Costa Coffee’yi Satın Alan Coca Cola Kahve Sektörüne Girdi

Dünyanın önde gelen içecek markalarından biri olan Coco Cola,  İngiliz kökenli kahve zinciri markası Costa Coffee’yi 3,9 milyar sterline (5 milyar dolar) satın aldı. Costa Coffee’yi satın alan Coca Cola böylelikle kahve sektörüne de girmiş oldu.

Costa Coffee’nin sahibi olan Whitbread Group bir süredir Premier Inn otel zincirinden ayrılmak istiyordu. Whitbread Group için fırsat Coca Cola’dan geldi. Coca Cola, Costa Coffee için verdiği teklifle Whitbread Group’u ikna etti. Diğer bir ifadeyle Coca Cola’nın, Costa Coffee için gözden çıkardığı rakam Whitbread Group’un beklentilerinin üzerinde olunca satış herhangi bir sorun olmadan gerçekleşti.

Costa Coffee Türkiye Pazarına Kaç Yılında Girdi?

Costa Coffee, Türkiye pazarına 2009 yılında Palladium AVM ve Nişantaşı’nda iki lokasyonda girdi. Costa Coffee, Türkiye’de International Food Company (IFC) unvanıyla faaliyet gösterdi. Fakat Costa Coffee’nin Türkiye pazarındaki macerası kısa sürdü. Şöyle ki; şirket, Türkiye pazarına giriş yaptıktan yaklaşık 1 sene sonra Türkiye’deki yatırımlarını sonlandırarak ülkeyi terk etme kararı aldı. 

Costa Coffe Kim Tarafından Kimden Satın Alındı?

Dünyanın en büyük kahve zincirlerinden olan Costa Coffee’nin sahibi Whitbread Group, Costa Coffee markasını 1995 yılında yaklaşık 20 milyon dolar karşılığında Sergio ve Bruno Costa’dan satın almıştı. Whitbread Group, Costa Coffee’yi satın aldığı sırada şirketin sadece 39 mağazası bulunuyordu. Bu satın almadan sonra Costa Coffee, 23 yıllık süreçte 32 ülkede yaklaşık 4000 mekân sayısına ulaştı. Whitbread Group, Costa Coffee’nin 2017 yılında 1.67 milyar dolar tutarında satış yaptığını ve 200 milyon dolar üzerinde de operasyon kârı yaptığını açıklamıştı. Costa Coffee’nin son faaliyet raporuna göre, firmanın aylık 23.5 milyon müşterisi bulunuyor. Markanın yeni sahibi ise dünya içecek sektörünün en büyüklerinden biri olan Coca Cola oldu.

Coca Cola, Costa Coffee’yi Satın Aldıktan Sonra Ne Oldu?

Coco Cola, Costa Coffee’yi satın aldıktan sonra Whitbread Group’un hisseleri Londra Borsası’nda %20 seviyelerine yükseldi. Bu satın alma sonucu şirketin piyasa değeri 1 milyar sterlin seviyelerine ulaştı. Coca Cola’nın, Costa Coffee hamlesi Whitbread Group’u deyim yerindeyse ihya etti.

Costa Coffee’nin Ceo’su Alisson Brittain Ve Coca Cola’nın Ceo’su James Quincey Bu Konuda Ne Dedi?

Alisson Brittain yaptığı açıklamada, “Costa’yı her yerde görmek mümkün. Otomatlar, oteller, restoranlar, barlar, kafeler… Coca Cola’nın olduğu her yerde Costa da vardı. Portföylerinde bulunmayan kahve işine girmek istiyorlardı. Bu satın alma paydaşlarımız i Çin harika bir haber ve uluslararası genişlemeyi daha da hızlandıracak.” dedi. Brittain bu açıklamasının akabinde Çin’deki mekân sayısını 2022 yılında 1200 üzerine taşımayı hedeflediklerin de belirtti. Coca Cola CEO’su James Quincey ise “Costa şirketimize yeni yetenekler katacak, kahve konusunda uzmanlık sağlayacak ve bizim sistemimiz de Costa markasına tüm dünyada fırsatlar yaratabilecek.” dedi.

Bu satın alma aksiyonu kahve zinciri markalarının arasındaki rekabeti arttıracağa benziyor. Coca Cola’nın bu hamlesinden sonra Costa Coffee markası yeniden Türkiye’ye gelir mi bekleyip hep birlikte göreceğiz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir