Arka Kapak

Bitkilerin Ruhu

Robin Wall Kimmerer tarafından kaleme alınan Bitkilerin Ruhu kitabının arka kapak metni;

Dünyanın evimiz olduğunu unuttuk.

Robin Wall Kimmerer, Potawatomi halkının bir üyesi ve bir botanikçi olarak doğayla birden fazla dilde konuşabilen bir araştırmacı: Bir yandan çocukluğundan itibaren bitki ve hayvanlarla kurduğu ilişki ona doğanın en eski öğretmenimiz olduğunu göstermiş, öbür yandan ise botanik eğitimi ona bütünün parçalarını görmeyi öğretmiş. Halkının öğretilerini ve bilimin sesini kendinde birleştiren Kimmerer, Bitkilerin Ruhu’nda bu iki farklı bilgi merceğinden bakarak edindiği tecrübeleri bir araya getiriyor ve canlıların dünyasıyla kurduğumuz ilişkinin karşılıklı olması gerektiğini hatırlatıyor. Çünkü ancak diğer canlıların dillerini anlayabildiğimiz zaman dünyanın cömertliğini anlayabilir, bu cömertliğe karşılık kendi hediyelerimizi vermeyi öğrenebiliriz.

Gezegenimizin sesini duymak bizim sorumluluğumuz…

“Robin Wall Kimmerer olağanüstü bir kitap yazmış; kanıtlara dayalı, objektif bir bilim anlayışının, yerlilerin kadim öğretileriyle nasıl zenginleşebileceğini gösteriyor. Güzelliği o kadar iyi yakalayıveriyor ki… boylu mazıların, yabani çileklerin, yağmurun eksik olmadığı ormanların, mis gibi kokan kutsal ot dolu çayırların manzarası kitabı kenara koyduğunuzda bile gözünüzün önünden gitmiyor.”

Jane Goodall

Kitabın Özellikleri

Yayınevi: Mundi Kitap

Çevirmen: Ayşe Başcı

Yayın Tarihi: 08.03.2022

ISBN: 9786057432698

Dil: TÜRKÇE

Sayfa Sayısı: 424

Boyut: 13.5 x 21 cm

Tür: Çevre – Doğa

HEMEN SATIN AL

Yazar Hakkında I Robin Wall Kimmerer

ROBIN WALL KIMMERER, bir anne, biliminsanı, ödüllü bir profesör, Potowatomi halkının resmî üyesidir. İlk kitabı Gathering Moss (Yosun Toplamak), olağanüstü doğa anlatımıyla John Burroughs Ödülü kazandı. Makaleleri Orion, Whole Terrain ve çok sayıda bilimsel dergide yayımlandı. Syracuse, New York’ta yaşıyor. New York Üniversitesi’nde Çevre Biyolojisi profesörü, Yerli Halklar ve Çevre Merkezi’nin de kurucusu ve direktörü olarak görev yapıyor.

Yayınevi Hakkında I Mundi Kitap

Sic transit gloria mundi.

Böyle geçer dünyanın ihtişamı.

Romandan yaşamöyküsüne, psikolojiden bilime, her alanda ufuk açan, hayata anlam katan ve dünyanın ihtişamını gözler önüne seren kitaplar yayımlama amacıyla 2019 yılında Can Yayınları bünyesinde kuruldu.

MUNDİ: Dünya müthiş!

Yayınevinin resmi web sitesini incelemek için ve kitaplarla ilgili bilgi almak için buraya tıklayın.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.