TÜİK tarafından her ay hazırlanan ve kamuoyuyla paylaşılan Ekonomik Güven Endeksi, Ağustos 2019 için yayınlandı. Buna göre Ağustos 2019’da Ekonomik Güven Endeksi’nin bir önceki aya göre arttığı gözlemlendi.

TÜİK, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bileşik bir endeks olan “Ekonomik Güven Endeksi”ni, Ağustos 2019’a göre açıkladı.

Endeks, mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşmaktadır. Kamuoyuyla paylaşılan rapora göre Ağustos 2019’da Ekonomik Güven Endeksi’nin önemli bir oranda yükseldiği gözlemlendi.

Ekonomik Güven Endeksi Ağustos 2019

Türkiye ekonomisinin bulunduğu durumu yorumlamak adına önemli bir metrik olan Ekonomik Güven Endeksi Temmuz ayında 80,7 iken, Ağustos ayında %7,9 oranında artarak 87,1 oldu. Ekonomik güven endeksindeki artış, tüketici, reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

Ağustos ayında tüketici güven endeksi 58,3 değerine, reel kesim güven endeksi 102,1 değerine, hizmet sektörü güven endeksi 89,1 değerine, perakende ticaret sektörü güven endeksi 95 değerine ve inşaat sektörü güven endeksi 55,5 değerine yükseldi.

Ekonomik Güven Endeksi Ağustos 2019

Sektörel Endeksler Ve Değişim Oranları

Ekonomik Güven Endeksi (Ağustos 2019) raporunda sektörel endeksler ve bunların değişim oranlarına dair veriler de yer aldı. Buna göre; Temmuz 2019 ile Ağustos 2019 arasındaki değişim oranı %7,9 olurken Endeks 80,7’den 87,1’e yükseldi.

Değişim oranlarının yer aldığı tabloda; Tüketici güven endeksi, reel kesim güven endeksi, hizmet sektörü güven endeksi, perakende ticaret sektörü güven endeksi ve inşaat sektörü güven endeksi ile ilgili Temmuz 2019 – Ağustos 2019 değişimleri de yer aldı.

Sektörel Endeksler Değişim Oranları Ağustos 2019

Ekonomik güven endeksi hesaplamasında, her bir sektörün ağırlığı o sektörün normalleştirilmiş alt endekslerine eşit dağıtılarak uygulanmakta, güven endekslerine doğrudan uygulanmamaktadır. Bu kapsamda tüketici, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ait toplam 20 alt endeks hesaplamada kullanılmaktadır.

Ekonomik Güven Endeksi‘nin hesaplamasında kullanılan alt endeksler her ayın ilk iki haftasında derlenen veriler kullanılarak hesaplanmaktadır.

Dipnot

Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği göstermektedir. 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği ifade etmektedir.


💡 Perakende Devi Satılıyor

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.