Enflasyon Araştırma Grubu – ENAG Ekim 2022 enflasyonu geçtiğimiz günlerde açıklandı. İşte ENAG’a göre Ekim 2022 odağında aylık ve yıllık enflasyon!

ENAGrup – Enflasyon Araştırma Grubu, bir süredir enflasyon rakamlarını her ay TÜİK ile eş zamanlı olarak açıklıyor. Geçtiğimiz günlerde “E-TÜFE ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi Ekim 2022” başlığıyla yayınlanan bültende Ekim 2022 odağında enflasyon rakamlarını açıklayan ENAG’a göre TÜFE Ekim ayında %7,18 arttı.

ENAG Ekim 2022 Enflasyonunu Açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından geçtiğimiz günlerde Ekim ayı enflasyon rakamları açıklandı. Buna göre TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına göre Ekim ayında aylık ve yıllık TÜFE de belli oldu. Konuya dair detaylı okuma yapmak için Branding Türkiye’de yayınlanan “Enflasyon Rakamları (Ekim 2022) Açıklandı” başlıklı haberi okuyabilirsiniz.

İşte, TÜİK ile eş zamanlı olarak her ay yıllık ve aylık enflasyonu açıklayan ENAG’a göre Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Ekim‘de %7,18 arttı. Yıllık enflasyon ise %185,34 olarak açıklandı.

Konuya dair ENAG tarafından yayınlanan bültende yer alan açıklama ise şöyle;

Ekim 2022 dönemi (30.09.2022-31.10.2022) günlük fiyat değişimlerinden elde edilen ENAGrup Fiyat Endeksi aylık bazda %7,18 arttı. Ekim 2022, ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) seyri günlük bazda BIST100, ABD Doları döviz kuru ve Faiz oranı (2 yıllık devlet tahvili) göstergelerinin günlük verileri aşağıdaki tabloda birlikte gösterilmiştir. (Başlangıç tarihi = 100)

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) ve TÜİK ana harcama grup enflasyon oranları odağında ENAG’ın açıklaması şöyle;

Grafikte ürün alt-grup enflasyon oranları verilmiştir. TÜİK alt grupları gösterge olarak alındığında en fazla aylık azalış -%1,92 ile Konut en fazla yükseliş ise %21,50 ile Giyim ve Ayakkabı kaleminde gerçekleşmiştir.

Kaynak: ENAG

Neden Günlük Enflasyon?

Verilerin bolluğu ve sıklığı hem yöneticilerin hem de onları işleyen tüm ekonomi aktörlerinin / oyuncularının en uygun şekilde karar almada / vermede davranışlarını etkileyecek, daha da zenginleştirecektir.

Özellikle gözümüzün her dakika döviz kuru, faiz oranları ve borsa hisse fiyat değişimlerde olduğu gerçeği ışığında, onları en çok etkileyen bir enflasyon verisinin olmaması büyük bir eksiklik olarak karşımıza çıkmaktaydı. Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) Türkiye’de bu amaçla, sadece günlük değil, saatlik ve hatta önümüzdeki dönemlerde dinamik seyreden zamansız bir fiyat endeksi elde etmek için yola çıkmıştır. ENAG ayrıca akademik çalışmalarda, özellikle de zaman serilerine dayalı ekonomik modellemelerde yokluğu hissedilen fiyat endekslerinin oluşturulması faiz ile işsizliğin ve faiz ile enflasyonun kestiriminde önemli bir tartışmayı da sonlandıracaktır.

ENAG’ın Metodolojisi 

ENAG’ın enflasyon rakamlarını belirlerken kullandığı metodoloji kurumun resmi web sitesinde açıklanıyor. Metodoloji genel manada şu başlıklar altında toplanıyor;

  • Verilerin derlenmesi
  • Verilerin yayınlanma tarihi
  • Özellikli konular
  • Hesaplama yöntemi ve yaklaşımları
  • Dinamik fiyat endeksi verileri
  • Temel Veri Kaynağı

Metodolojiye dair detaylı bilgi için buraya tıklayın.


ENAG Enflasyon (Eylül 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.