla gerçekleştirilecek olan ve Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi tarafndan düzenlenen 5. İstanbul Kobiler ve Bilişim Kongresi için geri sayım! 25 – 26 Mayıs tarihlerindeki zirve, çevrim içi ortamda gerçekleşecek. Etkinliğin medya sponsoru Branding Türkiye oldu.

Marketing Camp Etkinliği İçin Geri Sayım

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini etkinlik odaklı bir haber ile tamamlıyoruz. 22 Mayıs Pazar günü Bahçeşehir Üniversitesi‘nde  (B Konferans Salonu) gerçekleşecek olan Marketing Camp etkinliği saat 11:00’daki açılış konuşmasıyla başlayacak. Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Mühendisliği Kulübü ve Türkiye’nin Gelişim Topluluğu TİİBÖT işbirliği ile düzenlenen etkinlik kapsamında Türkiye’nin en büyük ve önemli markalarının üst düzey yöneticileri bilgi ve tecrübe aktarımında bulunacak. Branding Türkiye’nin Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam Case Hunter’ın mentörleri arasında yer alıyor. Etkinliğin medya sponsoru ise Branding Türkiye oldu.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mayıs (2022) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Mayıs 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mayıs’ın 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mayıs 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mayıs 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.