Popüler sosyal ağ Instagram’a yeni bir özellik geldi. Bir süredir dünyanın çeşitli bölgelerinde aktif şekilde kullanılan Instagram hikayelere müzik ekleme özelliği, Türkiye için de aktif hale geldi.

Haziran 2019’da Instagram Hikayeler’e Şarkı Sözü Ekleme Özelliği başlıklı makalede Instagram hikayelere şarkı sözü / müzik ekleme özelliğinin getirildiğini duyurmuştuk. Yalnız o zamanlar bu özellik henüz Türkiye’de kullanılmıyordu.

Instagram Hikayelere Müzik Ekleme Özelliği

Yaklaşık bir yıl kadar önce çeşitli ülkelerde aktif olan Instagram hikayelere müzik ekleme özelliği Türkiye için de aktifleştirildi. Bu özellik sayesinde kullanıcılar artık hikayelerine istedikleri müziği ekleyebilecekler.

Bilindiği üzere dünyanın birçok ülkesinde aktif olan bu özellik düne kadar Türkiye’de kullanılamıyordu. Hatta hikayesinde müzik etiketi kullanan kullanıcıların (yurt dışında yaşayan insanlar) hikayelerine girince “Bu bölgede kullanılamaz” uyarısıyla karşılaşıyorduk.

Müzik Etiketi Ne İşe Yarıyor?

Hikayenize “müzik etiketi” özelliğini eklemenizin ardından karşınıza çıkacak alandan arka planda çalmasını istediğiniz sanatçıyı ve / veya müziği aratıyorsunuz. Dilerseniz seçtiğiniz şarkının sözlerinin ekranda çıkmasını da sağlayabilirsiniz Bu arada şarkı sözü akarken çıkacak yazının fontunu ve rengini dilediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz.

Instagram Hikayeler e Şarkı Ekleme

Peki hikayeye müzik eklemek ne işe yarar?

Temelde bu özelliği amacı tıpkı diğerlerinde olduğu gibi “etkileşim”. Öte yandan hikayeye müzik / şarkı sözü ekleyerek; hikayenizi daha ilginç hale getirebilir veya takipçilerinizle müzik zevkinizi paylaşabilirsiniz.

Şarkı Sözü Özelliği Bende Çalışmıyor

Müzik etiketi şu an için her ne kadar tüm Türkiye’de kullanılıyor olsa da bazı aksaklıklar yaşanmıyor değil. Eğer hikayenize müzik etiketi ekleyemiyorsanız uygulamanın güncel olup olmadığını kontrol etmenizde yarar var.

Türkiye’ye Neden Geç Geldi?

Sosyal ağlar, herhangi bir güncellemeyi isterlerse tüm dünyada aynı anda yayınlayabilir. Durum böyleyken akla hemen “Hikayeye şarkı sözü ekleme özelliği Türkiye’ye neden bu kadar geç geldi?” sorusu geliyor.

Bu sorunun yanıtı belli; telif

Şöyle ki; hikayeye eklenecek müziklerin öncelikle telif haklarının alınması gerekiyordu. Kısacası Instagram, öncelikle Türkiye’de sevilen müziklerin telif haklarını aldı. Sonra da telifi alınmış bu müzikleri kütüphanesine ekleyerek özelliği Türkiye için hazır hale getirdi.

Instagram Müzik Etiketi

Instagram Müzik Ekleme Özelliği Nasıl Kullanılır?

Hikayeye müzik etiketi eklemek aslında oldukça basit. Aşağıdaki adımları izleyerek siz de ilk müzikli hikayenizi paylaşabilirsiniz.

  • Hikaye ekle alanına giriş yapın,
  • Oluştur’a tıklayın ya da yeni bir resim, video çekin veya galerinizdeki içeriklerin arasından seçim yapın,
  • Ekranı yukarıya doğru kaydırın,
  • Karşınıza “müzik” etiketi çıkacak,
  • Müzik etiketinin üzerine tıklayın,
  • Arama butonunu kullanarak 39 milyonluk dev şarkı kütüphanesinden istediğinizi seçin,
  • Kendinizce gerekli ayarlamaları yapın (yazı fontu, şarkı sözlerinin hikayede çıkması ve yazı rengi vs)

İşte bu kadar! Artık siz de hikayenizde müzikli içerik paylaşmaya hazırsınız. Yeri gelmişken belirtelim; Branding Türkiye’yi Instagram’da takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz. Ayrıca şarkı sözü eklediğiniz hikayelerinize Branding Türkiye’yi de etiketleyebilirsiniz. 🙂

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.