Uzaya gidecek ilk Türk olmak için başvurular başladı. Türkiye Uzay Ajansı bu haberi geçtiğimiz günlerde sosyal medyada bir paylaşım yaparak duyurdu. İşte detaylar!

“Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevi için hazır mısın?” şeklinde bir soruyla Türkiye Cumhuriyeti’nin uzay misyonunun önemli bir adımı olan uzaya ilk Türk’ün gönderileceğini duyuran Türkiye Uzay Ajansı yaptığı paylaşımda yarıca şu ifadeleri kullandı;

“Cumhuriyetimizin 100. yılında, bir Türk vatandaşı Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidiyor.

Evet, #BuGörevSenin!”

Uzaya Gidecek İlk Türk Olmak İçin Başvurular

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Mayıs’ta gerçekleştirilen ve 3 saat süren Kabine Toplantısı‘nın akabinde kameraların karşısına geçerek kamuoyuna açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklamalarda en dikkat çeken başlık ise Türkiye’nin uzay misyonuyla ilgili kısımdı. Hatırlanacağı üzere yaklaşık olarak bir sene önce duyurulan Türkiye’nin uzay programı kapsamında bir Türk vatandaşının Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilmesi söz konusuydu. İşte bu süreç, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamayla birlikte resmi olarak başladı.

Peki Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilecek ilk Türk olmak için ne yapmak gerekiyor?

İşte detaylar!

Uzay Yolcusu Seçimi Başladı

Türkiye Uzay Ajansı tarafından sosyal medyada yapılan paylaşıma göre uzaya.gov.tr adlı web sitesinden uzay yolcusu olmak için başvuru yapmak mümkün. Siteye girildiğinde “Türkiye’nin insanlı uzay görevine hazır mısınız?” sorusu ve “Hayalleri gurura dönüştürme vakti!” açıklamasıyla birlikte başvuru şartları sunuluyor.

Son başvuru tarihinin 23 Haziran 2022 olduğu uzay yolcusu seçimi için birçok önemli kriter var. Başvuru şartları sayfasından bu koşulları inceleyebilirsiniz. Uzay yolculuğu için başvurmak isteyenler buraya tıklayarak başvuru sayfasına ulaşabilirler. Uzay yolculuğu içinse buradan başvuru yapabilirsiniz.

Bakalım uzaya ilk gidecek olan o şanslı Türk kim olacak! 🙂

Türkiye Uzay Ajansı I Hakkında

Türkiye Uzay Ajansı Aralık 2018 yılında 23 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Uzay ve havacılık bilimi ve teknolojilerine yönelik orta ve uzun vadeli amaçları, temel ilke ve yaklaşımları, hedef ve öncelikleri, performans ölçütlerini, bunlara ulaşmak için izlenecek yöntemler ile kaynak dağılımlarını belirlemek ve gereken uygulamaları yapmak için kurulmuş bir devlet kuruluşudur.

Türkiye Uzay Ajansı’nın misyonu ise şöyle özetlenmektedir; “Yeni Uzay Çağının gereklerine uygun şekilde, ülkemizin ve tüm insanlığın menfaatine olacak çalışmaları gerçekleştiren öncü ve lider kurum olmak.”


Milli Uzay Programı – 10 Hedef

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.