Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mayıs (2019) ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mayıs 2019)

Mayıs ayının dördüncü ve son haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Mayıs’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mayıs 2019)”

22 – 31 Mayıs 2019 Teknoloji Gündemi

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Mayıs ayının dördüncü haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere Uber XL, A’dan Z’ye Marka Yönetimi, Twitter, Facebook, Mark Zuckerberg, PubG Lite, Huawei, Apple ve Bitcoin ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Uber XL

UBER XL Türkiye’deki Servisini Duyurdu

Uber XL Türkiye’deki servisini kapattı. Artık Uber, Türkiye’de VIP hizmet sağlamayacak. Bilindiği üzere Uber, geçtiğimiz yıl Türkiye’de birçok sorunla karşılaşmıştı. Son olarak Uber XL’ın Türkiye’deki faaliyetlerini durdurmasıyla Uber yine Türkiye’nin gündemine oturdu. Bu arada Uber, Türkiye’ye bağlı olacağını buna ek olarak Sarı Taksi veya Turkuaz Taksi olarak hizmetlerine devam edeceğini bildirdi.

A'dan Z'ye Marka Yönetimi

A’dan Z’ye Marka Yönetimi 1. Kısım Tamamlandı 

Branding Türkiye’nin ilgiyle takip edilen yazı dizileri arasında yer alan A’dan Z’ye Marka Yönetimi’nin 1. kısmı tamamlandı. Branding Türkiye’nin Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam tarafından kaleme alınan yazı dizisinin 10 makaleden oluşan birinci kısmında “marka nedir?”, “markanın tarihi”, “marka türleri” / “marka çeşitleri” / “markaların sınıflandırılması” ve “marka ile ürün arasındaki fark” konularına değinildi.

Twitter Canlı Yayın Özelliği

Twitter’a Çok Katılımcılı Canlı Yayın Özelliği Geliyor

Teknoloji Haberleri’ne sosyal ağlarla ilgili gelişmelerle devam ediyoruz. Twitter’ın Canlı Yayın özelliğine bir yenilik geldi. Buna göre artık Twitter’daki canlı yayınlara konuk alınabilecek. Twitter’ın bu hafta resmi blogunda yayınladığı habere göre tıpkı Instagram ve Periscope uygulamalarında olduğu gibi Twitter canlı yayınlarına da konuk alınabilecek. Hatta üçüncü bir kişinin de canlı yayına katılması mümkün olacak. Lakin bu kişi görüntü olarak değil sadece ses olarak katılım sağlayacak.

Mark Zuckerberg Ceo ve Yönetim Kurulu Başkanı

Mark Zuckerberg’in Görevi Bırakması İçin Oylama

Facebook’un yönetim kurulu, Ceo Mark Zuckerberg’e bir teklifte bulundu. Bilindiği üzere hissedarlar Zuckerberg’in 2 görevi birden yürütmesini doğru bulmuyor. Ve Zuckerberg’ten bir görevi bırakmasını istiyorlar. Zira genç ceo’nun bu şekilde “çok fazla güce sahip olduğuna” inanıyorlar. Bu arada Facebook’un en büyük hissedarlarından olan Trillium şirketi de Mark Zuckerberg’in CEO’luk görevine odaklanmasını, yönetim kurulu başkanlığına ise başka birinin atanmasını istediğini açıklamıştı. Bu açıklamalar sonunda genel kurul toplantısı yapıldı. Ancak gerçekleşen oylamada yine Mark Zuckerberg’in iki görevine de devam etmesi kararı çıktı.

Teknoloji Haberleri 22 - 31 Mayıs 2019 - PubG Lite

PUBG Lite Türkiye’de Kullanıma Açıldı

PUBG Lite, Türkiye’deki oyuncuların ön kayıtlarını almaya başladı. Geçtiğimiz hafta içinde ön kayıt sürecine başlayan PUBG Lite, 23 Mayıs’ta Türkiye pazarına giriş yaptı. Bu arada PUBG Lite’ta, Erangel, Miramar ve Sanhok adlı 3 farklı harita ve antrenman modu bulunuyor. Ayrıca perspektiflerde ve modlarda da gelişmeler var.

Çin'de Huawei Ve Apple Satışları

Çin’de Huawei Satışları % 130 Arttı

ABD’nin, Çinli teknoloji şirketi Huawei’ye karşı yaptırımın ardından Çinli vatandaşlar Huawei markası kullanımına ağırlık vermeye başladı. Kendi markalarına sahip çıkan ve Huawei’in arkasında duran Çinliler, iPhone’dan uzak durmaya başladı.  Buna göre Çin’deki Huawei satışlarında %130 oranında bir artış yaşandı. iPhone satışlarında ise %7.1 oranında düşüş gözlemleniyor.

Huawei 5G Patentleri

Huawei, 5G’de En Çok Patenti Olan Marka

Çinli teknoloji şirketi Huawei, 5G teknolojisinde ilerlemek ve bu konuda kendini geliştirmek için çalışmalarına son sürat devam ediyor. Huawei Başkan Yardımcısı Lu Yong 5G teknolojisi hakkında çalışmalarıyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Yong, Huawei’in 5G teknolojisi için 16 binden fazla patentleri olduğunu ve bu sayının diğer markalara göre çok olduğunu açıkladı. Huawei’in ABD ile ilişkilerinde sorunlar yaşandığını daha önceki haberlerimizde belirtmiştik. Bu sorunu en kısa ve verimli şekilde çözmek için uğraş gösteren Huawei, Ar-Ge yatırımlarına büyük destek sağlıyor.

Teknoloji Haberleri 22 - 31 Mayıs 2019 - iOS 13

iOS 13’ün İlk Görüntüleri Ortaya Çıktı

Teknoloji devi Apple, 3 Haziran’da WWDC 20919 adlı bir konferans gerçekleştirecek. Etkinliğe çok az kala yeni iOS’a dair bilgiler kamuoyuna sızdı. Hatta yeni işletim sisteminin görüntüleri bile ortaya çıktı. Karanlık modu da bulunan iOS 13 işletim sistemindeki bu ayar kolaylıkla aktive edilebilecek. Karanlık modun iPhone bataryalarını da daha uzun süreli koruyacağı da söylenenler arasında. Diğer ortaya çıkan yenilik ise iOS 13’te görüntü alma ekranı ara yüzündeki değişim oldu.

22 - 31 Mayıs 2019Teknoloji Haberleri 22 - 31 Mayıs 2019 - Bitcoin

Bitcoin Yılın En Büyük Seviyesine Ulaştı

Teknolohi Haberleri’ni kripto paralarla ilgili gelişmeyle tamamlıyoruz. Bitcoin 2019 yılının en büyük seviyesine ulaştı. Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında 8 bin dolara çıkan Bitcoin’deki artış arada duraksayarak da gitse ilerliyordu. Geçtiğimiz günlerde 8 bin 900 dolar seviyesine ulaşan Bitcoin böylece en büyük değerine ulaşmış oldu.

Bitcoin bu yükselme değeri ile 9,36 oranında bir gelişme yaşadı. Bitcoindeki bu artış diğer tüm kripto paralara da etkiledi. Buna göre; Ethereum’da %7,98, Ripple’da %8,10 ve Litecoin’de %13,38 oranında yükselme oldu.

Teknoloji Haberleri (22 – 33 Mayıs 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mayıs (2019) ayının dördüncü haftasını da (22 – 31 Mayıs 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mayıs’ın 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Haziran 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.