Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mayıs 2019)

Sevgili Branding Türkiye okuyucuları, 2019 Mayıs ayının üçüncü haftasını (15 – 21 Mayıs 2019) geride bıraktık. Yeni haftanın teknoloji ve dijital odaklı haberlerini yine sizler için hazırlayıp, derledik. Bu hafta çoktandır konuşulan ekonomi savaşlarının başlangıcına şahitlik ettik. Bu ve diğer tüm detaylar haberimizde. 

Mayıs ayının 3. haftası gerçek manada gergin geçti. Google ile Huawei arasındaki gerilim tüm dünyanın gündemindeydi. Biz de bu gelişme dahil olmak üzere haftaya damgasını vuran dijital ve teknoloji odaklı tüm haberleri sizler için derledik. İşte karşınızda Mayıs’ın üçüncü haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mayıs 2019)”

15 – 21 Mayıs 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri serisine ABD ve Çin arasındaki çekişmeli durum ile başlıyoruz. Süper güç olarak nitelenen 2 devletin amiral gemisi diyebileceğimiz markalarından Google ile Huawei arasındaki ekonomi savaşı tüm dünyayı hem gerdi hem de meşgul etti. O nedenle bu haftaki gündemimize bu haberle başlayacağız.

Ardından İstanbul Kart ile Migros Money Kart‘ın entegrasyonu ile devam edeceğiz. Sonrasında ise San Francisco’da yüz tanıma sistemine getirilen yasak haberine değineceğiz. Akabinde, Google’ın reklamları arttırması, Mobilet’in kapatılma kararı, yurt dışından cep telefonu getirme süresindeki değişiklik gibi haberlere de haberimizde yer verdik.

Discord’un 250 milyon kullanıcı sayısına ulaşması, Samsung’un, Apple Tv’yi kullanmaya başlaması, Spotify’ın Storyline özelliği getirmesi de bu hafta öne çıkan teknoloji içerikleri arasında yer aldı. Ayrıca Branding Türkiye‘den ve Branding Türkiye’nin eğitim odaklı alt markası Dijital Markalaşma Eğitimi I DME‘den haberlerimiz var.

Anlaşılacağı üzere gündem gerçekten çok yoğun. O nedenle hiç vakit kaybetmeden teknoloji ve dijital haberlere bir göz atalım!

15 - 21 Mayıs 2019Huawei İle Google Arasında İpler Gerildi

ABD ile Çin arasındaki çekişmeli duruma Haftanın Teknoloji Haberleri köşemizde daha önce çok defa değinmiştik. ABD ile Çin arasındaki bu durumdan iki ülkenin amiral gemisi konumundaki teknoloji markaları tabi ki etkilendi.

İki devlet arasındaki ekonomi savaşından en çok etkilenen marka ise Huawei oldu. Yaşanan gelişmeler doğrultusunda Google, Huawei ile olan ilişkilerini askıya aldı. Huawei’ye Android için erişim engeli getiren Google, Huawei’in; Google Play Store, Gmail, Youtube gibi birçok uygulamasına kısıtlama getirdi.

Yaşanan gelişmeler kısa vadede Huawei’yi etkilemiş gözükse de aslında Google da bu savaştan ciddi manada etkilenmiş görünüyor. Google tarafından Huawei cihazlarına getirilen kısıtlamaların ardından Huawei, kullanıcılarını sakinleştiren mesajlar yayınladı. Ardından Google da konuyla ilgili bir sorun yaşanmayacağını belirten açıklamalarda bulundu. Google yaptığı açıklamada; “Hizmetlerimizin kullanıcıları için Google Play Store ve Protect’teki güvenlik korumaları mevcut. Huawei cihazlarında çalışmaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Gelecekte Çin ve ABD arasındaki ilişkinin nasıl olacağı merak konusu. İki ülke arasındaki problemlerin bir an önce giderilmesi, markalar arası sorunların da çözülmesi anlamına geliyor.

15 - 21 Mayıs 2019İstanbul Kart ve Migros Money Kart Entegre Oluyor

İstanbul Kart ve Migros Money Kart artık birbirine entegre biçimde kullanılabilir olacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Migros iş birliği yaparak kartların entegrasyonunu sağladı.

İstanbul Kart ile artık Migros Money Kart engtegrasyonu sayesinde, alışveriş, dolum, puan transferleri sağlanabilecek. Kampanyalardan, avantajlardan faydalanmayı sağlayacak kartların iş birliği, müşterilere kolaylık ve fayda sağlayacak gibi gözüküyor. Ayrıca bu iş birliği sayesinde İstanbul Kart’taki bakiyeyi Migros marketlerinde kullanabileceğiz. Yeni özellik şimdilik İstanbul’daki tüm Migros mağazalarda  kullanılabilir durumda. Migros’un bu iş birliğinin farklı şehirde ve daha geniş kapsamlı olması bekleniyor.

15 - 21 Mayıs 2019San Francisco’da Yüz Tanıma Sistemine Yasak

ABD’nin San Francisco kentinde yüz tanıma sistemi teknolojisine yasak getirildi. Polis ve belediyeler, vatandaşları teşhis ederken yüz tanıma sistemi kullanıyordu. Bu duruma yönelik San Francisco Denetim Kurulu‘nda bir oylama gerçekleştirdi. Yapılan oylama sonrasında elektronik takip teknolojisinin kullanılması için onay alınmasının zorunlu olmasına karar verildi.

Kısaca, San Francisco, vatandaşların verilerini izinsiz olarak toplanmasını yasakladı. Bu yasak ancak Denetim Kurulu’nun onay vermesi ile ortadan kaldırılabilecek. Yüz tanıma sistemi gibi elektronik kontrol sistemlerinin bireylerin rızası dışında gerçekleştiği için kişisel mahremiyetine zarar getiriyor. Bu arada San Francisco bu konuda yasak getiren ilk ABD eyaleti oldu.

Google Mobil Cihazlarda Daha Fazla Reklam Gösterecek

Arama motoru Google, artık mobil cihazlarda daha fazla reklam gösterecek. Google reklamlardan elde ettiği gelirleri arttırmak amacıyla sahip olduğu ürünlere yeni özellikler eklemeye devam ediyor.

Kullanıcıların arattıkları konu başlıklarına özel reklam tavsiyeleri hazırlayan Google, mobil kullanıcıların ana sayfalarında artık  daha fazla yer alacak. Google kullanıcıların karşısına öncelikle Keşif Reklamları ile çıkacak ayrıca galeri türünde reklamlar da kullanacak.

Online Bilet Satış Platformu Mobilet Kapanıyor

Doğuş Yayın Grubu’nun 2017’de kurduğu online bilet satış platformu Mobilet kapanıyor. Mobilet, etkinlik ve organizasyonlar için bilet satın alma girişimi olarak faaliyet gösteriyordu. Ancak 30 Haziran’da kapatılma kararını uygulayacak.

Mobilet, Biletix’in alternatifi olarak, daha uygun fiyatlı biletler temin ediyordu. Online bilet pazarında büyük bir yeri olan Biletix’in fiyatlandırma stratejisi diğer uygulamalara nazaran biraz daha pahalı gözüküyor.

Mobilet 30 Haziran’a kadar olan etkinlik alanları ile anlaşmalarında bir sorun yaşanmayacak. Kısaca etkinlikler Mobilet kapanıncaya dek devam edecek.

Branding Türkiye 5000 TL Dağıttı 

Dijital dünyanın marka mecrası Branding Türkiye, geçtiğimiz hafta AskWitty aracılığıyla 5000 TL dağıttı. AskWitty, yerli bir sosyal ağ olarak faaliyet gösteriyor. Uygulama bünyesinde markalar kendi yarışmalarını düzenleyebiliyor.

AskWitty’deki markalı yarışmaların medya sponsoru olan (Detaylar için buraya tıklayın.) Branding Türkiye, AskWitty bünyesinde kendi yarışmasını yaptı. AskWitty yatırımcılarının sponsoru olduğu bu yarışma sonrasında katılımcılara toplamda 5000 TL dağıtıldı. Yarışmaya dair detaylar burada.

Yurt Dışından Telefon Getirme Süresi Uzatıldı

Yurt dışından telefon getirme süresi 2 yıldı. Bu süre 3 yıla uzatıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile birlikte gümrük kanunu konularında değişikliğe gidildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan bu karar ile yurt dışından getirtilip pasaporta kayıt ettirilen cep telefonları satın alımı 3 yıla çıkartıldı. Ayrıca bu kararla birlikte cep telefonunun getirildiği ülkeye göre posta ücretlerinde de bir takım değişiklikler yapıldı.

Discord Kullanıcı Sayısı 250 Milyona Ulaştı

Discord 4 yılda 250 milyon kullanıcıya ulaştı. Video oyunları içerisinde sesli, metin gibi mesajlaşma amacı taşıyan Discord’un geçtiğimiz yıl 180 milyon kullanıcısı vardı. Discord 2019 yılında büyük bir ivme yaşayarak 250 milyon kullanıcı sayısına ulaştı. Discord’un aktif kullanıcı sayısı ise 56 milyon.

Discord uygulaması oyun geliştiricilerin doğrudan oyun satmalarını sağlayabilen bir duruma geldi. Discord, sohbet sunucuları üzerinden satın alma işlemini gerçekleştiren geliştiriciler için yeni ara yüz geliştirmişti. Bu özellik Discord için büyük fayda sağlamıştı.

E popüler Discord sunucuları ise; PUBG Mobile, Fortnite, Clash Royale, Minecraft şeklinde sıralanıyor.

Samsung, Apple TV ve Air Play 2’yi, TV’lerinde Kullanacak

Samsung, Apple’ın akıllı tv’lerini kendi sistemine entegre edeceğini duyurdu. Samsung yeni çıkartacağı tüm akıllı televizyonlarında Apple TV ve Air Play 2’yi kullanacak. Yazılım güncellemesi Türkiye’de, Haziran ayı itibariyle kullanılacak.

Samsung Electronics Görsel Ekran İş Biriminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Won-Jin Lee; konuya ilişkin yaptığı açıkalamada; “Son on yıl içinde Akıllı TV platformumuzla tüketicilere en geniş içerik seçeneğini sunma konusunda öncülük ediyoruz. Apple TV uygulamasını bir Akıllı TV platformuna entegre eden ilk TV üreticisi olarak, müşterilerimize olağanüstü bir değerle birlikte günümüzün en geniş ekranlarında Apple TV uygulaması deneyimini sunuyoruz.” dedi.

Apple Tv uygulaması ile beraber kanallar için abone olma hakkı da verilecek. Ayrıca kullanıcılar içerik satın alabilecek veya kiralayabilecekler. Samsung akıllı televizyonlarla kullanıcılar, iPhone, iPad veya Mac’lerdeki videoları da kolaylıkla izleyebilecek.

Sosyal Medya EğitimiDijital Markalaşma Eğitimi I DME Ankara’da Gerçekleşti

Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye‘nin eğitim odaklı alt markası Dijital Markalaşma Eğitimi I DME, Ankara’da gerçekleştirildi.

Branding Türkiye’nin Kurucusu Ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam tarafından kavramsallaştırılan “dijital markalaşma”nın eğitim modeli olarak kurgulandığı “Dijital Markalaşma Eğitimi I DME”nin müfredatında bir modül olarak yer alan “Sosyal Medya Eğitimi”, Mürsel Ferhat Sağlam tarafından Ankara’da gerçekleştirildi.

30 saatlik bir içeriğe sahip eğitimde, dijital markalaşma kavramına dair giriş yapıldıktan sonra sosyal medya iletişimi, sosyal medya pazarlaması, sosyal medya yönetimi ile sosyal medya içerik üretimi ve sosyal medya satış  konularına değinildi. Kavramsal bilginin yanında pratik bilginin de aktarıldığı eğitimin odağında strateji ve iletişim var.

Ankara’da tam hizmet ajansı olarak faaliyet gösteren ve iletişim ile stratejiyi odağına alan MG İletişim Stratejileri Ajansı’nda yapılan eğitim 1 hafta sürdü.

Dijital Markalaşma Eğitimi I DME, kurumsal firmaların ihtiyaçlarına yönelik özel modüllerle kurumiçi eğitimleri sürdürüyor. Bu konuya dair detaylar için buraya tıklayın.

Spotify Storyline Adlı Yeni Özelliğini Test Ediyor

Spotify, yeni bir özellik ile gündemimize girdi. Marka bu günlerde sanatçıların şarkılarının sahne arkası bilgilerini içeren Storyline özelliğini test ediyor. Storyline, birçok sosyal medya uygulamasında var olan hikayeler özelliğinin bir benzeri. Hikayeler özelliğini şimdi de Spotify kullanmaya başlayacak.

Storyline’da kullanıcıların hikaye paylaşımından daha çok sanatçıların hikaye paylaşımı önemli olacak. Bu özellik dinleyici ve sanatçı arasında daha yakın bir ilişki kurmayı sağlayacak. Henüz tam manasıyla tüm şarkıcıların kullanmaya başlamadığını da söylemeden geçmeyelim. Şimdilik Billie Eilish, Jonas Brothers gibi sanatçılar Storyline özelliğini kullanmaya başladı.

Storyline özelliği iOS ve Android için test aşamasında ve sadece ABD ve Hollanda gibi belli başlı ülkelerde kullanımda. Testlerin ardından özellik, yakında tüm dünyada kullanılabilecek.

 

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mayıs (2019) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Mayıs 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mayıs’ın 3. haftası (15 – 21 Mayıs 2019) teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mayıs ayındaki gelişmeleri sizinle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir