Alexa Toolbar İle Site Sıralamanızı Ölçün

Alexa, web sitelerini belirli kriterler doğrultusunda sıralayan web ölçümleme ve sıralama odağında hizmet veren bir araçtır. Alexa Toolbar ise bu aracın pratik kullanımına olanak veren bir tarayıcı eklentisidir. 

Günümüzde dünya çapında milyonlarca hatta milyarlarca web sitesi, blog, sosyal ağ profili vs. bulunuyor. Bu kalabalığın arasından sıyrılıp iyi bir sıralama elde etmek sanıyorum ki istisnasız tüm web sitelerinin en büyük arzusudur.

Peki elde edilen sıralama nasıl değerlendiriliyor? Daha doğrusu bu sıralamayı belirleyen temel kuruluş kim? Diğer yandan bu kuruluşun web sitelerini sıralarken ki ana kriteri nedir?

Web site ölçümleme ve sıralama aracı denilince akla ilk Alexa gelir. Seo için önemli bir metrik olan Alexa, Amerika Birleşik Devletleri merkezli, dünya devi e-ticaret markası Amazon tarafından kurulan ve yönetilen bir internet şirketidir.

Alexa TolbarAlexa’nın temel misyonu web sitelerinin, trafiklerine dair değerleri ölçmek, değerlendirmek ve bunun sonucunda da o web sitelerine bir sıralama vermektir. Alexa, istatistikleri Alexa Toolbar adlı tarayıcı eklentisiyle yapar. Bu eklentinin kurulu olduğu tarayıcılardaki kullanıcı davranışları ölçülerek web siteleri sıralanır.

Alexa Toolbar Eklentisi Nedir?

Alexa Toolbar eklentisi; eklentinin yüklü cihazları; internette gezindikleri siteleri, bu sitelerde geçirilen süreyi, sitelere arama motoru aracılığıyla mı yoksa başka bir siteden verilen bir link aracılığı ile mi ulaşıldığı gibi kriterleri kayıt altına alarak siteleri belli bir sıralamaya koyar. Alexa’nın mantığını daha iyi anlamak için televizyon kanalları için kullanılan peoplemeter adlı cihaz takılı olan televizyonları düşünebilirsiniz. Alexa’nın mantığı bu televizyonlar baz alınarak izleme ölçümleri yapan izlenme oranı (rating) ölçümlerine benzemektedir.

Bu arada Alexa Toolbar, Google Chrome, Mozilla, Opera gibi birçok tarayıcıyla uyumlu bir şekilde kullanılabiliyor. Eğer hem kendi sitenizin hem de analiz etmek istediğiniz sitelerin temel metriklerini ve sıralamasını merak ediyorsanız tarayıcınıza Alexa Toolbar kurmanızı tavsiye ederiz.

Aşağıda eklentiyi tarayıcınıza yüklemeniz için gerekli olan linkler mevcut. Kullandığınız tarayıcıya göre eklentiyi yükleyebilirsiniz. Bu arada eklentinin resmi web sitesini incelemek için buraya tıklayın.

Eklentiyi İndir

Dipnot

#BrandingTürkiyeÖneriyor konseptiyle her hafta sizlerle eklenti, araç vs. paylaşmayı planlıyoruz. Önerdiğiniz herhangi bir eklenti ya da araç olduğunda “İletişim” sayfasından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

1 Yorum Yap

  1. Avatar
    • Kemal Şen -

    • 23 Ekim 2019 at 09:40 am

    Webmasterlar için güzel bir paylaşım olmuş.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir