WordPress 6.0 Güncellemesi yayınlandı. Peki bu güncelleme ile neler değişti? İşte WordPress’in anlatımıyla 6.0 güncellemesi hakkında tüm detaylar!

Geçtiğimiz günlerde WordPress 6.0 güncellemesi yayınlandı. Peki bu güncelleme neleri getiriyor. İşte WordPress tarafından yapılan bilgilendirme!

WordPress 6.0 Güncellemesi

Yeni güncelleme ile ilgili WordPress tarafından yapılan açıklamalar şöyle;

WordPress 6.0, 500’den fazla geliştirme ve 400 hata düzeltmesi içerir. Bu sayfa, WordPress içerik oluşturma ve site oluşturma deneyiminizi daha zengin özelliklere sahip ve sezgisel hale getirmeyi amaçlayan birkaç önemli gelişmeyi vurgulamaktadır. Ayrıca, geliştiriciler ve WordPress’i daha derinden anlamak isteyen herkes için kaynaklar bulacaksınız.

WordPress 6.0 Güncellemesi Özellikleri

WordPress’in son güncellemesi olan 6.0 ile gelen yeni özellikler şu başlıklar altında özetlenebilir;

 • Gelişmiş Yazma Deneyimi
 • Stil Değiştirme
 • Daha Fazla Şablon Seçeneği
 • Bütünleştirilmiş Modeller
 • Daha iyi Liste Görünümü
 • Daha iyi Liste Görünümü

Şimdi bu özelliklere dair WordPress tarafından yapılan açıklamalara bakalım. İşte WordPress 6.0 ile gelen yeni özelliklere dair açıklamalar!

Gelişmiş Yazma Deneyimi

Yepyeni bir yazı yazarken veya mevcut bir sayfaya öğeler eklerken, yazma geliştirmeleri boldur. Aşağıdakiler dahil, içerik oluşturma sürecinizi kolaylaştırmanın daha fazla yolunu keşfedin:

 • Birden fazla blok arasında metin seçin ve hepsini aynı anda düzenleyin.
 • Bağlantı menüsüne hızlı bir şekilde erişmek için iki açık köşeli parantez [[ yazın.
 • Bazı blokları bir türden diğerine dönüştürdüğünüzde, örneğin bir paragraf bloğundan bir kod bloğuna dönüştürdüğünüzde mevcut stilleri koruyun.
 • Özelleştirilmiş düğmeler oluşturduğunuzda yaptığınız yeni düğmeler stil özelleştirmelerini otomatik olarak korur.
 • Güncellenmiş ayarlar ve kontroller ve etiket bulutu için yeni bir anahat stili ile etiket bulutlarını ve sosyal simgeleri daha da çekici hale getirin.

Stil Değiştirme

Blok temaları artık birden çok stil varyasyonu içerme seçeneğine sahip. Bu, yeni stil sistemini daha da genişletir ve sitenizin görünümünü ve verdiği hissi tek bir tema içinde değiştirmek için kısayollar sağlar. Yazı tipi ağırlığı gibi mevcut ayarları ve varsayılan renk paleti gibi stil seçeneklerini değiştirebilirsiniz. Sadece birkaç tıklamayla sitenizin görünümünü ve verdiği hissi değiştirin.

Daha Fazla Şablon Seçeneği

WordPress 6.0, beş yeni şablon seçeneği içerir: yazar, tarih, kategoriler, etiket ve sınıflandırma. Bu ek şablonlar, içerik oluşturucular için daha fazla esneklik sağlar. Her birini zaten bildiğiniz araçlarla veya bu sürümdeki aşağıdaki yeni seçeneklerle özelleştirin.

Bütünleştirilmiş Modeller

Modeller artık hızlı ekleyicide veya yeni bir üstbilgi veya altbilgi oluştururken olduğu gibi daha fazla yerde ihtiyacınız olduğunda görünecek. Bir blok tema yazarıysanız, theme.json kullanarak model dizininden kalıpları kaydederek temanızın kullanıcıları için en yararlı olan belirli kalıplara öncelik vermenizi sağlayabilirsiniz.

Daha iyi Liste Görünümü

Yeni tuş takımı kısayolları, liste görünümünden birden çok blok seçmenize, bunları toplu olarak değiştirmenize ve liste içinde sürükleyip bırakmanıza olanak tanır. Liste görünümü kolayca açılıp kapatılabilirsiniz; varsayılan olarak daraltılmış olarak gelir ve bir blok seçtiğinizde otomatik olarak geçerli seçime genişler.

Blok Kilitleme Kontrolleri

Artık bloklarınızı kilitleyebilirsiniz. Bir bloğu taşıma, bir bloğu kaldırma veya her ikisini birden yapma seçeneğini devre dışı bırakmayı seçin. Bu, proje devir teslimini basitleştirir ve müşterilerinizin bu süreçte sitelerini yanlışlıkla bozma konusunda endişelenmeden yaratıcılıklarını ortaya çıkarmalarını sağlar.

Kaynak: WordPress


Wodpress 5.9 Güncellemesi

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.