Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ekim (2019) ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ekim 2019)

Ekim ayının ikinci haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ekim’in 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ekim 2019)”

8 – 14 Ekim 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (8 – 14 Ekim 2019) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Google Asistan’da Ünlü Ses Dönemi Başlıyor
 • Gmail Karanlık Mod Özelliğini Kullanmaya Başladı
 • Tesla’dan Yeni Kamyonet Geliyor
 • Trump, Twitch’ten Canlı Yayın Yapmaya Başladı
 • Call of Duty: Mobile İndirme Rekoru Kırdı
 • Instagram TBT Özelliğini Değiştiriyor
 • Instagram Takip Edilenler Sekmesini Kapattı
 • TÜİK İşsizlik Rakamları (Haziran 2019
 • Ajans Paradise İle Branding Türkiye İşbirliği 2. Senesinde
 • Postmodern Pazarlamayı Anlamak – Prof. Dr. Yavuz ODABAŞI
 • Facebook’tan Snapchat’e Rakip Uygulama: Threads

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Google Asistan

Google Asistan’da “Ünlü Ses” Dönemi Başlıyor

Google Asistan’da yeni bir dönem başlıyor. Uygulamaya ünlü sesler eklenerek kullanıcı deneyimine farklı bir boyut getirilmesi planlanıyor. ABD’de uygulamada olan ünlü ses özelliği kullanıcılar tarafından oldukça memnuniyetle karşılanırken Google Asistan’da Issa Rae’nin sesi kullanılıyor. Buna göre Google Asistan’dan hava durumunu öğrenmek isteyenler veya Google üzerinden bir arama gerçekleştirenler Issa Rae’nin sesini duyacaklar. Google Asistan’da ünlü sesler kullanımına yönelik ilk adım Nisan ayında gerçekleşmiş ve ilk kez Nisan 2019 tarihinde John Legend sesi kullanılmıştı…

Gmail Karanlık Mod

Gmail Karanlık Mod Özelliğini Kullanmaya Başladı

Karanlık mod özelliği son zamanlarda birçok uygulamanın gözdesi desek  yeridir. Karanlık mod ile hem tasarım olarak hem de enerji tüketimi konusunda fayda sağlaması hedefleniyor. Ayrıca karanlık mod kullanıcı memnuniyeti açısından da önemli bir etken. Bu özelliği en son Gmail kullandı. Buna göre özellik Gmail’de ilk olarak Android sürümde kullanıldı. Şimdi ise iOS cihazlara karanlık mod özelliği devreye alındı.

Tesla Kamyonet

Tesla’dan Yeni Kamyonet Geliyor

Dünyaca ünlü teknoloji şirketi Tesla, kamyonetini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Otomotiv sektöründe gerçekleştirdiği atılımlarla adından söz ettiren Tesla, yeni kamyonetini Kasım ayında pazara sunacak. Otonom teknolojileri ile öne çıkan Tesla, yeni kamyonet hakkında çok fazla bilgi paylaşmadı. Ama söylentiler yeni kamyonetin Porcshe 911 ile yarışacağı yönünde. Tesla’nın kamyonetinin fiyat skalasının ise 50 bin dolar dolaylarında olması bekleniyor.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Ekim 2019) - Trump Twitch

Trump, Twitch’ten Canlı Yayın Yapmaya Başladı

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medyayı aktif şekilde kullanmasıyla biliniyor. Trump’ın önemli açıklamaları sosyal medya üzerinden yapması dikkat çekerken bu açıklamalar tüm dünyada yankı buluyor. Başkan Trump, şimdi de Twitch üzerinden canlı yayınlara başlayacak. Donald Trump, sosyal medyanın seçimler üzerinde büyük etkisi olduğuna inanıyor. Ve bu doğrultuda sosyal medya ağlarında en aktif şekilde yer almaya devam ediyor. Bu arada Trump’ın Twitch üzerinden canlı yayına başlaması Minneapolis’teki mitingiyle oldu. 12 bin kişinin izlediği canlı yayın, yorumların da odağı oldu.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Ekim 2019) - Call Of Duty Mobile

Call of Duty: Mobile, İndirme Rekoru Kırdı

Call of Duty: Mobile geçtiğimiz günlerde mobil cihazlar için yayınlandı. Oyun yayına alınmasıyla birlikte indirme rekorları kırdı. Oyun 20 milyon indirme sayısı ve %500 oranında artış ile tarihe geçti.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Ekim 2019) - Instagram TBT

Instagram TBT Özelliğini Değiştiriyor

Instagram’ın popüler etiketi TBT yeni bir mod haline getiriliyor. Diğer bir ifadeyle Instagram TBT’ye resmiyet katıyor. Açılımı Throw Back Thursday olan TBT etiketiyle eski fotoğraf veya videolarını paylaşan kullanıcılar artık “Bu Günde” adı altında paylaşım yapabilecek.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Ekim 2019) - Instagram Takip Edilenler Sekmesi

Instagram Takip Edilenler Sekmesini Kapattı

“Haftanın Teknoloji” Haberleri”nin en ilginç haberiyle karşınızdayız. Instagram, geçtiğimiz hafta gündemi sallayan bir haberle anıldı. Buna göre Instagram’da takip edilenler sekmesi kaldırıldı. Instagram’da kullanıcıya özel hareketleri ve takip edilenlerin hareketlerinin gösterildiği iki ayrı sekme bulunuyordu. Takip edilenler sekmesi ile diğer kullanıcıların neler yaptığı, hangi postları beğendiği gibi birçok etkileşime ulaşmak mümkün oluyordu. İşte bu özellik artık olmayacak.

İşsizlik Rakamları Haziran 2019

TÜİK İşsizlik Rakamları (Haziran 2019)

TÜİK İşsizlik Rakamları Haziran 2019 için açıklandı. 2019 yılının 18-30. haftalarını içine alan ve Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarını kapsayan raporda işsizlikteki artışın devam ettiği gözlemlendi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Ajans Paradise ile Branding Türkiye İşbirliği

Ajans Paradise İle Branding Türkiye İşbirliği 2. Senesinde

“Teknoloji Haberleri”ne bizden bir haberle devam ediyoruz. Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye’nin “Dijital Ajans Sponsoru” olarak ilk andan itibaren Branding Türkiye’ye katkı sağlayan Ajans Paradise ile Branding Türkiye işbirliği 2. senesinde!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Postmodern Pazarlamayı Anlamak

Postmodern Pazarlamayı Anlamak – Prof. Dr. Yavuz ODABAŞI

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ne kitap tavsiyesiyle devam ediyoruz. Branding Türkiye Öneriyor kapsamında bu hafta sizlere The Kitap etiketiyle piyasaya çıkan ve Prof. Dr. Yavuz Odabaşı imzası taşoyan Postmodern Pazarlamayı Anlamak kitabını tavsiye ediyoruz.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Threads Uygulaması Nedir

Facebook’tan Snapchat’e Rakip Uygulama: Threads

Teknoloji devi Facebook, “Stories” özelliğini sahip olduğu tüm mecralarda uygulayarak Snapchat’in alanını iyiden iyiye daraltmıştı. Popüler sosyal ağ şimdi de Snapchat’e doğrudan rakip olacak Threads adlı bir uygulama geliştirdi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ekim 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ekim (2019) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Ekim 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ekim’in 2. haftası teknoloji odaklı gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ekim 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mart 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.