Arka Kapak

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens

Yuval Noah Harari tarafından kaleme alınan Sapiens adlı kitabın arka kapak metni;

  • Homo sapiens neden ekolojik bir seri katile dönüştü?
  • Para neden herkesin güvendiği tek şey?
  • Kadınlar üstün sosyal becerilere sahipken, neden çoğu toplum erkek egemen?
  • Güç elde etmekte böylesine yetenekli olan insanlar neden bu gücü mutluluğa dönüştürmekte başarısızlar?
  • Geleceğin dini bilim mi?
  • İnsanların miadı çoktan doldu mu?

100 bin yıl önce Yeryüzü’nde en az altı farklı insan türü vardı. Günümüzdeyse sadece Homo Sapiens var. Diğerlerinin başına ne geldi ve bize ne olacak? Çoğu çalışma insanlığın serüvenini ya tarihi ya da biyolojik bir yaklaşımla ele alır, ancak Harari 70 bin yıl önce gerçekleşen Bilişsel Devrim’le başlattığı bu kitabında gelenekleri yerle bir ediyor. İnsanların küresel ekosistemde oynadıkları rolden imparatorlukların yükselişine ve modern dünyaya kadar pek çok konuyu irdeleyen Sapiens, tarihle bilimi bir araya getirerek kabul görmüş anlatıları yeniden ele alıyor.

Harari ayrıca geleceğe bakmaya da zorluyor okuru. Yakın zamanda insanlar, dört milyar yıldır yaşama hükmeden doğal seçilim yasalarını esnetmeye başladılar. Artık sadece dünyayı değil, kendimizi ve diğer canlıları tasarlama becerisi de kazandık. Peki bu bizi nereye götürüyor, bizi neye dönüştürebilir?

30’dan fazla dile çevrilmiş bu kışkırtıcı çalışma  özellikle Jared Diamond, James Gleick, Matt Ridley ve Robert Wright’ın eserlerine aşina okurlar için muhteşem bir kaynak.

“Sapiens, tarihin ve modern dünyanın en büyük sorularını gayet yalın bir dille ele alıyor. Çok seveceksiniz!”

Jared Diamond (Tüfek, Mikrop ve Çelik’in Yazarı)

“Yuval Noah Harari’nin eseri kabul görmüş doktrinlerin karşısında duran fikirler ve şaşırtıcı gerçeklerle bezeli.”

John Gray (Financial Times)

Kitabın Özellikleri

Yayınevi: Kolektif Kitap

Çevirmen: Ertuğrul Genç

Yayın Tarihi: 15.03.2015

ISBN: 6055029357

Baskı Sayısı: 31. Baskı

Dil: TÜRKÇE

Sayfa Sayısı: 412

Cilt Tipi: Karton Kapak

Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı

Boyut: 15 x 21,5 cm

Yazar Hakkında I Yuval Noah Harari

Yazar, araştırmacı, eğitmen ve profesör olan Yuval Noah Harari 1976 yılında İsrail’de dünyaya gelmiştir. Doğu Avrupa kökenli Yahudi bir ailenin çocuğu olan Harari, Haifa’da büyümüştür.  Kudüs İbrani Üniversitesi’nde hem lisans hem de yüksek lisans öğretimini tamamlamıştır. 2002 yılında ise Oxford Üniversitesi’nde doktorasını yapmıştır.

Yuval Noah Harari şimdilerde lisans ve yüksek lisans öğretimini tamamladığı Kudüs İbrani Üniversitesi Tarih Bölümü‘nde profesör unvanıyla öğretim görevlisi olarak ders vermektedir.

Dünya Tarihi, Ortaçağ Tarihi ve Askeri Tarih konularında uzmanlaşan Harari, bu konu hakkında yaptığı çalışmaları kitap olarak yayımlanmıştır. Makro-tarihsel sorular üzerinde yoğunlaşan Yuval Noah Harari, tüm dünyada büyük yankı uyandıran ve Türkiye’de de yayınlanan “Hayvanlardan İnsanlara Sapiens” adlı kitabıyla tanınmaktadır.

İnsanoğlunun tarihi gelişimini anlatan bu Sapiens kitabında insanlığın zihinsel evrimi üzerinde durulmuştur. Türkçe’ye çevrilen diğer eserleri ise Homo Deus Yarının Kısa Bir Tarihi ve 21. Yüzyılda 21 Ders adlı kitaplardır. Homo Deus kitabında kehanetlerden ziyade geleceğe dair fütürist bir bakış açısıyla çıkarımlar yaparak insanlığı gelecekte nelerin beklediğini anlatmaya çalışmıştır.

Yuval Noah Harari’nin Eserleri

  • Hayvanlardan İnsanlara : Sapiens
  • Homo Deus : Yarının Kısa Bir Tarihi
  • 21. Yüzyıl İçin 21 Ders

Bu arada Yuval Noah Harari’nin, Hayvanlardan İnsanlara : Sapiens kitabı 20 farklı dile çevrilmiştir. Ayrıca dünyada en çok satanlar listesinde yer almıştır.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.