Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Şubat (2019) ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Şubat 2019)

Şubat ayının ikinci haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Şubat’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Şubat 2019)”

8 – 14 Şubat 2019 Teknoloji Gündemi

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Şubat ayının ikinci haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere; Spotify, Apex Legends, DuckDuckGo, Huawei, Apple, Twitter, Tesla, Maxwell Technologies, Netflix, Whatsapp, iPhone ve Dijital Markalaşma Eğitimi I DME ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Spotify 100 Milyon Abone

Spotify, 100 Milyon Aboneyi Aştı

Spotify, kendi rekorunu kırdı. 100 milyon aboneye ulaşan online müzik dinleme platformu Spotify, 2019’un ilk çeyreğinde büyük bir büyüme kaydetti. 100 milyon ücretli abone sayısı olan Spotify, bu yönüyle Apple Music‘i ikiye katlamış oldu. Bu arada şirket geçtiğimiz yılın bu döneminde 87 milyon Euro ile çeyreği sonlandırmıştı. 2019’a 94 milyon Euro kar sağlayarak giren Spotify,’ın toplam kayıtlı abonesi ise 204 milyon.

Teknoloji Haberleri 8 - 14 Şubat 2019 - Apex Legends Rekor

Apex Legends’ten Rekor

Battle Royal’ın yeni oyunu, Apex Legends daha ilk günden rekora ulaştı. Respawn Entertainment tarafından geliştirilen Apex Legends, çıkışının ilk gününde 1 milyon oyuncuya ulaştı. Dijital oyun sektörünün en çok konuşulan oyunlarından olan PUBG, Fortnite gibi pazara oldukça iddialı giren Apex Legends de artık bu oyunların arasında diyebiliriz.

Teknoloji Haberleri 8 - 14 Şubat 2019 - DuckDuckGo Rekor

DuckDuckGo’dan Rekor

Arama motoru DuckDuckGo rekora ulaştı. DuckDuckGo, 2018’den 2019 yılına geçen süreçte %78’lik bir arama artışı gerçekleştirdiğini duyurdu. Şirket 36,4 milyonluk kullanıcı kitlesine ulaştıklarını da ifade ederek kırılan rekoru kamuoyuyla paylaştı. DuckDuckGo, diğer arama motorlarından farklı olarak kullanıcılarına karşı daha şeffaf. Bilgilerini kamuya açık şekilde paylaşan DuckDuckGo, bu yaklaşımıyla kısa vadede kullanıcı sayısını daha da arttırabilir.

Huawei Almanya Yaptırım

Angela Merkel, Huawei’den Garanti Bekliyor

Çin ve ABD’nin arasında soğuk rüzgârlar esmeye devam ediyor. Ancak Çin’in tek uğraştığı Amerika değil. Çinli firma Huawei’ye bu defa Almanya ile bir sorun yaşamak üzere… Zira Almanya Başbakanı Angela Merkel, Huawei’den garanti istediğini açıkladı. Hatırlayacağınız üzere Huawei’in, verileri Çin’e aktardığı gerekçesiyle Çin ile ABD siyasi bir polemik yaşamıştı. Buna ek olarak ABD, Çin ürünlerine yasak getirmişti. Bu gelişmeler yaşanırken şimdi de Merkel, Huawei’nden 5G ekipmanları, veri gizliliği ve koruması konusunda garanti vermesini istedi. Merkel’in bu açıklamasının sadece Huawei’e değil…. Bu durumun Almanya’ya hizmet vermek isteyen diğer markalar ve şirketler için de geçerli olduğunu da ifade etmeden geçmeyelim. Bu arada Almanya, 2019’un ilk çeyreği bitmeden 5G ihalesi yapmayı planlıyor.

Apple Fransa'ya Vergi

Apple Fransa ile Vergi Konusunda Anlaştı

Teknoloji lideri Apple, Fransa ile vergi konusunda anlaşmaya vardı. Apple Fransa’da geçmişe dönük belirtmediği vergiler için Fransa’ya toplamda 500 milyon Euro ödeyecek. Apple konu hakkında; “Fransız vergi makamları kısa süre önce şirketin Fransız hesapları üzerinden çok yıllı bir denetim gerçekleştirdi ve bu düzenleme kamu hesaplarımızda bilgilendirilecek.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Apple, Rusya Yasalarına Uydu

Apple, Rus kullanıcılarının verilerini, Rusya’daki sunucular içinde saklamaya başladı. Kullanıcılarının isimleri, e-posta adreslerini, telefon numaralarını Rusya sınırları içinde yer alacağı önceden Rusya tarafından yasa haline getirilmişti. Apple, Rusya’nın kanunlarına uyarak, verileri kesin olarak Rusya’ya gönderdiğini açıkladı. Ayrıca Apple’ın bu bilgileri neden topladığı ve Rusya’nın bu verileri ne yapacağı ise henüz bilinmiyor.

Teknoloji Haberleri 8 - 14 Şubat 2019 - Tweet Düzenleme Butonu

Twitter’a Düzenleme Butonu Geliyor

Twitter CEO’su Jack Dorsey, Twitter’a düzenleme butonu geleceğini duyurdu. Bildiğiniz üzere paylaşılan bir tweet sonradan düzenlenemiyor. Ancak Twitter, bu özelliği getirmek için çalıştıklarını duyurdu. Böylece artık tweetleri düzenleme imkanı olacak. Bu arada Dorsey, düzeltme özelliğinin sınırsız olmayacağını ifade ederek, tweetlerin düzeltilmesinin 30 saniye içerisinde gerçekleşebileceğini söyledi. Bununla birlikte Dorsey, orijinal tweetin kullanıcılar tarafından görüleceğini de söyledi.

Maxwell Technologies

Tesla, Maxwell Technologies’i Satın Alıyor

Tesla, Maxwell Technologies adlı batarya şirketini 218 milyon dolara satın almaya karar verdiğini açıkladı. Satın almanın 2019’un ikinci çeyreğinde kesinlik kazanacağı belirtildi.

Tesla, bir süre önce sürdürülebilir enerjiye geçişi hızlandırma amacına yönelik sistemler aradıklarını ifade ederek, enerji ve güç dağıtımı ile tasarrufu konusunda kendisini geliştirmeyi hedeflediğini açıklamıştı. Maxwell Technologies, enerji depolama ve güç dağıtımı konusunda çalışmalar yapıyor. Şirket ayrıca yenilebilir enerji üreten rüzgâr tribünleri üzerinde de çalışıyor. Tesla’nın bu yatırımla doğru bir hamle yaptığını söyleyebiliriz.

Tesla Patentleri Herkese Açık

Elon Musk, Tesla’nın Patentlerini Kamuya Açtı

Teknoloji girişimcisi Elon Musk, geçtiğimiz günlerde her zamanki gibi dünyayı kurtarmanın yolunun, benzinli araçlardan kurtulmak olduğunu ifade etti. Bu söylediklerine ek olarak Musk, girişimcilere yardımcı olmak amacıyla Tesla’nın patentlerini kullanabileceklerini belirtti. Bu arada Musk, patenti herkesin kullanabileceğini ve kullananlara karşı herhangi bir dava açılmayacağını da garanti etti. Musk ayrıca, “Bizim mücadelemiz Tesla olmayan elektrikli araçlara karşı değil, Dünya’ya zarar veren benzinli araç üretenlere karşı” diyerek önemli olanın dünyaya fayda sağlamak olduğunun altını çizdi.

Teknoloji Haberleri 8 - 14 Şubat 2019 - Netflix Animasyon Logo

Netflix Animasyonunu Yeniledi

Netflix, animasyon logosunu değiştirdi. Geçtiğimiz yıl oldukça büyük bir ivme yaşayan Netflix, “Bugün kim olduğumuzu yansıtan yepyeni bir görünüm ve his” olarak tanımladığı logosunu kamuoyuyla paylaştı.

Teknoloji Haberleri 8 - 14 Şubat 2019 - Whatsapp FaceID Koruması

Whatsapp’a iOS Face ID Koruması Geldi

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir gelişmeyle devam ediyoruz. Whatsapp, iOS tarafına biyometrik kimlik doğrulama desteği getirdi. Bu koruma sistemi ile birlikte Whatsapp, kullanıcıların mesajlarını başkalarının görmesini engelleyecek. Kullanıcılar bu yeni güncellemeyi Ayarlar, Hesap, Gizlilik sekmesinden Face ID veya Touch ID seçeneklerinden gerçekleştirebilecek.

Teknoloji Haberleri 8 - 14 Şubat 2019 - iPhone Fiyatları

Çin’de iPhone Fiyatları Düştü

Teknoloji devi Apple’ın Ceo’su Tim Cook, geçtiğimiz hafta, bazı ülkelerde iPhone fiyatları konusunda düzenlemelere gideceklerini açıklamıştı. Açıklamanın ardından Çin ilk adımı attı. Çin ülkedeki tüm iPhone modellerinde %7’lik indirime gitti. Akabinde satışlar %83 oranında arttı. Bu arada aynı uygulama Türkiye’de uygulandığında gerçekleşecek indirimin %10 olacağı öngörülüyor.

Dijital Markalaşma Eğitimi I DME Logo

Dijital Markalaşma Eğitimi I DME Web Sitesi Yayında

Haftanın Teknoloji Haberleri’ni bizden bir gelişmeyle tamamlıyoruz. Branding Türkiye’nin eğitim odaklı alt markası Dijital Markalaşma Eğitimi I DME resmi web sitesi yayına girdi. (Ziyaret etmek için buraya tıklayın.) Branding Türkiye’nin Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam tarafından kavramsallaştırılan dijital markalaşma ile ilgili konsept bir eğitim olan DME, yılda maksimum 2 defa açılmakta ve toplamda 400+ saat sürmektedir.

Sınırlı kontenjanın olduğu eğitim; 7 eğitmen ile 6 Ceo tarafından gerçekleştiriliyor. 28+ konunun yer aldığı eğitimin dijital ve markalaşma ile ilgili tüm disiplinleri içeriyor olması Dijital Markalaşma Eğitimi‘nin multidispliner yönünü ortaya koyuyor.

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Şubat 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Şubat (2019) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Şubat 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Şubat’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Şubat 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (15 – 21 Şubat 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.