Çin’de Komünist Mobil Uygulama: Sueşi

Çin’de oldukça ilginç bir mobil uygulama kullanıma sunuldu. Sueşi adlı uygulamanın temel amacı Komünist ideolojiyi yaymak olurken, bu yönüyle uygulamayı; “Komünist mobil uygulama” şeklinde de tanımlayabiliriz.

Çin’de yayınlanan ve bir anda dünyanın en çok indirilen ve en popüler uygulaması olarak yer edinen mobil uygulamanın ismi Sueşi. Bu mobil aplikasyon, ideoloji temelli… Diğer bir ifadeyle bu mobil uygulama için “siyaset içeriyor” diyebiliriz. Zira uygulamayı indirenler Devlet Başkanı Şi’nin çeşitli konulardaki düşüncelerini öğrenebiliyor. Hatta bununla ilgili uygulama içerisinde haftalık testler mevcut. Ve bu testleri çözüp puan kazananlar çeşitli şekillerde ödüllendiriliyor.

Sueşi Uygulaması Nedir?

BBC’nin haberine göre Çin hükümeti, Devlet Başkanı Şi Jinping‘in düşüncelerini yaymak amacıyla bir mobil uygulama geliştirdi.

Sueşi adlı uygulama “Güçlü Ülkeyi Çalış. Ama Çalış” sözcüğünden türetilmiş. Uygulamanın son iki harfi Çin liderinin adını içeriyor, dolayısıyla da uygulama için “Şi’yi çalış” anlamına geliyor desek yanlış olmaz. Ancak bu tanımlama sizi yanıltmasın. Çünkü Sueşi sadece bir test veya bilgi / propaganda uygulaması değil.

Komünist Uygulamanın Amacı

Komünist fikirlerin yayılması ve konumlanması niyeti de taşıyan bu mobil uygulama aslında kullanıcıların birçok ihtiyacını karşılamak üzere tasarlanmış. Örneğin bu mobil uygulamanın kullanıcıları, “Kızıl aplikasyon” olarak nitelenen bu uygulama aracılığıyla; devlet / hükumet ile ilgili son dakika haberlere ulaşabiliyor. Buna ek olarak uygulama aracılığıyla görüntülü konuşma yapabilmek ve bir hesaba para göndermek mümkün.

90 Milyon İndirme

Çin’in nüfusu malum. Dolayısıyla Çin menşeili bir uygulama piyasaya çıktığında uygulama marketlerde deyim yerindeyse yer yerinden oynuyor. Hele ki bu uygulama devlet destekliyse… Devletin de desteğini alan Çin merkezli bir mobil uygulama anında uygulama marketlerde “en çok indirilenler” ya da “en popüler uygulamalar” kategorilerine girebiliyor. Sueşi uygulaması için de aynı durum söz konusu oldu.

Şöyle ki; uygulama yayınlandığında Komünist Parti’nin, yaklaşık 90 milyon üyesine indirme zorunluluğu getirildi. Böylece “Sueşi”, bir anda ülkenin en popüler uygulaması haline geldi. Hatta Sueşi, bu hafta içinde Apple‘da WeChat ve TikTok‘u geçerek en çok indirilen mobil uygulama oldu.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir