Çin’de yayınlanan Sueşi adlı uygulamanın temel amacı Komünist ideolojiyi yaymak. Uygulamanın böyle bir amaca sahip olması nedeniyle Sueşi kamuoyunda “Çin’de Komünist mobil uygulama” şeklinde tanımlandı.

Çin’de yayınlanan ve bir anda dünyanın en çok indirilen ve en popüler mobil uygulaması olan Sueşi, ideoloji temelli bir mobil aplikasyon olmakla birlikte uygulamanın temel amacı Komünist düşünceyi yaymak! Diğer bir ifadeyle bu mobil uygulama için “siyaset içeriyor” diyebiliriz.

Çin’de Komünist Mobil Uygulama

Geçtiğimiz günlerde Çin’de Komünizm propagandası amaçlı bir mobil uygulama yayınlandı. Sueşi adlı bu uygulamada Komünizm ile ilgili detaylar ve Çin Devlet Başkanı Şi’nin çeşitli konulardaki düşünceleri yer alıyor. Hatta uygulama içerisinde haftalık testler bile var. Ve bu testleri doğru bir şekilde yanıtlayanlar puan kazanarak çeşitli şekillerde ödüllendiriliyorlar.

Sueşi Uygulaması Nedir?

BBC’nin haberine göre Çin hükümeti, Devlet Başkanı Şi Jinping‘in düşüncelerini yaymak amacıyla bir mobil uygulama geliştirdi.

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping

Sueşi adlı uygulama “Güçlü Ülkeyi Çalış. Ama Çalış” sözcüğünden türetilmiş. Uygulamanın son iki harfi Çin liderinin adını içeriyor, dolayısıyla da uygulama için “Şi’yi çalış” anlamına geliyor desek yanlış olmaz. Ancak bu tanımlama sizi yanıltmasın. Çünkü Sueşi sadece bir test veya bilgi / propaganda uygulaması değil.

Komünist Uygulamanın Amacı

Komünist fikirlerin yayılması ve konumlanması niyeti de taşıyan bu mobil uygulama aslında kullanıcıların birçok ihtiyacını karşılamak üzere tasarlanmış. Örneğin kullanıcılar, “Kızıl aplikasyon” olarak nitelenen bu uygulama aracılığıyla; devlet / hükumet ile ilgili son dakika haberlerine ulaşabiliyor. Buna ek olarak uygulama aracılığıyla görüntülü konuşma yapabilmek ve bir hesaba para göndermek de mümkün.

90 Milyon İndirme

Çin’in nüfusu malum… Dolayısıyla Çin menşeili bir uygulama piyasaya çıktığında uygulama marketlerde deyim yerindeyse yer yerinden oynuyor. Hele ki bu uygulama devlet destekliyse…

Devletin de desteğini alan Çin merkezli bir mobil uygulama anında uygulama marketlerde “en çok indirilenler” ya da “en popüler uygulamalar” kategorilerine girebiliyor. Sueşi uygulaması için de aynı durum söz konusu oldu. Şöyle ki; uygulama yayınlandığında Komünist Parti’nin, yaklaşık 90 milyon üyesine indirme zorunluluğu getirildi. Böylece “Sueşi”, bir anda ülkenin en popüler uygulaması haline geldi. Hatta Sueşi, bu hafta içinde Apple‘da; WeChat ve TikTok gibi popüler sosyal medya uygulamalarını geçerek en çok indirilen mobil uygulama oldu.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.