Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ağustos ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ağustos 2020)

Ağustos ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ağustos’un 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ağustos 2020)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ağustos 2020)

Bu haftanın (1 – 7 Ağustos 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Twitter Türkiye’de Temsilci Bulundurmayı Reddetti
  • Instagram Shop Yakında Türkiye’de
  • Instagram Reels Kullanıma Sunuldu
  • Mark Zuckerberg’in Serveti 100 Milyar Doları Aştı
  • İşsizlik Rakamları (Nisan 2020)
  • Enflasyon Rakamları (Temmuz 2020) Açıklandı
  • Rollic Games Zynga’ya Satılıyor

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Teknoloji Haberleri (1 - 7 Ağustos 2020) - Twitter Temsilci

Twitter Türkiye’de Temsilci Bulundurmayı Reddetti

Geçtiğimiz haftalarda yasalaşan Sosyal Medya Düzenlemesi kapsamında sosyal ağ sağlayıcıları bundan böyle Türkiye’de temsilci bulundurmak zorunda. Birçok sosyal ağ bu konuya olumlu tepki verirken Twitter Türkiye’de temsilci bulundurmayı reddetti. 1 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan yabancı sosyal ağlara bazı yasal sorumluluklar yükleyen bu düzenleme, 1 Ekim 2020‘den itibaren yürürlüğe girecek. Bakalım Twitter o tarihe kadar kararını değiştirecek mi…

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Ağustos 2020) - Instagram Shop Türkiye

Instagram Shop Yakında Türkiye’de

Popüler sosyal ağ Instagram bazı ülkelerde aktif olarak kullanılan Instagram Shop özelliğini Türkiye’de açmaya hazırlanıyor. Özelliğin ne zaman kullanıma sunulacağıyla ilgili net bir tarih olmasa da çok yakında bu özelliğin Türkiye’deki kullanıcılar için aktif edilmesi bekleniyor. Bu durum özellikle butik düzeyde e-ticaret yapan firmalar için bulunmaz bir fırsat olacak.

Instagram Reels Özelliği

Instagram Reels Kullanıma Sunuldu

Teknoloji Haberleri’ne sosyal ağlarla ilgili gelişmelerle devam ediyoruz. Bir süre önce Brezilya’da iOS ve Android cihazlar için test aşamasında olduğu bilinen Instagram’ın TikTok’a rakip olarak geliştirdiği Reels özelliği nihayet 50 ülkede birden kullanıma sunuldu. Reels, “Instagram Kamera” bünyesinde kullanılan ve 15 saniyeye kadar kısa videolar oluşturarak bunları düzenlemenize olanak tanıyan bir özellik.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Ağustos 2020) - Mark Zuckerberg'in Serveti

Mark Zuckerberg’in Serveti 100 Milyar Doları Aştı

Teknoloji devi Facebook geçtiğimiz Çarşamba günü TikTok’a rakip olacak Reels adlı bir uygulama çıkarmıştı. Facebook’un sahibi olduğu Instagram üzerinden kullanılabilecek Reels’in tanıtılmasından sonra şirketin hisseleri Perşembe günü %6 oranında yükseldi. Facebook’ta %13 hissesi olan Mark Zuckerberg’in serveti bu gelişmeyle birlikte 100 milyar doları aştı.

İşsizlik Rakamları (Nisan 2020)

TÜİK İşsizlik Rakamları Nisan 2020 için açıklandı. 2020’nin 10-22. haftalarını içine alan ve Mart, Nisan ve Mayıs aylarını kapsayan raporda işsizliğin azaldığı gözlemlendi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Enflasyon Rakamları (Temmuz 2020) Açıklandı

Enflasyon Rakamları (Temmuz 2020) Açıklandı

Teknoloji Haberleri’ne TÜİK raporuyla devam ediyoruz.. Enflasyon rakamları (Temmuz 2020) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Temmuz ayında TÜFE aylık %0,58 artarken, yıllık bazda enflasyon %11,76 oldu. Temmuz ayının zam şampiyonu ise fiyatı %61,86 artan yurtiçi turlar oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Yerli Oyun Şirketi Rollic Games

Rollic Games Zynga’ya Satılıyor

Teknoloji Haberleri’ni önemli bir yatırım haberiyle tamamlıyoruz. Zynga’nın Türk oyun şirketlerine olan ilgisi devam ediyor. En son geçtiğimiz aylarda rekor bir satın almayla Peak’i bünyesine katan şirket bu defa yerli oyun şirketi Rollic Games ile anlaştı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ağustos (2020) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Ağustos 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ağustos’un 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ağustos 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 31 Temmuz 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.