Alexa, web sitelerini belirli kriterler doğrultusunda sıralayan web ölçümleme ve sıralama odağında hizmet veren bir araçtır. Alexa Toolbar ise bu aracın pratik kullanımına olanak veren bir tarayıcı eklentisidir. 

Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye’nin fenomen kategorilerinden biri olan “Branding Türkiye Öneriyor”un “Eklenti Önerileri” kısmında bu hafta Alexa Toolbar eklentisinden bahsedeceğiz.

Günümüzde dünya çapında milyonlarca hatta milyarlarca web sitesi, blog, sosyal ağ profili vs. bulunuyor. Bu kalabalığın arasından sıyrılıp iyi bir sıralama elde etmek sanıyorum ki istisnasız tüm web sitelerinin en büyük arzusudur.

Peki elde edilen sıralama nasıl değerlendiriliyor? Daha doğrusu bu sıralamayı belirleyen bir kurum ya da kuruluş var mı? Diğer yandan bu kuruluşun web sitelerini sıralarken ana kriterleri nedir? Tüm soruların yanıtı için okumaya devam edin. 🙂

Web site ölçümleme ve sıralama aracı denilince akla ilk Alexa gelir. Bu arada Alexa Nedir? sorusuna dair detaylı okuma yapmak isterseniz buradan ilgili makaleyi okuyabilirsiniz. Seo için önemli bir metrik olan Alexa, Amerika Birleşik Devletleri merkezli, dünya devi e-ticaret markası Amazon tarafından kurulan ve yönetilen bir internet şirketidir.

Alexa Tolbar

Alexa Toolbar eklentisinin temel misyonu web sitelerinin, trafiklerine dair değerleri ölçmek, değerlendirmek ve bunun sonucunda da o web sitelerine bir sıralama vermektir. Alexa, web siteleriyle ilgili istatistikleri Alexa Toolbar adlı tarayıcı eklentisiyle yapar. Diğer bir ifadeyle bu eklentinin kurulu olduğu tarayıcılardaki kullanıcı davranışları ölçülerek web siteleri sıralanır.

Alexa Toolbar Eklentisi Nedir?

Alexa Toolbar; eklentinin yüklü olduğu cihazların; internette gezindikleri siteleri, bu sitelerde geçirilen süreyi, sitelere arama motoru aracılığıyla mı yoksa başka bir siteden verilen bir link aracılığı ile mi ulaşıldığı gibi kriterleri kayıt altına alarak siteleri belli bir sıralamaya koyar.

Alexa’nın çalışma mantığını ya da işleyişini daha iyi anlamak için televizyon kanalları için kullanılan peoplemeter cihazının takılı olduğu televizyonları düşünebilirsiniz. Alexa işleyiş itibariyle işte o cihazın takılı olduğu televizyonlar baz alınarak izleme ölçümleri yapan izlenme oranı (rating) ölçümlerine benzemektedir.

Bu arada Alexa Toolbar, Google Chrome, Mozilla, Opera gibi birçok tarayıcıyla uyumlu bir şekilde kullanılabiliyor. Eğer hem kendi sitenizin hem de analiz etmek istediğiniz sitelerin temel metriklerini ve sıralamasını merak ediyorsanız tarayıcınıza Alexa Toolbar kurmanızı tavsiye ederiz.

Aşağıda, eklentiyi tarayıcınıza yüklemeniz için gerekli olan linkler mevcut. Kullandığınız tarayıcıya göre eklentiyi yükleyebilirsiniz. Bu arada eklentinin resmi web sitesini incelemek için buraya tıklayın.

Eklentiyi İndir

Eklentiyi indirmek için kullandığınız tarayıcının eklenti mağazasını ziyaret edebilir ve Alexa Toolbar araması yaparak ilgili eklentiye ulaşabilirsiniz.

Dipnot

#BrandingTürkiyeÖneriyor konseptiyle her hafta sizlerle eklenti, araç vs. paylaşmayı planlıyoruz. Önereceğiniz veya geliştirdiğiniz herhangi bir eklenti ya da araç varsa “İletişim” sayfasından bizimle paylaşabilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.