Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mayıs (2019) ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mayıs 2019)

Mayıs ayının üçüncü haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Mayıs’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mayıs 2019)”

15 – 21 Mayıs 2019 Teknoloji Gündemi

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Mayıs ayının üçüncü haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere Huawei, Google, İstanbulkart, Migros, Yüz Tanıma Sistemi, Mobilet, Branding Türkiye, AskWitty, Discord, Samsung, Apple Tv, Dijital Markalaşma Eğitimi ve Spotify ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Huawei Google Savaşı

Huawei İle Google Arasında İpler Gerildi

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşından en çok etkilenen marka Huawei oldu. Yaşanan gelişmeler doğrultusunda Google, Huawei ile olan ilişkilerini askıya aldı. Huawei’ye Android için erişim engeli uygulayan Google, Huawei’in; Google Play Store, Gmail, Youtube gibi birçok uygulamasına kısıtlama getirdi. Yaşanan gelişmeler kısa vadede Huawei’yi etkilemiş gözükse de aslında Google da bu savaştan ciddi manada etkilenmiş görünüyor. Google tarafından Huawei cihazlarına getirilen kısıtlamaların ardından Huawei, kullanıcılarını sakinleştiren mesajlar yayınladı. Ardından Google da konuyla ilgili şöyle bir açıklamada bulundu;

“Hizmetlerimizin kullanıcıları için Google Play Store ve Protect’teki güvenlik korumaları mevcut. Huawei cihazlarında çalışmaya devam edecek.”

İstanbulkart Migros İşbirliği

İstanbulKart ve Migros Money Kart Entegre Oluyor

İstanbulKart ve Migros Money Kart artık birbirine entegre biçimde kullanılabilir olacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Migros iş birliği yaparak kartların entegrasyonunu sağladı.

Migros Money Kart engtegrasyonu sayesinde İstanbulKart ile alışveriş, dolum, puan transferleri sağlanabilecek. Kampanyalardan, avantajlardan faydalanmayı sağlayacak kartların iş birliği, müşterilere kolaylık ve fayda sağlayacak gibi gözüküyor. Ayrıca bu iş birliği sayesinde İstanbul Kart’taki bakiyeyi Migros marketlerinde kullanabileceğiz. Yeni özellik şimdilik İstanbul’daki tüm Migros mağazalarda  kullanılabilir durumda.

San Francisco'da Yüz Tanıma Teknolojisine Yasak

San Francisco’da Yüz Tanıma Sistemine Yasak

San Francisco’da yüz tanıma sistemi teknolojisine yasak getirildi. Normalde polis ve belediyeler, vatandaşları teşhis ederken yüz tanıma sistemi kullanıyordu. Bu duruma yönelik San Francisco Denetim Kurulu‘nda bir oylama gerçekleştirdi. Yapılan oylama sonrasında elektronik takip teknolojisinin kullanılması için onay alınmasının zorunlu olmasına karar verildi. Kısaca, San Francisco, vatandaşların verilerini izinsiz olarak toplanmasını yasakladı. Bu yasak ancak Denetim Kurulu’nun onay vermesi ile ortadan kaldırılabilecek. Bu arada San Francisco bu konuda yasak getiren ilk ABD eyaleti oldu.

Teknoloji Haberleri 15 - 21 Mayıs 2019 - Google Reklamları

Google’dan Keşif Reklamları

Arama motoru Google, artık mobil cihazlarda daha fazla reklam gösterecek. Kullanıcıların arattıkları konu başlıklarına özel reklam tavsiyeleri hazırlayan Google, mobil kullanıcıların anasayfalarında artık  daha fazla yer alacak. Buna göre Google kullanıcıların karşısına Keşif Reklamları ile çıkacak.

Teknoloji Haberleri 15 - 21 Mayıs 2019 - Mobilet Kapandı

Online Bilet Satış Platformu Mobilet Kapanıyor

Doğuş Yayın Grubu’nun 2017’de kurduğu online bilet satış platformu Mobilet kapanıyor. Dijital bir teknoloji girişimi olan Mobilet, etkinlik ve organizasyonlar için bilet satın alma girişimi olarak faaliyet gösteriyordu. Ayrıca Biletix’in alternatifi olarak, daha uygun fiyatlı biletler temin ediyordu. Şirketin 30 Haziran’da kapatılacağı öğrenildi.

AskWitty Bilgi Yarışması - Branding Türkiye

Branding Türkiye 5000 TL Dağıttı 

Teknoloji Haberleri’ne bizden bir haberle devam ediyoruz. Dijital dünyanın marka mecrası Branding Türkiye, geçtiğimiz hafta AskWitty aracılığıyla 5000 TL dağıttı. Bilindiği üzere AskWitty, yerli bir sosyal ağ olarak faaliyet gösteriyor. Uygulama bünyesinde markalar kendi yarışmalarını düzenleyebiliyor. AskWitty’deki markalı yarışmaların medya sponsoru olan (Detaylar için buraya tıklayın.) Branding Türkiye, geçtiğimiz günlerde AskWitty bünyesinde kendi yarışmasını yaptı. AskWitty yatırımcılarının sponsoru olduğu bu yarışma sonrasında katılımcılara toplamda 5000 TL dağıtıldı. Yarışmaya dair detaylarsa burada.

Yurt Dışından Telefon Getirme Süresi

Yurt Dışından Telefon Getirme Süresi Uzatıldı

Yurt dışından telefon getirme süresi 2 yıldı. Bu süre 3 yıla uzatıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan bu karar ile yurt dışından getirtilip pasaporta kayıt ettirilen cep telefonları satın alımı 3 yıla çıkartıldı. Ayrıca bu kararla birlikte cep telefonunun getirildiği ülkeye göre posta ücretlerinde de bir takım değişiklikler yapıldı.

Teknoloji Haberleri 15 - 21 Mayıs 2019 - Discord Kullanıcı Sayısı

Discord Kullanıcı Sayısı 250 Milyona Ulaştı

Discord 4 yılda 250 milyon kullanıcıya ulaştı. Video oyunları içerisinde sesli, metin gibi mesajlaşma amacı taşıyan Discord’un geçtiğimiz yıl 180 milyon kullanıcısı vardı. Discord 2019 yılında büyük bir ivme yakalayarak 250 milyon kullanıcı sayısına ulaştı. Discord’un aktif kullanıcı sayısı ise 56 milyon.

Teknoloji Haberleri 15 - 21 Mayıs 2019 - Samsung Tv

Samsung, Apple TV ve Air Play 2’yi, TV’lerinde Kullanacak

Teknoloji devi Samsung, Apple’ın akıllı televizyonlarını kendi sistemine entegre edeceğini duyurdu. Samsung yeni çıkartacağı tüm akıllı televizyonlarında Apple TV ve Air Play 2’yi kullanacak. Yazılım güncellemesi Türkiye’de ise Haziran ayı itibariyle kullanılacak. Apple Tv uygulaması ile beraber kanallar için abone olma hakkı da verilecek. Ayrıca kullanıcılar içerik satın alabilecek veya kiralayabilecekler.

Sosyal Medya Eğitimi

Dijital Markalaşma Eğitimi I DME Ankara’da Gerçekleşti

Teknoloji Haberleri’ne bizden bir gelişmeyle devam ediyoruz. Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye‘nin eğitim odaklı alt markası Dijital Markalaşma Eğitimi I DME, Ankara’da gerçekleştirildi. Branding Türkiye’nin Kurucusu Ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam tarafından kavramsallaştırılan “dijital markalaşma”nın eğitim modeli olarak kurgulandığı “Dijital Markalaşma Eğitimi I DME”nin müfredatında bir modül olarak yer alan “Sosyal Medya Eğitimi”, Mürsel Ferhat Sağlam tarafından Ankara’da gerçekleştirildi. 30 saatlik bir içeriğe sahip eğitimde, dijital markalaşma kavramına dair giriş yapıldıktan sonra sosyal medya iletişimi, sosyal medya pazarlaması, sosyal medya yönetimi ile sosyal medya içerik üretimi ve sosyal medya satış  konularına değinildi. Kavramsal bilginin yanında pratik bilginin de aktarıldığı eğitimin odağında strateji ve iletişim var.

Ankara’da tam hizmet ajansı olarak faaliyet gösteren ve iletişim ile stratejiyi odağına alan MG İletişim Stratejileri Ajansı’nda yapılan eğitim 1 hafta sürdü. Eğitime dair detaylar için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri 15 - 21 Mayıs 2019 - Storyline

Spotify Storyline Adlı Yeni Özelliğini Test Ediyor

Teknoloji Haberleri’ni dijital platformlarla ilgili gelişmelerle tamamlıyoruz. Spotify, bu günlerde sanatçıların şarkılarının sahne arkası bilgilerini içeren Storyline özelliğini test ediyor. Storyline, birçok sosyal medya uygulamasında var olan hikayeler özelliğinin bir benzeri. Storyline’da kullanıcıların hikaye paylaşımından daha çok sanatçıların hikaye paylaşımı önemli olacak. Bu özellik dinleyici ve sanatçı arasında daha yakın bir ilişki kurmayı sağlayacak. Henüz tam manasıyla tüm şarkıcıların kullanmaya başlamadığını da söylemeden geçmeyelim. Şimdilik Billie Eilish, Jonas Brothers gibi sanatçılar Storyline özelliğini kullanmaya başladı. Storyline özelliği iOS ve Android için test aşamasında ve sadece ABD ve Hollanda gibi belli başlı ülkelerde kullanımda. Testlerin ardından özellik, yakında tüm dünyada kullanılabilecek.

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mayıs 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mayıs (2019) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Mayıs 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mayıs’ın 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mayıs 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mayıs 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.