Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Kasım ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Kasım 2021)

Kasım ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Kasım 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Kasım 2021)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Kasım 2021)

Bu haftanın (15 – 21 Kasım 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Üretici Fiyat Endeksi (Kasım 2021)
  • Branding Türkiye Öneriyor: Yeniden Büyük Amerika
  • Twitter Blue Dönemi
  • Enflasyon (Kasım 2021)
  • Zam Şampiyonu (Kasım 2021)
  • Ehliyette Animasyonlu Soru Dönemi
  • Şekere Zam Geldi
  • Sosyal Adalet Endeksi Açıklandı
  • Türk Ticaret Bankası Kuruluyor
  • Dünyanın İlk Üniversitesi

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Üretici Fiyat Endeksi (Eylül 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla başlıyoruz. Üretici Fiyat Endeksi (Eylül 2021), TÜİK tarafından; Yurt İçi ve Yurt Dışı olmak üzere iki ana kategoride açıklandı. Buna göre Eylül ayında Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) aylık %1,55 artarken, yıllık bazda %43,96 oldu. Eylül ayında Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) ise aylık %1,55 azalırken yıllık ise %28,87 arttı.

Branding Türkiye Öneriyor: Yeniden Büyük Amerika

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin popüler kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un Kitap Önerileri kısmında Donald Trump’ın yazdığı Yeniden Büyük Amerika kitabı var. Kitap Pegasus Yayınları etiketiyle yayınlandı.

Twitter Blue Dönemi

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine sosyal medyayla ilgili bir haberle devam ediyoruz. Twitter’da abonelik dönemi başlıyor. Twitter’ın ilk ücretli abonelik sistemi olan ve Twitter Blue olarak adlandırılan sistemle birçok yeni özellik kullanıma sunulacak. Twitter Blue’da tweet geri alma, koleksiyonlar oluşturma, okuma modu başta olmak üzere birçok özellik varı.

Enflasyon (Ekim 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Enflasyon Rakamları (Ekim 2021) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Ekim ayında TÜFE aylık %2,39 artarken, yıllık bazda enflasyon %19,89 oldu. Ekim ayının zam şampiyonu ise fiyatı %48,26 artan “hırka (kadın için)” oldu.

Zam Şampiyonu (Ekim 2021)

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), enflasyon rakamlarını ve fiyatı en çok artan ürünleri Ekim 2021 için açıkladı. Buna göre Ekim (2021) ayı zam şampiyonu hırka (kadın için) oldu.

Ehliyette Animasyonlu Soru Dönemi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından; ehliyet sınavlarıyla ilgili önemli bir karar alındı. Buna göre e-sınav formatında yapılan ehliyet sınavlarında artık animasyonlu soru sorulacak. Böylece sürücü adayları sınav esnasında gerçek yaşama uygun durumlarla karşılaşmış olacaklar.

Şekere Zam Geldi

Türkiye Şeker Fabrikaları, şekere yüzde 25 zam yaptı. Buna göre KDV hariç kilogramı 3,93 TL’den satılan kristal şeker fiyatı 4,9125 TL oldu.

Sosyal Adalet Endeksi Açıklandı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Alman Bertelsmann Vakfı tarafından hazırlanan, AB ülkeleri ile OECD ülkelerinin yer aldığı Sosyal Adalet Endeksi’nde Türkiye 41 ülke arasında 40. sırada yer aldı. Listenin ilk sıralarında ise İzlanda ile İskandinav ülkeleri yer aldı.

Türk Ticaret Bankası Kuruluyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nca (BDDK), Türk Ticaret Bankası AŞ’ye faaliyet izni verildi. 1913 yılında Adapazarı İslam Ticaret Bankası adıyla kurulan ve 1937 yılında Türk Ticaret Bankası unvanıyla bankacılık faaliyeti gösteren banka 2002 yılında kapatılmıştı.

Dünyanın İlk Üniversitesi

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde bulunan dünyanın en eski yerleşim bölgelerinden Harran Ören Yeri’nde, 12. yüzyıla ait medrese kalıntıları ortaya çıkarıldı. “Dünyanın ilk üniversitesi” olarak lanse edilen bu medrese kalıntısında aynı anda 300 bilim insanının eğitim verdiği ve binlerce öğrencinin ders gördüğü düşünülüyor.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Kasım (2021) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Kasım 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Kasım 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Kasım 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Kasım 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.