Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız Teknoloji Haberleri’nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Aralık ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Aralık 2022)

Aralık ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Aralık’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Aralık 2022)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Aralık 2022)

Bu haftanın (15 – 21 Aralık 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

  • Haftalık Para ve Banka İstatistikleri Açıklandı
  • Dünyanın En Etkili 500 Markası
  • 2022 Dünya Kupası Şampiyonu Belli Oldu
  • BM Biyoçeşitlilik Konferansı’nda Önemli Anlaşma
  • Rekabet Kurulu’ndan 13 Firmaya Ceza
  • Doğrudan Pazarlamacılar Derneği Kurumsal Kimliğini Yeniledi
  • Clockworks 20 Yaşında

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti. İşte bu haftanın teknoloji gündemi!


Haftalık Para ve Banka İstatistikleri Açıklandı

TCMB tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayımlandı. Buna göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri 9 Aralık haftasında bir önceki haftaya göre 3 milyar 775 milyon dolar arttı ve 128 milyar 764 milyon dolarla Ocak 2015’ten bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Dünyanın En Etkili 500 Markası

World Brand Lab, 2022 yılı Dünyanın En Etkili 500 Markası listesini paylaştı. Listede 33 ülkeden marka yer alırken, listenin ilk üç sırasında; Apple, Microsoft ve Google gibi ABD’li markalar yer aldı. Listedeki 500 markadan 198’i de yine Amerika Birleşik Devletleri’ne ait.

2022 Dünya Kupası Şampiyonu Belli Oldu

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine spor dünyasına dair bir haber ile devam ediyoruz. 2022 Dünya Kupası üçüncülük maçında Hırvatistan, ile Fas karşı karşıya geldi. Hırvatistan, Fas’ı 2-1 mağlup ederek, Dünya Kupası’nı üçüncülükle tamamladı. Dünya 4.’sü olan Fas ise turnuva tarihinde derece yapan ilk Afrika takımı oldu. Arjantin ile Fransa ise Katar’da düzenlenen 2022 FIFA Dünya Kupası finalinde Lusail Stadı‘nda karşı karşıya geldi. Normal süresi 2-2, uzatma bölümü 3-3 sona eren finalde, Fransa’yı penaltı atışlarıyla yenen Arjantin kupanın sahibi oldu. Böylece tarihinde 3. kez Dünya Kupası’nı kazanan Arjantin, 1986’dan sonra kupayı kazanarak 36 yıllık şampiyonluk özlemine de son vermiş oldu.

BM Biyoçeşitlilik Konferansı’nda Önemli Anlaşma

Birleşmiş Milletler Biyoçeşitlilik Konferansı (COP15)’ta Türkiye’nin de dahil olduğu 190’dan fazla devlet, ekosistemi; kirlilikten, bozulmadan ve iklim krizinden kurtarmayı amaçlayan tarihi anlaşmaya imza attı. Buna göre; anlaşmaya katılan ülkeler, 2030 yılına kadar gezegenin %30’unu koruma altına almayı ve gelişmekte olan dünya için yıllık 30 milyar dolarlık ‘yardım sağlamayı taahhüt etti.

Rekabet Kurulu’ndan 13 Firmaya Ceza

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine önemli bir haber ile devam ediyoruz.  Rekabet Kurulu, 13 tedarikçi firmaya 878 milyon lira ceza kesti. Bu 13 firmanın dolaylı olarak marketlerdeki raf fiyatlarının artmasına neden olabilecek rekabet ihlali yaptığı tespit edildi. Ceza alan firmalar; Coca-Cola, Eti, Pasifik Tüketim, Pepsi, Frito Lay, Düzey Tüketim, Red Bull, Unmaş, Şölen, Haribo, Kent Gıda, Glaxosmithkline ve Doğanay.

Doğrudan Pazarlamacılar Derneği Kurumsal Kimliğini Yeniledi

Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği, kurumsal kimliğini yeniledi. Buna göre tekil müşteri yolculuğu deneyiminde sadece fiziksel kanalı değil, bütün kanallardaki deneyimi kurgulayan ve marka deneyimi üzerine danışmanlık yapan Mikado Partners, PİD’in yeni nesil STK yapılanmasını oluşturmak üzere kurumsal kimliğini yeniledi. Derneğin yeni yolculuğunda iletişim süreçlerini ise Idecon Idea & Congress yürütecek.

Clockworks 20 Yaşında

Kurulduğu günden beri ulusal ve uluslararası markalara birçok alanda ödüllü projeler gerçekleştiren Türkiye’nin önde gelen reklam ajanslarından Clockwork 20. yılına yeni yapılanması ile merhaba diyor. Clockwork bugüne kadar her zaman için teknoloji ve teknik bilgisinin yanında işi yaparken gönlünü de koyan ve her gün gelişen ekibiyle geleceğe gururla bakıyor.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Aralık (2022) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Aralık 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Aralık’ın 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Aralık 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (8 – 14 Aralık 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.