Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ekim (2019) ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ekim 2019)

Ekim ayının üçüncü haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ekim’in 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ekim 2019)”

15 – 21 Ekim 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (15 – 21 Ekim 2019) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Türkiye’nin İlk PUBG Lite Şampiyonu Team Solid Oldu
 • Twitter’dan Dünya Liderlerine Güvenlik Kuralları Listesi Geldi
 • Facebook İstanbul Rehberini Yayınladı
 • Yeni Microsoft Klavyelerinde Office ve Emoji Tuşları Olacak
 • Harry Potter Abonelik Servisine Başladı
 • Yahoo Groups Kapatılıyor
 • OPPO A11 2020 Piyasaya Sunuldu
 • Netflix, Elif Şafak’ın Kitabının Haklarını Aldı
 • Booking.com Erişim Yasağını Kaldırıyor
 • CarrefourSA, Hepsiexpress ile Anlaştı
 • Sapiens – Yuval Noah HARARI
 • Twitter Instagram Hesabı Açtı
 • Sosyal Ağ (The Social Network)

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Ekim 2019) - Pubg Lite Turnuvası

Türkiye’nin İlk PubG Lite Şampiyonu Team Solid Oldu

PUBG Lite hem mobil hem de masaüstü uygulaması üzerinden bir turnuva gerçekleştirdi. PUBG Lite Survival Masters 4vs4 turnuvasının kazananı ise Team Solid oldu. Bilindiği üzere turnuvanın elemelerinin 6 Ekim’de yapılması ile 16 farklı takım seçilmişti. 8 farklı grupta yarışan takımlar 12 Ekim’de gerçekleşen “Büyük Final”e kaldırlar. Yarışmanın kazananı olan TEAM SOLID finalde NOT FAİR’i 3-1 yenerek 8000 TL’lik ödülün sahibi oldu. Turnuva ikincisİ NOT FAİR ve 1907 FB ESPOR takımlarına ise 4 bin TL verildi. Turnuvanın üçüncüsü GOD OF MEA’ye ise 3 bin TL ödül verildi.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Ekim 2019) - Twitter'dan Uyarı

Twitter’dan Dünya Liderlerine Güvenlik Kuralları Listesi Geldi

Dünya liderlerinin attığı tweetlerin toplumu galeyana getirdiği bilinen bir gerçek. Özellikle ABD Başkanı Donald Trump’ın paylaştığı tweetler, dünya gündemini bir anda değiştiriyor. Bu durumu göz önünde tutan Twitter bu konuya yönelik bir takım önlemler almaya karar verdi. Bu kapsamda dünya liderlerinin uyması gereken kurallar listesi yayınlayan Twitter, paylaşımlarda kullanılan dilin nasıl olması gerektiğine dair de bilgi verdi.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Ekim 2019) - Facebook İstanbul Rehberi

Facebook İstanbul Rehberini Yayınladı

Bir sosyal ağdan ziyade bir teknoloji firması gibi faaliyet gösteren Facebook, geçtiğimiz günlerde İstanbul Topluluk Rehberi’ni yayına aldı. İstanbul Rehberi, 50’ye yakın sanat mekanını ve sanat etkinliklerini barındırıyor. Bu arada İstanbul’un tarihi ve kültürel güzelliklerini tanıtmayı ve herkese ulaştırmayı amaçlayan bu rehberin (Facebook Topluluk Şehir Rehberleri Projesi) dünya genelinde basılan 11’inci rehber olduğunu söyleyelim. Rehber şu anda 16. İstanbul Bienali’nde ziyaretçilere de dağıtılıyor.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Ekim 2019) - Microsoft Klavyesi

Yeni Microsoft Klavyelerinde Office ve Emoji Tuşları Olacak

İnsanlar artık emojiler aracılığıyla bir durumu ya da olayı anlatabiliyorlar. Markalar da bunu göz önünde tutarak çeşitli aksiyonlar gerçekleştiriyor. Mesela teknoloji devi Microsoft, yeni nesil klavyelerinde artık emoji ve office düğmelerini kullanmayı planlıyor. Kullanıcıların daha kolay ve basit şekilde hem emojilere hem de office programlarına ulaşmasını sağlamak isteyen şirket, yeni ürettiği klavyeye bu tuşları da eklemeyi planlıyor. Yeni nesil klavyelerin fiyatının ise 59,99 dolar olacağı düşünülüyor.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Ekim 2019) - Harry Potter Abonelik Sistemi

Harry Potter Abonelik Servisine Başladı

Harry Potter, Wizarding World Gold adlı abonelik servisini başlattı. Bilindiği üzere dünyaca ünlü fantastik roman karakteri Harry Potter‘ın lisanslı ürün ve hizmetleri hala büyük ilgi görüyor. Diğer bir ifadeyle efsane karakter, hala tüketimin bir parçası. Bu yüzden marka, abonelik servisi olan Wizarding World Gold ile hayranlarına avantajlı ve özel içerikler hazırlamayı planlıyor. Yılda 75 dolar ile sunulacak olan abonelik servisi, Harry Potter kitap serisinin dijital versiyonlarını da içeriyor. 1 yıl boyunca kitaplara dijital olarak erişebilecek olan aboneler aynı zamanda filmlere ait kamera arkası videoları da izleyebilecekler.

Yahoo Groups

Yahoo Groups Kapatılıyor

Yahoo Groups, 21 Aralık’ta kapatılıyor. Grup iletişimi ve grupların dosya paylaşımları gibi birçok konuda kullanıcılara kolaylık sağlayan uygulama artık kullanılamayacak. Kurum tarafından resmi bir açıklama yapılmasa da rakip firmaların güçlenmesi ve Yahoo’nun rekabette geri planda kalması uygulamanın fişinin çekilmesine neden oldu diyebiliriz. Kısacası bundan böyle Yahoo Group’a dosya yüklemek mümkün olmayacak ve 14 Aralık’ta tüm Group verileri silinecek.

OPPO A11 Çıktı

OPPO A11 2020 Piyasaya Sunuldu

Çinli teknoloji firması OPPO, yeni cihazı A11’i piyasaya sundu. Şirket geçtiğimiz aylarda da A9 modelini tanıtmıştı. A11‘de üç kamera sensörü, parmak izi tarayıcısı ve 119 derecelik görüş lensi gibi özellikler bulunuyor. Öte yandan OPPO’nun, A11 modeli, 128 GB hafızaya sahip. Bu arada cihaz 209 dolardan ön satışa sunuldu.

Netflix Elif Şafak

Netflix, Elif Şafak’ın Kitabının Haklarını Aldı

Dijital dizi ve film platformu Netflix, Elif Şafak’ın Aşk adlı romanının haklarını aldığını duyurdu. Netflix son bir yılda Türkiye özelinde birçok aksiyon gerçekleştirmesiyle dikkat çekiyor. Şirket şimdi de Aşk romanının haklarını satın alarak, kitaptan uyarlama dizi çekeceğini duyurdu. Henüz oyuncu kadrosu veya dizinin ne zaman yayınlanacağıyla ilgili detaylar bilinmese de ayrıntıların yakın zamanda duyurulması bekleniyor.

Booking.com Erişim Yasağı

Booking.com Erişim Yasağını Kaldırıyor

Otel arama motoru Booking.com geçtiğimiz yıllarda ülkemizde kapatılmıştı. Haksız rekabet konusu odağında mahkemeye verilen Booking.com’un davası geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Buna göre Booking.com’un haksız rekabet uyguladığı ve otellerle olan sözleşmesini yenilenmesi gerektiği ifade edildi. Neticede 500 bin TL’lik teminat yatırımı ve haksız rekabet ortamının ortadan kaldırılması gibi şartlarla siteye olan erişim yasağı kalkacak.

CarrefourSA ile Hepsiexpress İşbirliği

CarrefourSA, Hepsiexpress ile Anlaştı

CarrefourSA, Hepsiexpress ile işbirliği gerçekleştirdi. Buna göre CarrefourSA artık ürünlerini Hepsiexpress ile daha hızlı bir şekilde teslim edebilecek. Bilindiği üzere hızlı market teslimatı uygulamaları arasında son dönemlerde rekabet artıyor. Bakalım CarrefourSA bu işbirliğiyle pazardaki konumunu sağlamlaştırabilecek mi…

Sapiens

Sapiens – Yuval Noah HARARI

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ne kitap önerisiyle devam ediyoruz. Branding Türkiye Öneriyor kapsamında bu hafta sizlere Kolektif Kitap etiketiyle piyasaya çıkan ve Yuval Noah Harari imzası taşıyan Spaiens kitabını tavsiye ediyoruz.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Twitter Instagram'da Profil Açtı

Twitter Instagram Hesabı Açtı

Teknoloi dünyasında ilginç gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Mesela Twitter, artık Instagram’da! Üstelik bir kullanıcının tavsiyesiyle… Kulağa ilginç geliyor ama Twitter geçtiğimiz ay bir kullanıcının önerisiyle Instagram hesabı açtı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Sosyal Ağ (The Social Network)

Sosyal Ağ (The Social Network)

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ni bir film önerisiyle bitiriyoruz. Branding Türkiye Öneriyor‘da yer alan Film Öneri kategorisinde bu hafta sizlere Sosyal Ağ (The Social Network) filmini öneriyoruz. 2010 yapımı film David Fincher imzalı. Sosyal Ağ, başrollerini Jesse Eisenberg ve Andrew Garfield‘ın paylaştığı 3 Oscar ödüllü ABD filmidir.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ekim 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ekim (2019) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Ekim 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ekim’in 3. haftası teknoloji odaklı gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ekim 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ekim 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.