Zynga’nın Türk oyun şirketlerine olan ilgisi devam ediyor. En son geçtiğimiz aylarda rekor bir satın almayla Peak’i bünyesine katan şirket bu defa yerli oyun şirketi Rollic Games ile anlaştı.

Türk oyun şirketlerinin global pazardaki başarıları dünya devi firmaların dikkatini çekiyor desek yeridir Hatırlarsanız yakın zaman önce Amerika merkezli global oyun şirketi Zynga, Peak’i rekor bir satın almayla bünyesine katmıştı. 1,8 Milyar Dolar tutarındaki bu hamle hem Türkiye için hem de Zynga için bir ilk olmuştu. Zira bu tutar Peak’i Türkiye’nin ilk unicorn (Turcorn) şirketi yapmıştı. Öte yandan Zynga, tarihinde ilk kez bu tutarda bir satın alma gerçekleştirmişti.

Bu satışa dair detayları Peak Zynga Tarafından 1.8 Milyar Dolara Satın Alındı başlıklı makalede yazmıştık. O yüzden tekrar etmemek adına bu konuya girmiyoruz. Çünkü bu makalede global oyun şirketi (Zynga)’nın, Peak hamlesinden sonra yine yerli bir oyun şirketi olan Rollic Games ile anlaşmasına dair detayları aktaracağız.

Yerli Oyun Şirketi Rollic Games Satılıyor

Türk mobil oyun sektörü son birkaç yılda hızlı bir ivme yakaladı desek yeridir. Bu durum global firmaların tabi ki gözünden kaçmıyor.

Bilindiği üzere 2018 yılında önce Gram Games’i bünyesine katan Zynga, ardından Peak Games’in bir bölümünü satın almıştı. Birkaç ay önce (Haziran 2020) ise Peak’in tamamını 1,8 milyar dolar karşılığında satın alan Zynga’dan bu kez yerli oyun şirketi Rollic Games ile ilgili bir hamle geldi. Buna göre global şirket, Rollic Games’i 168 milyon dolar karşılığında satın alıyor.

Türkiye’de kurulan yerli bir oyun firması olan Rollic Games; kısa sürede yakaladığı başarıyla tüm dikkatleri üzerine çekti. “Hypercusual” olarak adlandırılan, “öğrenmesi ve oynaması basit olan oyunlar” şeklinde tabir edebileceğimiz oyun kategorisinde hızlı bir büyüme yakalayan ve 200 milyondan fazla indirmeye ulaşan Rollic Games, özellikle Corona salgını döneminde dünya genelinde en çok indirilen oyunlar listesine 3 farklı oyunla girmişti.

Bu durum şirketin değerini ve piyasadaki bilinirliğini arttırdı. Nihayetinde Zynga bir hamle yaparak Rollic Games’i satın almak üzere harekete geçti.

168 Milyon Dolar

Evet, yerli oyun firması Rollic Games’in bu başarısı Zynga’nın ilgisini çekmiş olacak ki şirket yaptığı açıklama ile Rollic Games’in %80’ine 168 milyon dolar ödeyerek şirketi bünyesine dahil edeceğini açıkladı. Bu arada kalan %20 hissenin önümüzdeki 3 yıl içindeki kârlılığa bağlı olarak yeniden bir değerlemeye tabi tutulacağı belirtildi. Rollic Games’in şu anki değerlemesi ise 210 milyon dolar.

Zynga İcra Kurulu Başkanı Frank Gibeau; hypercusual kategorisindeki mobil oyunların, en hızlı büyüyen kategori olduğunu vurguladı. Gibeau ayrıca şirket satın almanın yeni kullanıcılar kazanmak adına harika bir yol olduğunu da belirtti.

Bu satın almanın Türk oyun geliştiricileri için teşvik edici olmasını umuyor, gerçekleştirilen satın almanın hem Zynga hem de Rollic Games için hayırlı olmasını diliyoruz.


💡 Dünyadaki Gelişmelere Türkiye’nin Bakışı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.