Gençlere Yaz Harçlığı Müjdesi

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeyle, gençlere yaz harçlığı müjdesi verildi. Buna göre üniversiteli gençler yaz tatillerini hem para kazanıp hem iş öğrenerek geçirecekler. 

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR)’un, Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında 5 yılda 500 bin öğrenci istihdam etmesi planlanıyor. Bu kapsamda üniversite öğrencileri, programa katılarak hem mesleki tecrübe kazanacak hem de günlük 67 lira para kazanacak.

3 Ay Boyunca Gençlere Yaz Harçlığı

Sosyal Çalışma Programı olarak adlandırılan programın birincisi bu yaz uygulanacak. Programdan açık öğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri yararlanamıyor. Bunların haricinde 18 yaşını tamamlamış ön lisans (2 yıllık) ve lisans (4 yıllık) öğrencileri bu programa katılma hakkına sahip olacaklar.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İş Hayatında Duygusal Zeka Ve Önemi


Bu arada program tüm yılı kapsamıyor. Öğrenciler yaz dönemini kapsayacak şekilde maksimum 3 ay çalışabilecek. Bu aylar Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül olarak belirlendi. Uygulama süresinde, dersleri devam eden, zorunlu staj yapan veya bir işte çalışan öğrenciler programdan yararlanamayacak.

Sosyal Çalışma Programı’nın Detayları

Öğrencilerin çalışabileceği başlıca programlar şöyle;

  • Kültürel mirasın korunması
  • Kütüphanelerin bakımı
  • Kamu kurumlarının kültürel ve spor hizmetlerinin desteklenmesi

Öğrencilerin kendilerine de zaman ayırmaları ve dinlenmeleri için programlar haftada 3 günle sınırlı olacak. Günlük çalışma süresi ise 7.5 saat. Bir öğrenci programdan bir yaz döneminde en fazla 42 gün yararlanabilecek. Ayrıca program boyunca gençler, 5 gün ücretsiz izin yapılabilecek.

Aylık 808 TL

Program kapsamında öğrencilere, net asgari ücret (2 bin 20 lira) üzerinden günlük ödeme yapılacak. Böylece öğrenciler günlük 67.35 lira alacak. Haftada 3 günden ayda 12 gün programa katılan bir öğrenci aylık 808 lira kazanacak. Yaz boyunca 42 gün programa katılan bir öğrenci ise toplam 2 bin 829 lira ücret alacak. Ayrıca gençler, çalıştıkları günlerde emekliliğe sayılacak şekilde uzun vadeli sigortalı gösterilecek.

Başvuru Nasıl Yapılır? 

Programa İşkur’un esube.iskur. gov.tr web sitesi üzerinden başvuru yapılabilecek. Öğrenciler, il sınırı olmaksızın 3 programa kadar başvuru yapabilecek. Katılımcılar başvuru tercih sıralarına bakılmaksızın kura ile belirlenecek.

Önemli bir dipnot olarak belirtelim; Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan alınan burs veya kredilerde program süresince bir kesinti yapılmayacak.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir