Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ekim 2019)

Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Haftanın Teknoloji Haberleri” köşesinde bu hafta (15 – 21 Ekim 2019) birbirinden önemli haberler var. İşte, Ekim’in üçüncü haftası boyunca gündemde olan teknoloji ve dijital odaklı tüm gelişmeler!

Ekim ayının sonuna doğru yaklaştığımız bu günlerde teknoloji ve dijital ile ilgili birçok dikkat çekici gelişme yaşandı. Bu hafta yine global markaların gündemi dolduran aksiyonlarına şahit olduk. Ayrıca Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ekim’in üçüncü haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ekim 2019)”

15 – 21 Ekim 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (15 – 21 Ekim 2019) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Türkiye’nin İlk PUBG Lite Şampiyonu Team Solid Oldu

 • Twitter’dan Dünya Liderlerine Güvenlik Kuralları Listesi Geldi

 • Facebook İstanbul Rehberini Yayınladı

 • Yeni Microsoft Klavyelerinde Office ve Emoji Tuşları Olacak

 • Harry Potter Abonelik Servisine Başladı

 • Yahoo Groups Kapatılıyor

 • OPPO A11 2020 Piyasaya Sunuldu

 • Netflix, Elif Şafak’ın Kitabının Haklarını Aldı

 • Booking.com Erişim Yasağını Kaldırıyor

 • CarrefourSA, Hepsiexpress ile Anlaştı

 • Sapiens – Yuval Noah HARARI

 • Twitter Instagram Hesabı Açtı

 • Sosyal Ağ (The Social Network)

Şimdi hiç vakit kaybetmeden bu başlıklara dair detayların yer aldığı haberlere hep birlikte göz atalım.

Pubg Lite Şampiyonu Team SolidTürkiye’nin İlk PUBG Lite Şampiyonu Team Solid Oldu

PUBG Lite hem mobil hem de masaüstü uygulaması üzerinden bir turnuva gerçekleştirdi. PUBG Lite Survival Masters 4vs4 turnuvasının oynanmasıyla birlikte Team Solid, turnuvanın kazananı oldu.

Turnuvanın elemelerinin 6 Ekim’de yapılması ile 16 farklı takım seçildi. 8 farklı grupta yarışan takımlar 12 Ekim’de gerçekleşen “Büyük Final”de yarıştılar. Yarışmanın kazananı ise TEAM SOLID oldu. NOT FAİR takımı ile müsabakada karşılaşan TEAM SOLID takımı 3-1 ile kazanarak, PUBG Lite turnuvasının 8000 TL’lik ödülünü de almaya hak kazandı.

Turnuva ikincisİ NOT FAİR ve 1907 FB ESPOR takımlarına 4 bin TL, turnuvanın üçüncüsü GOD OF MEA’ye ise 3 bin TL ödül verildi.

Twitter'dan Liderlere UyarıTwitter’dan Dünya Liderlerine Güvenlik Kuralları Listesi Geldi

Dünyanın en popüler sosyal medya platformu Twitter’dan, dünya liderlerine uyarı geldi. Dünya liderlerinin attığı tweetlerin toplumu galeyana getirdiği bilinen bir gerçek. Özellikle ABD Başkanı Donald Trump’ın attığı tweetler ve sert söylemler, dünya gündemini bir anda değiştiriyor. Bu durumu göz önünde tutan Twitter bu konuya yönelik bir takım önlemler almayı planlıyor.

Twitter dünya liderlerinin uyması gereken bazı kurallar listesi yayınladı. Twettlerde kullanılan dilin nasıl olması ve tweet atarken nelere dikkat edilmesi gerektiğiyle ilgili uyarılar oldukça dikkat çekiyor.. Ayrıca tweetlerin kamu yararına olduğu takdirde herhangi bir engele veya ambargoya uğramayacağı da belirtiliyor.

Twitter dünya liderlerinin; terörizmi destekleyici, cinsel taciz veya istismarda bulunma, kendine zarar verme, kişilerin rızası olmadan paylaşılan görseller gibi birçok konuda dikkat etmesi için çalışmalarını sürdürecek.

