Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Kasım ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Kasım 2021)

Kasım ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Kasım 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Kasım 2021)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Kasım 2021)

Bu haftanın (8 – 14 Kasım 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Ekonomik Güven Endeksi (Ekim 2021)
 • Instagram’a Abonelik Sistemi Geliyor
 • E-Ticarette İade Koşulları Değişiyor
 • Whatsapp Web Sürümü İçin 4 Yeni Özellik Yayınladı
 • Avrupa Ülkelerinin Yoksulluk Riski Açıklandı
 • Dünyada Bir İlk: Hastalığa İklim Değişikliği Teşhisi
 • TRT Payı Kararı
 • Evergrande İflas Etti
 • Formula 1 Brezilya Grand Prix’i

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Ekonomik Güven Endeksi (Ekim 2021)

Tüketicilerin ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bileşik bir endeks olan Ekonomik Güven Endeksi, TÜİK tarafından Ekim 2021 için açıklandı. Mevsim etkilerinden arındırılmış; tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşan Ekonomik Güven Endeksi bir önceki aya göre Ekim 2021’de azalış gösterdi.

Instagram’a Abonelik Sistemi Geliyor

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine sosyal medyayla ilgili bir haberle devam ediyoruz. Instagram, uygulama marketlerinde bir güncelleme yayınladı. Bu güncellemeyle “Uygulama İçi Satın Alımlar” bölümüne “Instagram Subscriptions (Abonelikler)” kısmı eklendi. Yeri gelmişken belirtelim yapılan değişiklik/güncelleme Türkiye’yi de kapsıyor. Diğer bir deyişle Instagram abonelik sistemi Türkiye’de de kullanılabilir olacak.

E-Ticarette İade Koşulları Değişiyor

Koronavirüs pandemisi ile birlikte daha bir önemli hale gelen ve birçok yeni kullanıcının da bu süreçte ilk kez deneyimlediği e-ticaret ile ilgili bazı düzenlemeler geliyor. 2022 Cumhurbaşkanlığı Programı kapsamına dahil edilen e-ticaretle ilgili bu düzenlemenin odağında müşterinin korunması var.

Whatsapp Web Sürümü İçin 4 Yeni Özellik Yayınladı

Whatsapp, web sürümü için bir süredir konuşulup durulan bir özelliği duyurdu. Bununla birlikte web sürümüne 3 özelliği daha getiren Whatsapp’ın bu güncellemeyle birlikte hangi özellikleri kullanıma sunduğuna bir bakalım. İşte Whatsapp Web’e getirilen 4 yeni özellik;

 • Çevrimdışı Mesajlaşma Özelliği
 • Uçtan Uca Şifreleme
 • Çıkartma Önerisi
 • Fotoğraf Düzenleme

Avrupa Ülkelerinin Yoksulluk Riski Açıklandı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Avrupa ülkelerinin yoksulluk ve sosyal dışlanma risk oranları geçtiğimiz günlerde yayınlanan raporla belli oldu. 36 ülkeden elde edilen ve Eurostat tarafından hazırlanıp yayınlanan verilere göre oransal açıdan en fazla artış ne yazık ki Türkiye’de görüldü. Açıklamak gerekirse; 2015 yılında Türkiye’de vatandaşın %26,7’si yoksulluk ve sosyal dışlanma riski altında yaşıyordu. 2019 yılında ise bu oran %33,2’ye kadar yükseldi. Bu veriler ışığında durumu anlatmak gerekirse, Türkiye’de halkın 3’te birinin yoksulluk riski altında olduğu söylenebilir.

Dünyada Bir İlk: Hastalığa İklim Değişikliği Teşhisi

Kanada’nın Prince George adı verilen bölgesinde yer alan British Columbia adlı hastanenin acil servisinde çalışan bir doktor 10 yıldan fazla bir zamandır çalıştığını ve ilk kez hastanın teşhisine “iklim değişikliği” yazdığını söyledi. Bu teşhisin konulduğu 70 yaşındaki kadının durumundan sıcak hava dalgalarının ve kötü hava kalitesinin sorumlu olduğunu belirten doktorlar ayrıca kadının astım, diyabet ve kalp yetmezliği hastası olduğunu ve kliması olmayan bir evde yaşadığını aktardı.

TRT Payı Kararı

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de gerçekleştirildi. Kabinede alınan kararlardan biri de elektrik faturalarındaki “TRT Payı” ile “Enerji Fonu” kesintilerinin kaldırılması oldu.

Evergrande İflas Etti

Çin’li emlak devi Evergrande iflas ettiğini resmen duyurdu. China Evergrande Group, 148.13 milyon dolarlık faiz ödemesini temerrüde düşürdü. Evergrande’nin tahvillerine yatırım yapan Deutsche Marktscreening Agentur (DMSA), şirkete karşı iflas davası hazırlıyor.

Formula 1 Brezilya Grand Prix’i

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini yarış sporlarına dair haberle tamamlıyoruz. Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın 19. ayağı Brezilya Grand Prix’sinde gerçekleşti. Sao Paulo kentindeki 4,3 kilometrelik Jose Carlos Pace Pisti’nde 71 tur üzerinden yapılan yarışı Mercedes takımının Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton kazandı.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Kasım (2021) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Kasım 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Kasım 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Kasım 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Kasım 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.