Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mayıs 2019)

Sevgili Branding Türkiye okuyucuları, 2019 Mayıs ayının son haftasını (22 – 31 Mayıs 2019) geride bıraktık. Bu ayın son haftasında da  dünya genelinde teknoloji ve dijital odaklı haberleri yine sizler için hazırlayıp, derledik.

Mayıs ayının 4. haftasında teknolojik ve dijital anlamda birçok gelişme yaşandı. Bu hafta en çok Mark Zuckerberg’in görevi bırakması konuşuldu diyebiliriz. Bu haber dahil olmak üzere haftaya damgasını vuran dijital ve teknoloji odaklı tüm haberleri sizler için hazırladık. İşte karşınızda Mayıs’ın dördüncü haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mayıs 2019)”

22 – 31 Mayıs 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberlerine UBER XL’ın Türkiye pazarından çıkmasıyla başlıyoruz. Ardından Twitter’ın yeni hizmetiyle ilgili haber geliyor. Mark Zuckerberg’in görevi bırakmasına yönelik oylama ve PUBG Lite uygulamasının kullanıma sunulması da Haftanın Teknoloji Haberleri köşemizde bu hafta yer alan haberler arasında.

Huawei’ye ait birkaç haberin ardından Apple’a dair bir yeni özelliği de sizlerle paylaştık. Bitcoin’in en yüksek seviyesine ulaşması haberi ile Teknoloji Haberleri köşemizi sonlandırdık. Şimdiden keyifli okumalar dilerim. Bu arada değerlendirilmesini istediğiniz bir haber olursa lütfen İletişim sayfasından bize ulaşın.

Uber XLUBER XL Türkiye’deki Servisini Duyurdu

Uber XL Türkiye’deki servisini kapattı. Artık Uber, Türkiye’de vip hizmet sağlamayacak. Bilindiği üzere Uber, geçtiğimiz yıl Türkiye’de birçok sorunla karşılaşmıştı. Son olarak Uber XL’ın Türkiye’deki faaliyetlerini durdurmasıyla Uber yine Türkiye’nin gündemine oturdu.

Uber, Türkiye’ye bağlı olacağını buna ek olarak Sarı Taksi veya Turkuaz Taksi olarak hizmetlerine devam edeceğini bildirdi. Uber XL’ın Türkiye’den çekilme kararı başta olmak üzere tüm detaylar Uber XL Türkiye’deki Faaliyetlerini Durdurdu başlıklı haberimizde yer alıyor.

A'dan Z'ye Marka YönetimiA’dan Z’ye Marka Yönetimi 1. Kısım Tamamlandı 

Branding Türkiye’nin ilgiyle takip edilen yazı dizileri arasında yer alan A’dan Z’ye Marka Yönetimi’nin 1. kısmı tamamlandı. Branding Türkiye’nin Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam tarafından kaleme alınan yazı dizisinin 10 makaleden oluşan birinci kısmında “marka nedir?”, “markanın tarihi”, “marka türleri” / “marka çeşitleri” / “markaların sınıflandırılması” ve “marka ile ürün arasındaki fark” konularına değinildi.

Marka Uzmanı, Sosyal Medya Stratejisti ve Yazar Mürsel Ferhat Sağlam, kaynak niteliği taşıyan A’dan Z’ye Marka Yönetimi temalı yazı dizisini sürdürecek.

Twitter’a Çok Katılımcılı Canlı Yayın Özelliği Geliyor

Twitter’da bulunan canlı yayın özelliğine yeni bir güncelleme getirildi. Buna göre artık Twitter’daki canlı yayınlara konuk alınabilecek.

Twitter’ın bu hafta resmi blogunda yayınladığı bilgiye göre tıpkı Instagram ve Periscope uygulamalarında olduğu gibi Twitter canlı yayınlarına da konuk alınabilecek. Hatta üçüncü bir kişinin de canlı yayına katılması mümkün olacak. Lakin görüntü olarak değil sadece ses olarak katılım sağlayacak. Çoklu canlı yayın özelliği yakın zamanda hem iOS hem de Android’lerde kullanıma sunulacak.

Mark Zuckerberg’in Görevi Bırakması İçin Oylama

Facebook’un yönetim kurulu, Ceo Mark Zuckerberg’e bir teklifte bulundu. Hissedarlar Zuckerberg’in 2 görevi birden yürütmesi doğru bulmuyor ve bir görevi bırakmasını istiyorlar. Genel kurul toplantısında hissedarlar, Zuckerberg’in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini bırakması istiyorlar çünkü Zuckerberg’in bu şekilde “çok fazla güce sahip olduğuna” inanıyorlar.

Facebook’un en büyük hissedarlarından olan Trillium şirketi de Mark Zuckerberg’in CEO’luk görevine odaklanmasını, yönetim kurulu başkanı görevini de başka birinin tarafsız biçimde görev almasından yana açıklamalar gerçekleştirmişti. Bu açıklamalar sonunda genel kurul toplantısı yapıldı ancak gerçekleşen oylamada Mark Zuckerberg’in iki görevine de devam etmesi kararı çıktı.

Mark Zuckerberg hem CEO hem de Yönetim Kurulu Başkanı olarak Facebook’taki görevini sürdürüyor. Facebook 2.3 milyarı geçen kullanıcı sayısı ile en büyük sosyal ağ olmaya devam ediyor.

Şirket uzun zamandır veri skandalları, gizlilik ihlali gibi konularda birçok olumsuzlukla gündeme geliyor. Ayrıca kurum içinde mobbing olduğuna dair eleştiriler de oldukça fazla dillendiriliyor. Bakalım her iki görevi de sürdüren Zuckerberg, Facebook’taki bu problemleri düzeltmeye yönelik ne gibi adımlar atacak.

PUBG Lite Türkiye’de Kullanıma Açıldı

PUBG Lite, Türkiye’deki oyuncuların ön kayıtlarını almaya başladı. Geçtiğimiz hafta içinde ön kayıt sürecine başlayan PUBG Lite, 23 Mayıs’ta Türkiye pazarına giriş yaptı.

PUBG Lite tüm modern bilgisayarlarda ve dizüstünde ücretsiz olarak sunulacak. PUBG oyun furyası tüm hızıyla büyümeye devam ediyor. Oyuncu sayısının oldukça hızlı biçimde büyümesi ile beraber oyuna, Lite uygulaması da geldi.

PUBG Lite’ta, Erangel, Miramar ve Sanhok adlı 3 farklı harita ve antrenman modu bulunuyor. Ayrıca perspektiflerde ve modlarda da gelişmeler var.

Çin’de Huawei Satışları % 130 Arttı

Huawei markası son zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptırımları ile gündeme gelmeye devam ediyor. Büyük sıkıntılar yaşayan Çin ve ABD arasındaki gerginlik bitmiş değil. ABD’nin Huawei’ye karşı yaptırımın ardından Çinli vatandaşlar Huawei markası kullanımına ağırlık vermeye başladı.

Kendi markalarına sahip çıkan ve Huawei’in arkasında duran Çinliler, iPhone’dan uzak durmaya başladı.  Buna göre Çin’deki Huawei satışlarında %130 oranında bir artış yaşandı. iPhone satışlarında ise %7.1 oranında düşüş gözlemleniyor.

22 - 31 Mayıs 2019Huawei 5G Teknolojisinde En Çok Patenti Bulunan Marka

Huawei, 5G teknolojisinde ilerlemek ve bu konuda kendini geliştirmek için çalışmalarına son sürat devam ediyor. Huawei Başkan Yardımcısı Lu Yong 5G teknolojisi hakkında çalışmalarıyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

Yong, Huawei’in 5G teknolojisi için 16 binden fazla patentleri olduğunu ve bu sayının diğer markalara göre çok olduğunu açıkladı.

Huawei’in ABD ile ilişkilerinde sorunlar yaşandığını daha önceki haberlerimizde belirtmiştik. Bu sorunu en kısa ve verimli şekilde çözmek için uğraş gösteren Huawei, Ar-Ge yatırımlarına büyük destek sağlıyor.

ABD ile yaşanan kriz sonrasında Google’ın Huawei’in tüm lisanslarını iptal edip, desteklerini geri çekmişti. Böyle bir sorunla karşılaşan Huawei’in kendisine ait işletim sistemi ortaya çıkartmayı planladığı da öğrenildi. Huawei, “Project Z” adlı işletim sistemi ile bağımsız bir hizmet alanı sunmayı hedefliyor.

22 - 31 Mayıs 2019iOS 13’ün İlk Görüntüleri Ortaya Çıktı

Apple’dan kullanıcıları heyecanlandıran bir haber geldi. Apple’ın 3 Haziran’da WWDC 20919 adlı konferansı gerçekleşecek. Etkinliğe çok az kala yeni iOS’a dair bilgiler kamuoyuna sızdı. Hatta yeni işletim sisteminin görüntüleri bile ortaya çıktı. Karanlık modu da bulunan iOS 13 işletim sistemindeki bu ayar kolaylıkla aktive edilebilecek.

Karanlık modun iPhone bataryalarını da daha uzun süreli koruyacağı da söylenenler arasında. Diğer ortaya çıkan yenilik ise iOS 13’te görüntü alma ekranı ara yüzündeki değişim oldu.

22 - 31 Mayıs 2019Bitcoin Yılın En Büyük Seviyesine Ulaştı

Bitcoin 2019 yılının en büyük seviyesine ulaştı. Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında 8 bin dolara çıkan Bitcoin’deki artış arada duraksayarak da gitse ilerliyordu. Geçtiğimiz günlerde 8 bin 900 dolar seviyesine ulaşan Bitcoin böylece en büyük değerine ulaşmış oldu.

Bitcoin bu yükselme değeri ile 9,36 oranında bir gelişme yaşadı. Bitcoindeki bu artış diğer tüm kripto paralara da etki etti. Ethereum’da %7,98, Ripple’da %8,10 ve Litecoin’de %13,38 oranında ilerlemeler yaşandı.

 

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mayıs (2019) ayının dördüncü haftasını da (22 – 31 Mayıs 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mayıs’ın 4. haftası (22 – 31 Mayıs 2019) teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mayıs ayındaki gelişmeleri sizinle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir