Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeyle, gençlere yaz harçlığı müjdesi verildi. Buna göre üniversiteli gençler yaz tatillerini hem para kazanarak hem de iş öğrenerek geçirecekler. 

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR); Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında 5 yılda 500 bin öğrenci istihdam etmeyi planlıyor. Bu kapsamda üniversite öğrencileri, yaz dönemini kapsayan “Sosyal Çalışma Programı”na katılarak hem mesleki tecrübe elde edecekler hem de günlük 67 lira para kazanacaklar.

Gençlere Yaz Harçlığı

Sosyal Çalışma Programı olarak adlandırılan programın birincisi bu yaz uygulanacak. Programdan açık öğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri yararlanamıyor. Bunların haricindeki üniversiteliler yani 18 yaşını tamamlamış ön lisans (2 yıllık) ve lisans (4 yıllık) öğrencileri bu programdan yararlanabilecekler.

Bu arada program tüm yılı kapsamıyor. Diğer bir ifadeyle üniversite öğrencileri; bu programa dahil olduklarında ancak yaz dönemi boyunca yani maksimum 3 ay çalışabilecekler. Kısacası program Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsıyor diyebiliriz. Öte yandan, uygulama süresinde; dersleri devam eden, zorunlu staj yapan veya bir işte çalışan öğrenciler programdan yararlanamayacaklar.

Sosyal Çalışma Programı Hakkında Detaylar

Öğrencilerin çalışabileceği başlıca programlar şöyle;

  • Kültürel mirasın korunması
  • Kütüphanelerin bakımı
  • Kamu kurumlarının kültürel ve spor hizmetlerinin desteklenmesi

Öğrencilerin kendilerine de zaman ayırmaları ve dinlenmeleri için programlar haftada 3 günle sınırlı olacak. Günlük çalışma süresi ise 7.5 saat. Yani bir öğrenci programdan bir yaz döneminde en fazla 42 gün yararlanabilecek. Ayrıca program boyunca gençler, 5 gün ücretsiz izin yapılabilecekler.

Sosyal Çalışma Programı kapsamında öğrencilere, net asgari ücret (2 bin 20 lira) üzerinden günlük ödeme yapılacak. Böylece öğrenciler günlük 67.35 lira alacak. Haftada 3 günden ayda 12 gün programa katılan bir öğrenci aylık 808 lira kazanacak. Yaz boyunca 42 gün programa katılan bir öğrenci ise toplam 2 bin 829 lira ücret alacak. Ayrıca gençler, çalıştıkları günlerde emekliliğe sayılacak şekilde uzun vadeli sigortalı gösterilecek.

Hemen Başvur!

Gençlere yaz harçlığı sağlamak üzere planlanan programdan yararlanmak isteyen öğrenciler, İşkur’un web sitesi (esube.iskur.gov.tr) üzerinden Sosyal Çalışma Programı’na başvuru yapabilirler. İl sınırı olmaksızın ve 3 programa kadar başvuru yapılabildiğini belirtelim.

Bu arada katılımcılar başvuru tercih sıralarına bakılmaksızın kura ile belirlenecek. Ayrıca öğrencilerin Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan aldıkları burs veya kredilerde Sosyal Çalışma Programı süresinde bir kesinti yapılmayacak.


💡 İş Hayatında Duygusal Zeka Ve Önemi

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.