Facebook İstanbul Sanat RehberiFacebook İstanbul Rehberini Yayınladı

Facebook, geçtiğimiz günlerde İstanbul Topluluk Rehberi’ni yayına aldı. İstanbul Rehberi, 50’ye yakın sanat mekanını ve sanat etkinliklerini barındırıyor.

İstanbul’un tarihi ve kültürel güzelliklerini tanıtmayı ve herkese ulaştırmayı amaçlayan Facebook Topluluk Şehir Rehberleri Projesi’nin dünya genelinde basılan 11’inci rehber olduğunu söyleyelim. Rehber şu anda 16. İstanbul Bienali’nde ziyaretçilere de dağıtılıyor. Rehberi incelemek için buraya tıklayın.

Yeni Microsoft KlavyeleriYeni Microsoft Klavyelerinde Office ve Emoji Tuşları Olacak

Sosyal medyanın ve teknolojinin hayatımızda maksimum düzeyde yer edinmesiyle birlikte tüketim alışkanlıklarında da değişiklikler yaşanıyor. Buna ek olarak insanların iletişim şekillerindeki değişiklikler ve kendini ifade etme yöntemleri de değişiyor. Örneğin emojiler aracılığıyla insanlar bir durumu ya da olayı anlatabiliyor. Markalar da bunu göz önünde tutarak çeşitli aksiyonlar gerçekleştiriyorlar.

Mesela Microsoft yeni nesil klavyelerinde artık emoji ve office düğmelerini kullanmayı planlıyor. Kullanıcıların daha kolay ve basit şekilde hem emojilere hem de office programlarına ulaşmasını sağlamak adına şirket, ürettiği klavyeye bu tuşları eklemeyi planlıyor. Yeni nesil klavyelerin fiyatının 59,99 dolar olacağı öngörülüyor.

Harry Potter Abonelik SistemiHarry Potter Abonelik Servisine Başladı

Harry Potter, Wizarding World Gold adlı abonelik servisine başladı. Dünyaca ünlü fantastik roman karakteri Harry Potter‘ın lisanslı ürün ve hizmetleri oldukça ilgi görüyor. Efsane karakterin markalaşması ve tüketimin bir parçası olması süreci hala devam ediyor. Bu yüzden marka, abonelik servisi olan Wizarding World Gold ile hayranlarına avantajlı ve özel içerikler hazırlayacak.

Yılda 75 dolar ile sunulacak olan abonelik servisi, Harry Potter kitap serisinin dijital versiyonlarına da yer verecek. 1 yıl boyunca kitaplara dijital olarak erişebilecek olan aboneler, filmden kalan kamera arkası videoları da görebilecek. Ayrıca aboneler için özel davetlerde indirim imkanı da sağlanacak.

Yahoo Groups

Yahoo Groups Kapatılıyor

Yahoo Groups, 21 Aralık’ta kapatılıyor. Grup iletişimi ve grupların dosya paylaşımları gibi birçok konuda kullanıcılara kolaylık sağlayan uygulama artık kullanılamayacak. Kurum tarafından resmi bir açıklama yapılmasa da rakip firmaların güçlenmesi ve Yahoo’nun rekabette geri planda kalması uygulamanın fişinin çekilmesine neden oldu. Artık Yahoo Group’a dosya yüklemek mümkün olmayacak ve 14 Aralık’ta tüm Group verileri silinecek.

Şimdiden Yahoo Group kullanıcılarını uyaralım! Yahoo Group’ta yer alan tüm verilerinizi uygulama kapatılmadan önce yedekleyin.

OPPO A11 ÇıktıOPPO A11 2020 Piyasaya Sunuldu

Çinli teknoloji firması OPPO, yeni cihazı A11’i piyasaya sundu. Geçtiğimiz aylarda A9 modelini tanıtılmıştı. A9 telefon modelinin üst modeli ve daha gelişmiş kamera sistemi ile pazara sunulan A11’in, 17 Ekim itibariyle satışı başladı.

A11‘de üç kamera sensörü, parmak izi tarayıcısının ve 119 derecelik görüş lensi gibi özellikler yer alıyor. OPPO’nun, A11 modeli, 128 GB hafızaya sahip. Cihaz 209 dolardan ön satışa konuldu. Türkiye’de ne zaman satışa başlanacağı henüz net değil.

Bu arada OPPO’ya ait Reno 2 modeli de geçtiğimiz hafta tanıtıldı. 5.599 TL ile pazarda yer bulan OPPO Reno 2; kamerası, işletim sistemi, hafızası ile dikkat çekiyor. Son olarak OPPO’nun yeni reklam yüzü şarkıcı Sıla oldu.

Netflix Elif ŞafakNetflix, Elif Şafak’ın Kitabının Haklarını Aldı

Dijital dizi ve film platformu Netflix, Elif Şafak’ın Aşk adlı romanının haklarını aldığını duyurdu. Netflix son bir yılda Türkiye özelinde birçok aksiyon gerçekleştirmesiyle dikkat çekiyor. Şirket şimdi de Aşk romanının haklarını satın alarak, kitaptan uyarlama dizi çekeceğini duyurdu. Henüz oyuncu kadrosu veya dizinin ne zaman yayınlanacağıyla ilgili detaylar bilinmese de ayrıntıların yakın zamanda duyurulması bekleniyor. Sufizm, tasavvuf odağında aşkı arama konusu olan Elif Şafak‘ın Aşk romanı, geçtiğimiz yıllarda 850 bini aşkın satış yapmış ve 37 dile çevrilmişti.

Booking.com Erişim YasağıBooking.com Erişim Yasağını Kaldırıyor

Otel arama motoru Booking.com geçtiğimiz yıllarda ülkemizde kapatılmıştı. Haksız rekabet konusu odağında mahkemeye verilen Booking.com’un davası geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Buna göre Booking.com’un haksız rekabet uyguladığı ve otellerle olan sözleşmesini yenilenmesi gerektiği ifade edildi. Neticede 500 bin TL’lik teminat yatırımı ve haksız rekabet ortamının ortadan kaldırılması gibi şartlarla siteye olan erişim yasağı kalkacak. Bu durumda Booking.com otellerle olan sözleşmelerini güncellemesi gerekecek.

CarrefourSA ile Hepsiexpress İşbirliğiCarrefourSA, Hepsiexpress ile Anlaştı

CarrefourSA, Hepsiburada’nın içinde bulunan Hepsiexpress ile şbirliği gerçekleştirdi. CarrefourSA artık ürünlerini hızlı teslimat yöntemiyle tüketiciye daha hızlı ulaştıracak.

Hızlı market teslimatı uygulamaları arasında son dönemlerde rekabet artıyor. Birçok hızlı teslimat market uygulaması pazarda yer bulmaya çalışırken bir yandan da iş birliklerinin olduğunu görüyoruz. CarrefourSA’nın Hepsiexpress ile gerçekleştirdiği iş birliği buna en güzel örnek. İki firma arasındaki anlaşmaya göre hizmet ilk olarak İstanbul kullanıcısı için başlayacak.

Bu arada Hepsiexpress yeni dönemde Hepsijet adı ile anılacak.

Sapiens

Sapiens – Yuval Noah HARARI

Branding Türkiye Öneriyor kapsamında bu hafta sizlere Kolektif Kitap etiketiyle piyasaya çıkan ve Yuval Noah Harari imzası taşıyan Spaiens kitabını tavsiye ediyoruz.

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya tıklayın.

Twitter Instagram'da Profil Açtı

Twitter Instagram Hesabı Açtı

Twitter, artık Instagram’da! Üstelik bir kullanıcının tavsiyesiyle… Kulağa ilginç geliyor ama Twitter geçtiğimiz ay bir kullanıcının önerisiyle Instagram hesabı açtı.

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya tıklayın.

Sosyal Ağ (The Social Network)Sosyal Ağ (The Social Network)

Branding Türkiye Öneriyor kapsamında ve Film Öneri kategorisinde bu hafta sizlere Sosyal Ağ (The Social Network) filmini öneriyoruz. 2010 yapımı film David Fincher imzalı. Sosyal Ağ, başrollerini Jesse Eisenberg ve Andrew Garfield‘ın paylaştığı 3 Oscar ödüllü ABD filmidir.

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya tıklayın.

15 – 21 Ekim 2019’un Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ekim (2019) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Ekim 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ekim’in 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ekim ayındaki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir